facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2011-04-21
 

Diamentowy jubileusz zakopiańskich grotołazów

Speleoklub Tatrzański istnieje już sześćdziesiąt lat. Z tej okazji Zarząd Speleoklubu oraz Galeria w „Willi Orla” w Zakopanem zapraszają na wernisaż wystawy fotografii pt. „60 Jaskiniowych Lat”.
Wernisaż odbędzie się w piątek, 29 kwietnia 2011 roku o godzinie 17:00 w „Willi Orla” przy ul. Kościeliskiej  50. 

Wystawa ta ma na celu ukazanie ludzi i ich jaskiniowej pasji na przestrzeni 60 lat działalności naszego klubu, będącego zarazem drugim najstarszym Speleoklubem w Polsce - mówi Jaga Trojan, prezes Speleoklubu Tatrzańskiego.
Ma ona też być wyrazem wdzięczności dla nestorów taternictwa jaskiniowego z naszego klubu, którzy utorowali nam drogę do jaskiń Tatr, Europy i Świata. Wystawa czynna będzie do września 2011 roku. Każdy może przyjść i zobaczyć ją - za darmo.


Zdjęcia prezentowane w „Willi Orla” pochodzą ze zbiorów członków Speleoklubu Tatrzańskiego oraz zaprzyjaźnionych grotołazów z innych klubów speleologicznych. Będziemy mogli zobaczyć fotografie w wykonaniu Wojciecha Styrczuli, Romana Kubina, Mieczysława Kołodziejczyka, Kazimierza Szycha, Mariusza Miedzińskiego, Tomasza Kapturkiewicza, Adama Kapturkiewicza oraz Wojciecha J. Gubały, Janusza Baryły i Artura Romanka.

Sześćdziesięciolecie Speleoklubu Tatrzańskiego to nie tylko wernisaż i wystawa fotografii. Na początku czerwca zakopiańczycy ruszają do Francji, gdzie za cel postawili sobie spenetrowanie legendarnej jaskini Gouffre Berger.

Początkowo plan był zupełnie inny, marzyło nam się z okazji jubileuszu pojechać do jaskini Jubilaumschacht w Austrii (wyeksplorowanej do -1162 m między innymi właśnie przez zakopiańczyków – przyp. red), niestety austriackie papierkowe procedury stanęły nam na przeszkodzie i zmusiły nas do przełożenia tej idei miejmy nadzieję na przyszły rok. – mówi Jaga Trojan – pomysłodawczyni i zarazem kierownik wyjazdu. 

Po przeanalizowaniu czasu, jakim dysponujemy, nasz wybór padł na Jaskinię Gouffre Berger. Jedziemy do niej co prawda w najbardziej niestabilnym pogodowo czasie, ale mamy nadzieję, ze uda nam się w dobrym stylu, cało i zdrowo dotrzeć na dno i z powrotem. Niebezpieczeństwa tej jaskini  kryją się w gwałtownym przyborze wody w czasie ulewnego deszczu lub burzy, co w okresie czerwca w rejonie Vercors występuje bardzo często. Jaskinia Gouffre Berger staje się wtedy pułapką. Na wrzesień natomiast zaplanowane są główne obchody jubileuszu.Historia ST Zakopane sięga listopada 1951 roku, gdy przy Zarządzie Oddziału PTTK 
w Zakopanem powstało Koło Jaskinioznawcze, które wokół Stefana Zwolińskiego i Edwarda Winiarskiego skupiło grupę entuzjastów chodzenia po jaskiniach. 60 - letni okres istnienia Speleoklubu przypada na eksplorację znanych jaskiń tatrzańskich – między innymi: Kasprowej Niżniej, Zimnej, Śnieżnej, Ptasiej Studni, Wysokiej oraz ostatnio Śnieżnej Studni i Siwego Kotła, a przede wszystkim na kolejne pokolenia znakomitych grotołazów i speleologów.

Tekst: Anna Piechowska ST Zakopane       
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com