facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-06-18
 

Bhutan - królestwo buddyjskie

Bhutan to zamknięta himalajska monarchia, której król wprowadził restrykcyjne prawa, chcąc ocalić unikalną kulturę swojego kraju.

Wspaniale położony w Himalajach pierwszego turystę wpuścił w 1974 roku, a teraz przyjeżdża ich maksymalnie 20 tys.! Kraj otworzył się dopiero w latach 70. XX wieku. Rządzi nim król, który wprowadził dekretem w 2008 roku demokrację. Bhutan to kraj, w którym:
* celem polityki króla jest nie zwiększanie produktu narodowego brutto, ale „Narodowego Szczęścia Brutto” (miarą rozwoju kraju jest szczęście duchowe i dobre samopoczucie obywateli – wg króla)
* 90% mieszkańców chodzi na co dzień w pięknych narodowych strojach
* jedyne światła uliczne zlikwidowano w narodowym referendum, bo powodowały korki
* ulubioną rozrywką mężczyzn jest strzelanie z łuku, które wygląda tak, że dwie drużyny najpierw konsumują alkohol, a następnie stają naprzeciwko siebie i z odległości 140 m strzelają do tarczy stojącej wśród zawodników drużyny przeciwnej…

Bhutan jest wyznaniowym państwem buddyjskim. Więc wszystkie uroczystości religijne są wielkimi przedsięwzięciami państwowymi. Spośród 24 głównych festiwali religijnych najważniejszy jest Thimpu Tsechu, który gromadzi rodzinę królewską, rząd, Je Kenpo (zwierzchnik buddyjskiej szkoły drukpa dominującej w Bhutanie), mnichów i wiele tysięcy miejscowych widzów. To cztery dni tańców religijnych, przedstawień, feeria barw, mistyczne rytuały, kolorowe stroje, maski.Opowiadać będzie Artur Urbański i przyjaciele z www.torre.pl.

 

Założyciel serwisu globtroterskiego www.torre.pl. Podróżuje od 20 lat, z reguły mało uczęszczanymi szlakami. Znany przede wszystkim jako eksplorator Sahary.

Poniedziałek, 23 czerwca 2014, godz. 19:00, Kraków, ul. Dajwór 3, Artefact Cafe


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com