facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-12-21
 

Chicagowskie niespodzianki Jerzego Porębskiego

Wszystko zaczęło się niespodziewanie i również niespodziewanie zakończyło. Zaczęło od wieczornego telefonu. Zadzwonił wcześniej mi nieznany Bogdan Ogórek i zapytał czy mogę przyjechać na wcześniej mi nieznany festiwal filmów górskich w Chicago.
W festiwalach filmów górskich orientuję się bardzo dobrze, na wielu byłem w różnym charakterze, ale Chicago na mapie festiwali nie istniało. Pierwszy taki festiwal w Chicago organizowała wcześniej mi nieznana Fundacja Kultury Tatrzańskiej z Chicago.

Termin - w połowie grudnia przed Świętami - nie skłania do wyjazdów, ale skoro zaproszono również kilka moich filmów i właściwie wszystko nie było mi znane, to odpowiedź mogła być tylko jedna. Poleciałem do Chicago, które wyobrażałem sobie zupełnie inaczej.

Spotkanie z braćmi Bogdanem i Markiem Ogórkami było konkretne i krótkie, po którym obaj wraz z ekipą tworzyli coś z niczego, czyli przerabiali aulę szkolną na kino wraz z wystawą fotograficzną. Przerabiali z wcześniej mi nie znanym profesjonalizmem przerabiania. Towarzyszyła temu ogromna pasja i chęć odniesienia sukcesu, co z reguły sukcesem się kończy. W czasie przerabiania zajmowali się również promocją festiwalu, odwiedzając m.in. stacje radiowe.


Wiadomym było, że powstanie kino i wystawa, ale frekwencja pozostawała wielką niewiadomą. W Chicago właściwie mało kto słyszał o filmach górskich, a jeszcze mniej o festiwalach takich filmów. Ja również nie lubię pustej sali, więc pomagałem jak mogłem, by tego uniknąć. Wszyscy liczyli, że góralskie i ogólnopolskie środowisko w połączeniu z Chicago Mountaineering Club dopisze odpowiednią ilością zainteresowanych. Włączył się również chicagowski Klub Ratowników i Sympatyków TOPR, którego obecny prezes również wieczorami przerabiał aulę jak mógł.

W piątkowy wieczór nadeszła godzina prawdy i kino wypełniło się w całości. Podobnie było w sobotę i niedzielę. Okazało się, że tzw. kultura górska jest kulturą uniwersalną i niezwykle potrzebną. W sobotę podszedł do mnie zapłakany mężczyzna i opowiedział jak to w czasach komuny, będąc w wojsku kupił sobie w kiosku „Wołanie w górach`“, przeczytał, po czym kapral kazał mu tę książkę wyrzucić. Jak stwierdził, książka ta pomogła mu w wojsku przetrwać. Później o książce zapomniał i po latach przyszedł na festiwal w Chicago, gdzie obejrzał zupełnie sobie nieznane filmy, a wśród nich „Ratunek nadchodzi z nieba“. Przypomniał sobie i książkę i Tatry i opowiedział mi to z trudem i poprzez łzy.

Filmy wywoływały wiele różnych emocji  również wśród amerykanów i były tam wyrażane np. bardzo dużą ilością pytań, co także było niespodzianką. Kolejną niespodzianką były dwie nagrody dla filmu „Kukuczka“ - Nagroda Jury i  Publiczności, która zawsze sprawia wiele radości.

Wróciłem do Warszawy i całkiem niespodziewanie zacząłem już tęsknić za tym, co mnie w Chicago spotkało. Za ludżmi, którzy dużym nakładem pracy i środków ten niespodziewany festiwal zrobili i za tymi, którzy ten niespodziewany festiwal obejrzeli. Pozostaje mi mieć nadzieję, że będę jeszcze kiedyś w Chicago na kolejnej edycji festiwalu, lub że spotkam jeszcze kiedyś ludzi, z którymi tam się zaprzyjaźniłem.

Teskt: Jerzy Porębski

Źródło: http://www.polishupdate.com
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com