facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-12-13
 

Do wnętrza Ziemi podczas KFG

Ogromną popularnością cieszył się panel jaskiniowy „Odkrywanie podziemnego świata”, który odbył się w sobotę, 7 grudnia 2013 r. w ramach Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Przyszło ponad 200 osób.

To miał być eksperyment – na ile podziemny świat będzie interesujący dla uczestników festiwalu. Okazało się, że jest i to bardzo.

W organizację spotkania zaangażowali się członkowie klubów jaskiniowych zrzeszonych w Polskim Związku Alpinizmu.
Blisko trzygodzinną podróż w głąb Ziemi rozpoczęła o godzinie 17.00 redaktor naczelna „Taternika” Renata Wcisło (należy do Speleoklubu „Bobry” Żagań), która pełniła funkcję gospodarza spotkania. Stroną techniczną zajął się Michał Ciszewski z Krakowskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego.

O tym, dlaczego jaskinie są tak pasjonujące, opowiedziała dr geologii Ditta Kicińska z Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego w Poznaniu, członek zarządu PZA. Mówiła o ich genezie, występowaniu i budowie wyjaśniając przy tym, skąd bierze się fascynacja grotołazów tymi obiektami.

Kolejnym punktem była eksploracja jaskiniowa w Chinach w ramach polskich wypraw narodowych, finansowanych ze środków Komisji Taternictwa Jaskiniowego PZA. Krótkiej prezentacji podziemnego potencjału Chin, na który składa się ponad 500 tysięcy metrów kwadratowych krasu, dokonał gość specjalny, „guru polskiej speleologii” – Andrzej Ciszewski z Krakowskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego (KKTJ). To jeden z najbardziej wybitnych eksploratorów jaskiń na świecie, uczestnik 100 wypraw, którymi w większości kierował (również tymi do Chin). Obecni byli także uczestnicy wypraw w ten rejon: Paweł Ramatowski (Sekcja Taternictwa Jaskiniowego KW Kraków), Włodzimierz Porębski (Speleoklub Dąbrowa Górnicza), Michał Ciszewski (KKTJ), Bartłomiej Berdel (KKTJ), Tomasz Pawłowski (STJ KW Kraków/KKTJ), którzy przybliżyli działalność w chińskich podziemiach przez ostatnie dwa lata. Do sukcesów tegorocznej wyprawy należy skartowanie ponad 7,5 km nowych ciągów jaskiniowych. Rozmowom towarzyszyły slajdy i krótki film Michała Ciszewskiego pt. „Luò Xī Tiān Kēng”, który w listopadzie br. zdobył I nagrodę podczas „Speleokonfrontacji” w Podlesicach.



Publiczność wzięła też udział w konkursach o tematyce jaskiniowej. Fot. Sławomir Oboda

 



Filmów było więcej – z różnych stron Polski i świata, o eksploracji podziemi i powierzchniowej (żeby działać pod ziemią, trzeba najpierw znaleźć obiekty), wyprawach, zawodach grotołazów…

- Ten panel wyróżniał się tematyką od wszystkich innych na festiwalu. Byłem kiedyś na prelekcji jaskiniowej i oglądałem niesamowite zdjęcia. Podobnie było tutaj - filmy, fotografie robiły spore wrażenie. To było doznanie estetyczne – mówi Marcin Zwoliński, narciarz wysokogórski, szef Klubu Skialpinistycznego „Kandahar” w Katowicach, członek zarządu PZA, który przyszedł na panel wraz z żoną Martą.

Marcin dodaje, że nazwisko Zwoliński zobowiązuje. I pora wreszcie bliżej poznać świat jaskiń. Bowiem wybitni speleolodzy, odkrywcy i eksploratorzy tatrzańskich jaskiń, prekursorzy taternictwa jaskiniowego - Stefan i Tadeusz Zwolińscy, to rodzina. A przecież „W podziemiach tatrzańskich” S. Zwolińskiego można nazwać biblią grotołazów!

Miło zaskoczył nas też organizator „Kolosów”, Janusz Janowski:
- Od dawna mam sympatię do grotołazów, do tego, co robią. Przyszedłem zobaczyć, jak poszło. I zobaczyłem pełną salę ludzi.

- Do tej pory nie miałem nic wspólnego z jaskiniami, ale oprócz tego, że podziwiałem podziemny świat, stwierdziliśmy, że grotołazi to bardzo radośni ludzie. Najbardziej podobał mi się film o Jaskini Niedźwiedziej. Podziemia to naprawdę ciekawy temat – podkreśla Paweł Kukurowski z Wrocławia, który wraz Agnieszką Żero uczestniczył w panelu.

Obejrzeliśmy „Kilometr w weekend” Szymona Kostki z Sekcji Grotołazów Wrocław o niesamowitych odkryciach w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Był reportaż Rafała Sieradzkiego ze zorganizowanych przez Speleoklub „Bobry” Żagań Mistrzostw Polski w Technikach Jaskiniowych pt. „Speleomistrzostwa 2013 – w błocie i na linach” i film tego samego autora pt.  „Windgällen” o jaskiniowej wyprawie członków Speleoklubu Warszawskiego do Szwajcarii.

