facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Cedric Lachat i Fabien Dugit klasycznie na drodze 8b w masywie Mont Blanc

W środę 3 czerwca Szwajcar Cedric Lachat i Francuz Fabien Dugit dokonali pierwszego klasycznego przejścia drogi Ballade au Clair de Lune (380m A4 / 8b) na południowej ścianie Aiguille du Fou.

Cedric Lachat podczas pierwszego klasycznego przejśącia Ballade au Clair de Lune 8b; fot. Thomas ViallettetDroga, którą jako pierwsi przeszli w na początku lat 80. Jean Marc Boivin, Eric Bellin i Martial Moioli została przez nich wyceniona na A4. Wiedzie wspaniałą, granitową południową ścianą Aiguille du Fou w masywie Mont Blanc, na prawo od słynnej American Route.

 

Lachat i Dugit wycenili swoje przejście klasyczne na 8b. Najtrudniejsze wyciągi przeszli najpierw hakowo, ale nie mieli czasu by zapatentować wszystkie trudności. „Dlatego postanowiliśmy po prostu się wspinać i nie odpadać” – mówi Cedric. 

 


Cedric Lachat podczas pierwszego klasycznego przejśącia Ballade au Clair de Lune 8b; fot. Thomas ViallettetŚciana nie należy może do największych w Alpach, ale dostęp do niej jest relatywnie trudny. Dostępu broni śnieżny kuluar, narażony na spadające kamienie. Pierwsza próba Lachata i Dugita skończyła się jeszcze zanim zdołali dotknąć granitowej skały, ponieważ podejście z ciężkimi plecakami w niesprzyjających warunkach śniegowych skutecznie ich zniechęciło do wspinania. Dotarli co prawda do podnóża, ale ze względu na brak namiotu czy portaledge’a, wrócili do Chamonix. 


Sama wspinaczka obfitowała w emocjonujące momenty, kiedy panowie rzucali krótkie: „nie odpadaj” w ryzykownych miejscach. Problemem była bowiem nie tylko trudność drogi czy jakość proteksji, która generalnie była dość dobra, ale także odległości między kolejnymi przelotami, które wynosiły niejednokrotnie 10–20 metrów. 
źródło: ukclimbing.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
2016-07-01
FOTO-VIDEO
 

Piotr Schab na Papichulo 9a+

Komentuj 0
Piotr Michalski
 
2016-06-21
GÓRY
 

Nowa droga na Osterwie

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
2016-06-10
FOTO-VIDEO
 

Free solo w Irlandii

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com