facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Czy to jeszcze bouldering czy już free solo? Nina Williams pierwszą kobietą na "Too Big to Flail"!

Znów pięknym przejściem popisała się Amerykanka Nina Williams - ta sama, która przed dwoma laty jako pierwsza kobieta w historii pokonała słynną Ambrosię - highball będący wizytówką Buttermilks (Bishop, USA), wytyczony przez Kevina Jorgesona. Teraz zameldowała się na topie położonego nieopodal i równie ikonicznego Too Big To Flail, autorstwa Alexa Honnolda. Zdjęcia mówią same za siebie, ale niech do wyobraźni przemówią też liczby: ponad 15-metrowa wspinaczka o trudnościach wycenionych na 7C+ (V10)! Gdyby to była obita droga, w skali francuskiej liczyłaby sobie bagatela 8a+! 

Brr! Nawet pomimo tylu crashpadów lądowanie z takiej wysokości mogłoby nie być zbyt miękkie... Fot. Josh Huckaby

 

Too Big To Flail (zwróćcie uwagę na grę słów - aż prosiło się o "Fail" ;-)) to dzieło samego Alexa Honnolda, o którym jako wspinaczu można powiedzieć wiele, ale za całą pewnością nie to, że należy do grona delikwentów, którym zmiękłyby nogi na widok highballi w Buttermilks. Wszak Amerykanin, jak doskonale wiemy, miał natenczas (rzecz działa się w 2012r.) na swoim koncie całkiem pokaźną liczbę dróg wspinaczkowych pokonanych bez liny, przewyższających oczywiście długością rzeczone głazy. Ale bouldering rządzi się swoimi prawami, a V10 niektórzy przeliczają na linowe 8a+... Na tak trudne "solówki" nawet Honnold nigdy się nie porywał...

 

Warto nadmienić, że crux Too Big To Flail znajduje się w połowie problemu, czyli w okolicy 7-8 metra. Alex patentując ruchy korzystał z wędki, a w kulimacyjnej próbie protekcję zapewniały mu aż 34 crashpady! Taką samą metodę (najpierw pokonanie boulderu top-rope, a później już jedynie w "asyście" materacy) obrała Nina Williams. 

Nie wiemy ilu dokładnie użyła crashpadów Nina Williams, ale z pewnością było ich wiele. ;-) Fot. Simon Moore

 

Na swoim instagramowym profilu Amerykanka pisze:

 

"Wciąż jeszcze 'przetwarzam' to doświadczenie i wkrótce postaram się napisać pełną, dłuższą historię. Na razie jestem po prostu niesamowicie wdzięczna."


Dalej Nina wylicza całkiem pokaźne grono osób, które pomagały jej w przejściu - od strony mentalnej i tej logistycznej - jak bowiem zauważa, trzeba było sporo się napracować z transportem padów - szczęśliwie Amerykanka nie musiała testować skuteczności przygotowanego lądowiska (a przynajmniej nic nam o tym nie wiadomo), tylko pewnie zameldowała się na topie. Czekamy na jej pełną relację - z pewnością takie przejście dostarcza wielu niesamowitych emocji. Widać je doskonale na zdjęciu, wykonanym zaraz po: 

 

Uff! :-) Tak wygląda radość w czystej postaci! Fot. Instagram Nina Williams

 

To dopiero siódme powtórzenie Too Big To Flail, ale tak jak informowaliśmy na wstępie - pierwsze kobiece. Oprócz Alexa i Niny, o których przejściach już była mowa, problem na swoim koncie zapisali tacy wspinacze:

- Lonnie Kauk (2013)
- Steven Roth (2014)
- Ethan Pringle (2014)
- Fabian Buhl (2017)
- Nick Muehlhausen (2018)

Póki co nie mamy informacji czy przejście Niny było kamerowane. Z pewnością fajnie byłoby zobaczyć materiał filmowy - to mógłby być kolejny tzw. palm sweatener :-) Tymczasem, żeby "poczuć klimat" i zobaczyć jak wyglądają te najbardziej ikoniczne głazy w Buttermilks, zobaczcie Ninę Williams w akcji na przywołanej na wstępie Ambrosi:

 

 

Źródło: planetmountain.com & gripped.com & Instagram Nina Williams

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-03
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Black Diamond przedstawia – Doubloons

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-14
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Piętnasty Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego już za Nami!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com