facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-09-04
 

Akademia Marmot jest w drodze

Tegoroczny wybór zwycięzców Akademii Marmot był bardzo trudny ze względu na dużą ilość zgłoszeń oraz bardzo ciekawe przedsięwzięcia zgłoszone do konkursu. Jury, w którego skład weszli m.in. znany himalaista Piotr Pustelnik oraz redaktorzy czasopism „npm” oraz „Poznaj świat”, musieli jednak zdecydować, komu przyznać nagrodę w każdej kategorii.

 Tak jak w roku poprzednim zwycięzcy zostali zaopatrzeni w sprzęt marki Marmot o wartości 3000 złotych!

Nagrodzeni nie czekali długo z rozpoczęciem wypraw i już są w drodze...

1. Kategoria Alpinizm: Bartosz Malinowski i Joanna Lipowczan oraz wyprawa „Wielki Szlak Himalajski”

Obecnie pozdrawiają z Kathmandu, gdzie załatwiają ostatnie formalności. To, co planują zrealizować, to pokonanie Wielkiego Szlaku Himalajskiego, jednego z najdłuższych i najwyżej położonych szlaków pieszych na świecie. Prowadzi on pod najwyższymi szczytami świata, przez odległe osady, zielone doliny oraz suche płaskowyże. Szlak ma długość około 1700 km. Trasa górska wiedzie przez wysokie przełęcze (6146 m n.p.m. w najwyższym punkcie trasy), a czas potrzebny na pokonanie to około 130- 150 dni. Joanna Lipowczan i Bartosz Malionowski – pomysłodawcy zwycięskiej wyprawy – planują powrót dopiero w styczniu 2016 roku. Chcą pokonać trasę zupełnie sami – bez przewodników, tragarzy czy kucharzy.

 


Więcej informacji na temat wyprawy: http://wielkiszlakhimalajski.pl/

2. Kategoria Podróże: Anastasija Kukaleva i projekt „Wieloryb z Lorino”

„Wieloryb z Lorino” to projekt filmowy, który już jest w trakcie realizacji, a wygrana w konkursie była dla zwycięzców sporą pomocą w radzeniu sobie z trudnym klimatem panującym na dalekich krańcach Rosji – w Czukocji.
Czukocja to jedno z najbardziej niegościnnych miejsc na Ziemi, najdalej na północny-wschód wysunięty skrawek Rosji. Rejon ten jest niedostępny, pokryty w całości tundrą, bagnami, pozbawiony drzew, leży na wiecznej zmarzlinie. Na przekór surowym warunkom od kilku tysięcy lat żyją tam ludzie.
Film dokumentalny „Wieloryb z Lorino”, który tworzony jest podczas tej zwycięskiej wyprawy, będzie opowieścią o jednym z najbardziej niezwykłych rejonów wielkiej Rosji i Świata – Czukocji oraz jej mieszkańcach. Opowieścią o ludziach, którzy w surowych warunkach, ze znikomą pomocą rządu walczą o przetrwanie nie tylko ich samych, ale także o odrodzenie ich zanikającego języka, religii i tradycji. Będzie to również malowniczy obraz surowej, zimnej i niebezpiecznej, lecz niezwykle pięknej przyrody, która w dramacie ostatnich potomków wymierającego ludu Czukczów oraz ginącego gatunku największych morskich ssaków odgrywa wielką rolę.

 3. Kategoria Sport: Maciej Szramka i wyprawa rowerowa w góry Kaukazu

Wyprawa rowerowa w góry Kaukazu to zwycięski pomysł rowerzysty – Macieja Szramki, który mimo niepełnosprawności i protezy stawu biodrowego, codziennie walczy o spełnianie swoich sportowych marzeń. Projekt „Kaukaz 2015” to jeden z wielu wyprawowych pomysłów Maćka, którego motto to: „... lubię poznawać świat, inne kultury, docierać tam, gdzie nie docierają komercyjne wycieczki”.
Projekt „Kaukaz 2015” realizowany jest od 23 sierpnia, a wraz z Maciejem Szramką w wyprawę wyruszyło 7 innych osób, wśród których są również osoby niepełnosprawne. Ekipa, rozpoczynając rowerowanie w Kutaisi, miała w planach przynajmniej dwukrotny wjazd na wysokość ponad 2000 m n.p.m. To dla nich spore wyzwanie, jednak sami przyznają, że wszystkie ograniczenia są przede wszystkim w głowie. Niepełnosprawność nie jest żadnym usprawiedliwieniem, chcą za wszelką cenę walczyć o swoje marzenia. Planowany koniec wyprawy to 7 września 2015 r.

 


Więcej o projekcie możecie przeczytać tutaj: http://bylismytam.pl/O Akademii Marmot
Akademia Marmot to konkurs, w którym zwycięzcy nagradzani są w trzech kategoriach: Alpinizm, Podróże i Sport. Każdy ze zwycięzców otrzymuje od marki Marmot sprzęt o wartości 3000 zł. W 2015 r. odbyła się druga edycja konkursu.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com