facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-04-16
 

Akademia Górska – zakończona edycja zimowa

Ok. 100 osób wzięło udział w Akademii Górskiej, która w miniony weekend odbyła się w Tatrach. Przez 2 dni kilkuosobowe grupki uczestników pod okiem ekspertów – przewodników wysokogórskich Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich (IVBV) i ratowników TOPR – szkoliła się z podstaw lawinoznawstwa, turystyki wysokogórskiej, ratownictwa partnerskiego, narciarstwa wysokogórskiego, nawigacji, ratownictwa w terenie. Była to pierwsza, bardzo udana, zimowa edycja Akademii.

Idea jest prosta - promocja bezpieczeństwa w górach i świadomej turystyki, a celem – umożliwienie praktycznych warsztatów z autorytetami z dziedziny górskiej. Każdy miłośnik gór ponad miesiąc przed terminem Akademii mógł wybrać interesujący go całodzienny warsztat (czas trwania warsztatu: ok. 6 – 7 godzin) i za pośrednictwem Internetu  (www.akademia-gorska.pl) zapisać się do udziału w nim. Koszt szkoleń był bardzo niewielki  - wynosił 50 zł. Było to możliwe dzięki udziałowi w projekcie Partnerów i Sponsorów.

12 kwietnia, w sobotę, już od 8 rano w Kuźnicach panował prawdziwy ruch. Zbierał się kolorowy tłum wyposażony w plecaki, zestawy „lawinowe abc”, narty skiturowe, etc. Uczestnicy sprawdzali, czy mają potrzebny sprzęt, niektórzy wypożyczali jeszcze niezbędne wyposażenie, wszyscy przygotowywały się do wyjścia. Gdy nadeszli przewodnicy wysokogórscy (można było ich łatwo rozpoznać po opalonych twarzach:), każdy z nich zebrał swoją grupkę, zrobił krótką odprawę, po czym wszyscy ruszyli kolejką na Kasprowy Wierch. Wyjątkiem była grupka, która zapisała się na nawigację, a która rozpoczęła zajęcia od teorii (w dyżurce TOPR). Wśród prowadzących zajęcia ekspertów byli: Adam Marasek (narciarstwo wysokogórskie), Piotr Konopka i Michał Król (lawinoznawstwo), Grzegorz Bargiel, Ludwik Wilczyński i Marek Kazior (podstawy turystyki wysokogórskiej), Jacek Bilski (nawigacja), Jan Muskat (wspinaczka), Kuba Hornowski (ratownictwo partnerskie). Wśród nich był także Krzysztof Wielicki, który prowadził część teoretyczną warsztatu z zakresu podstaw turystyki wysokogórskiej.

Po południu w Dworcu Tatrzańskim przy Krupówkach odbyły się otwarte prelekcje (wstęp wolny). Na temat aklimatyzacji i wychłodzenia mówił Kuba Hornowski, który w niezwykle obrazowy sposób przybliżył mechanizmy tych zjawisk (m.in. porównując organizm ludzki do domu ogrzewanego piecem...:-). Grzegorz Bargiel na wykład o narciarstwie skiturowym przywiózł nawet kilka par nart i butów, by publiczność mogła zobaczyć, czym różnią się poszczególne modele, co ma istotne znaczenie przy doborze sprzętu. Andrzej Marcisz przybliżył projekt „Tatrzańskie Granie”, a na deser, jako wisienka na torcie, wystąpił z prelekcją Krzysztof Wielicki. Uczestnicy wzięli udział w losowaniu atrakcyjnych nagród - książek „Lawiny”, które przekazał Tatrzański Park Narodowy oraz ogrzewaczy dłoni od PZU. W prelekcjach wzięło udział ok. 130 osób.

W niedzielę nastąpiła powtórka z rozrywki, czyli warsztaty z ekspertami w rejonie Kasprowego Wierchu.

Akademia Górka jest wydarzeniem edukacyjnym, cyklicznym. Składa się z edycji letniej i zimowej. Letnia edycja planowana jest na wrzesień.

Organizator: Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim
Partnerzy: Salewa, Dynafit, PZU, Tatrzański Park Narodowy, Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich, TOPR, PKL.

Szczegóły: www.akademia-gorska.pl


Uwaga – w najbliższych dniach na FB Akademii Górskiej odbędzie się konkurs, w którym do wygrania będzie 10 bonów firmy Dynafit o wartości 100 zł każdy!


Galerię zdjęć autorstwa Piotra Drożdża można obejrzeć tutaj...

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com