„Do wnętrza góry. Picos 2013” to znów opowieść Tomasza Utkowskiego ze Speleoclubu Wrocław o eksploracji i osiągnięciach w górach Picos de Europa w Hiszpanii. Zobaczyliśmy też relację z przebiegu jednego z etapów projektu przejścia wszystkich najgłębszych studni jaskiniowych świata pt. „Korona Podziemi – chińskie giganty” w reż. Marcina Furtaka ze Speleoklubu „Bobry” i obraz „Człowiek z wapienia – Korona Podziemi” autorstwa M. Furtaka i Zenona Kondratowicza, również z żagańskiego klubu. To historia grotołaza, Rafała Wójcika, który w 2008 r., po powrocie z wyprawy jaskiniowej na Papuę Nową Gwineę zachorował na malarię, a po ciężkiej walce z chorobą wrócił do uprawiania swojej pasji.

Prelekcję dotyczącą siedmioletniej eksploracji jaskiń w Turcji wygłosił Andrzej Wojtoń, niestrudzony grotołaz i podróżnik, członek Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego. Za eksplorację do -586 m Jaskini Krainy Węża w masywie Karanfil w górach Taurus klub z Wałbrzycha otrzymał nagrodę za osiągnięcie eksploracyjne sezonu 2012/2013.

Wielu słuchaczy wyszło z nagrodami, bowiem panelowi towarzyszyły liczne konkursy, a wygrać można było „Taternika”, „Jaskinie” (czasopisma te objęły patronat nad spotkaniem), mapy z Wydawnictwa Plan Rafała Froni z Jeleniej Góra, mapy podziemi autorstwa Albina Marciniaka, koszulki od Speleoklubu Dąbrowa Górnicza itp. Sponsorem było też wydawnictwo Stapis.

Spotkanie zakończyły dwie prezentacje dotyczące działań grotołazów w Tatrach – w Jaskini Bańdzioch Kominiarski (autorstwa Jakuba Nowaka z Krakowskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego) i w Jaskini Hardej. Przy czym ostatnia projekcja była zapowiedzią większego filmowego projektu Marcina Polara, dotyczącego eksploracji jednego z najnowszych odkryć jaskiniowych w Polsce.

To nie tylko było spotkanie z grotołazami i ich pasją, ale również promocja i integracja środowiska. Tłumnie, po zakończeniu panelu przenieśliśmy się na dalszą, mniej oficjalną część spotkania do jednego z pubów na krakowskim Kazimierzu.

Warto dodać, iż w Polskim Związku Alpinizmu zrzeszonych jest obecnie 26 klubów jaskiniowych. To około 900 osób, które uzyskały kartę taternika jaskiniowego.

Dziękujemy organizatorom KFG za współpracę, a także uczestnikom i wszystkim tym, którzy pomogli zorganizować panel.

Karolina Wróblewska,
Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy
Komisja Taternictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu

 Marcin Polar kręci film o najnowszym tatrzańskim odkryciu – Jaskini Hardej. Wrażenie zrobił zwiastun projektu. Fot. Sławomir Oboda
 Gościem festiwalu był jeden z najbardziej wybitnych eksploratorów jaskiń na świecie, Andrzej Ciszewski. Fot. Sławomir Oboda
 W najnowszym „Taterniku” (3/2013) sporo miejsca poświęcono jaskiniom. Znajdziecie tam wywiad z Andrzejem Ciszewskim o eksploracji chińskich podziemi i wywiad z działającą w jaskiniach Chin Amrykanką Erin Lynch. Jest też przegląd działalności polskich grotołazów w tym kraju, tekst o jaskiniach Walii Andrzeja Wojtonia, a także wiele innych jaskiniowych ciekawostek i relacji.
 Publiczność wzięła też udział w konkursach o tematyce jaskiniowej. Fot. Sławomir Oboda
 Ditta Kicińska opowiadała o powstawaniu jaskiń, ich występowaniu i o tym, dlaczego są tak fascynujące. Fot. Sławomir Oboda
 
 O wyprawach centralnych Komisji Taternictwa Jaskiniowego PZA do Chin opowiadali jej uczestnicy, od lewej: Paweł Ramatowski, Bartłomiej Berdel, Andrzej Ciszewski, Tomasz Pawłowski, Włodzimierz Porębski, Michał Ciszewski. Fot. Sławomir Oboda
 To miał być eksperyment – na ile podziemny świat będzie interesujący dla uczestników festiwalu. Okazało się, że jest i to bardzo. Fot. Sławomir Oboda
 Choć znalezienie sali, w której odbywał się panel nie było łatwe, gdyż znajdowała się poza głównym festiwalowym budynkiem, spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Fot. Sławomir Oboda
 Prelekcję dotyczącą eksploracji jaskiń w Turcji wygłosił Andrzej Wojtoń z Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego. Opowiadał, jak zawsze, z humorem i swobodą. Obok - gospodyni spotkania Renata Wcisło,  po prawej siedzi Michał Ciszewski. Fot. Sławomir Oboda
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com