facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-06-23
 

Arco Rock Legends: Nominacje 2011

Już po raz szósty przyznane zostaną nagrody Arco Rock Legends wyróżniające wspinaczy w dwóch kategoriach: najlepszy wspinacz skalny (Salewa Rock Award) oraz najlepszy zawodnik (La Sportiva Competition Award). Są to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie wspinaczki sportowej.


Ciekawie zapowiada się rozstrzygnięcie „skalnego Oskara”, jak nazywana jest nagroda Salewa Rock Award. Wśród nominowanych znaleźli się oczywiście prawdziwi tytani skały, czyli Chris Sharma (4 nominacje w ciągu 6 lat) oraz Adam Ondra (2 nagrody od 2008 roku). Sylwetek wymienionych wspinaczy chyba nie trzeba szerzej przedstawiać. Dość powiedzieć, że obaj w ostatnim czasie prezentują niesamowitą formę. Pomimo, że Czech ze swoimi „dziewiątkam be” i „ósemkami ce plus onsajtem” zdaje się mieć lepszy bilans w „zeszyciku” – to jednak nie wolno zapominać o dwóch autorskich 9b Amerykanina (First Round, First Minute oraz Fight of Flight).


Stawkę nominowanych uzupełniają Sasha DiGiulian, Gabriele Moroni oraz Enzo Oddo.


DiGiulian jest objawieniem zastałego w ostatnich latach wspinania kobiecego. W ciągu 12 miesięcy do „zeszycika” Amerykanki wpadło m.in Welcome to Tijuana 8c, Souther Smoke 8c+, Lucifer 8c+ oraz w stylu OS Omaha Beach 8b/b+. Wbrew oczywistej dominacji Ondry i Sharmy, to jednak właśnie 19-latka zdaje się być w moim odczuciu faworytką. Nie tylko ze względu na wykaz przejść, czy nawet urodę – po prostu wydaje mi się, że jury będzie chciało odświeżyć listę zwycięzców o nowe nazwisko ;)


Czarnym koniem może jednak zostać Enzo Oddo, którego zestawienie trzech 9a+ (Realization/Biographie, Aubaude direct, La moustache qui fache), choć samo w sobie imponujące, to jednak nabiera właściwego znaczenia w połączeniu z wiekiem Francuza, który liczy sobie ledwo 16 wiosen.


Ostatnim nominowanym został Gabriele Moroni, uważany za wielką nadzieję włoskiego wspinania. Choć odmówić mocy sympatycznemu rudzielcowi nie sposób – wszak nominacja została poparta pierwszym powtórzeniem słynnej Coupe de Grace 9a, prawdopodobnie najtrudniejszej drogi w granicie autorstwa Dave’a Grahama – to jednak zdaje się być lekkim ukłonem w stronę organizatorów :P


Trójka zawodników została nominowana do La Sportiva Competition Award: Jain Kim,
Ramón Julian Puigblanque oraz Adam Ondra. Faworytem jest przede wszystkim Ramonet. Zeszłoroczny sezon startów miał jak marzenie: wygrana w generalce Pucharu Świata, Mistrzostwo Europy i jeszcze zwycięstwo w Arco Rock Master. Wszystkie tytuły nie dość, że wygrane w królewskiej konkurencji w prowadzeniu - to jeszcze warto dodać, że Hiszpan pobił przy tym niesamowitego Adama Ondrę, niejednokrotnie czyniąc to w spektakularny sposób. Swoją drogą podkreślić wypada, że Ramonet – co może się wydać nieprawdopodobne – jeszcze nigdy nie był nawet nominowany do La Sportiva Competition Award.


Laureatów tegorocznych nagród poznamy 21 lipca w trakcie zbliżających się Mistrzostw Świata. Decyzję podejmie jury złożone z przedstawicieli 23 magazynów oraz trzech portali internetowych z 17 krajów. W gronie tym zasiądą między innymi redaktor naczelny Magazynu Góry - Piotr Drożdż oraz Łukasz Warzecha, reprezentujący brytyjski Climb Magazine.


Tomasz Mazur


--------------------------------------------------------------------------------------

Dotychczasowymi laureatami nagród Arco Rock Legends zostali:


Salewa Rock Award - Josune Bereziartu (2006), Patxi Usobiaga (2007), Adam Ondra (2008), Chris Sharma (2009), Adam Ondra (2010),

 
La Sportiva Competition Award - Eiter Angela (2006), David Lama (2007), Maja Vidmar (2008), Kilian Fischhuber (2009), Akiyo Noguchi (2010)


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com