facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-02-24
 

8. Katowicki Przegląd Filmów Górskich

Ósma edycja Katowickiego Przeglądu Filmów Górskich to tradycyjnie okazja do spotkania znakomitych alpinistów i obejrzenia najlepszych filmów górskich minionego sezonu. 

Agnieszka Bielecka ma za sobą znakomity sezon zwieńczony zdobyciem Broad Peaka, zaś zimowy zdobywca Gasherbruma I – Janusz Gołąb stanął na szczycie K2 - góry będącej marzeniem każdego himalaisty. Gościem specjalnym Przeglądu będzie Denis Urubko – światowej sławy himalaista, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, który wraz z Włochem Simone Moro jako pierwsi zdobyli zimą Makalu oraz Gasherbrum II. W trakcie swojej prelekcji opowie o dramatycznej i ciężkiej próbie wytyczenia nowej drogi na Manaslu. 

 

Tematyka prezentowanych filmów jest niezwykle zróżnicowana i obejmuje zarówno tematy historyczne: polskie wspinanie w najwyższych górach („Jurek”, „Zakopiańczycy”), historię wspinania w dolinie Yosemite („Valley Uprising”), a także opowieść o pierwszym wejściu na Mount Everest („Everest – poza krańcem świata”). Nie mogło też zabraknąć tematów współczesnych : „K6 West” opowiada o zdobyciu dziewiczego szczytu w Karakorum przez Rafała Sławińskiego i Iana Welsteda (osiągnięcie to zostało uhonorowane Złotym Czekanem) zaś „Cerro Torre” przybliża sylwetkę Davida Lamy i opisuje jego zmagania z Cerro Torre. 

   

26 lutego 

Prolog

19.30 „Przychodzi himalaista do lekarza, czyli medycyna na wysokościach” – prelekcja dra Marka Rożnieckiego 

 

6 marca | piątek

17.30 China Jam, reż. E. Wendenbaum, France, 2014, 53 min

Stopy na hrebeni, reż. P. Barabas, Słowacja, 2013, 53 min

20.15 Do trzech razy Sztuka - Broad Peak – prelekcja i spotkanie z Agnieszką Bielecką

  

7 marca | sobota

15.00 Crossing the ice, reż. J. Jones, Australia, 2012, 63 min

Martyna Wojciechowska: Misja Antarktyda, reż. K. Frydrych, A. Wróblewska, Polska, 2013, 28 min

17.30 Valley Uprising (Reel Rock 9), reż. P. Mortimer, N. Rosen, J. Lowell, USA, 2014, 114 min

20.15 K2 - skrawek mojego nieba – prelekcja i spotkanie z Januszem Gołębiem

 

8 marca | niedziela

15.00 Spotkanie z Julianem Rachwałem– autorem filmu Podkrakowskie do-liny

Podkrakowskie do-liny, reż. J. Rachwał, Polska, 2014, 26 min

Zakopiańczycy, reż. J. Porębski, Polska, 2014, 60 min

K6 West, reż. W. Skupiński, Kanada, Polska, 2014, 20 min

18.00 Cerro Torre. Szanse kuli śnieżnej w piekle, reż. T. Dirnhoffer, Austria, 2013, 103 min

20.30 5 snów o Manaslu – prelekcja I spotkanie z Denisem Urubko

 

9 marca | poniedziałek 

Epilog

18.00 Jurek, reż. P. Wysoczański, Polska, 2014, 80 min

20.00 Everest – poza krańcem świata (2D), reż. L. Pooley, Nowa Zelandia, 2013, 90 min


Bilety:

Prolog – 3 zł

Prelekcje Agnieszki Bieleckiej i Janusza Gołębia – po 10 zł

Prelekcja Denisa Urubki – 12 zł

Karnet na wszystkie seanse i spotkania – 67 zł (karnet nie obejmuje projekcji poniedziałkowych) 

Epilog – 10 zł za każdy seans, z karnetem bilety po 8 zł

Kinoteatr Rialto, ul. Św. Jana 24, 40-012 Katowice

www.rialto.katowice.pl, Tel. 32 251-04-31Opisy filmów 

 

Cerro Torre. Szanse kuli śnieżnej w piekle, reż. T. Dirnhoffer, Austria, 2013, 103 min
Zniewalająca górskimi widokami Patagonia, jedna z najtrudniejszych turni świata Cerro Torre oraz niezwykle utalentowany młody alpinista David Lama. To wybuchowa mieszanka, która będziecie mogli zobaczyć w tym efektownym filmie. Obraz opowiada historię starań Davida o pierwsze, klasyczne przejście skalnych urwisk Cerro Torre. To opowieść o zmaganiach z przyrodą, wymagającą logistyką, przyjaźni, ale także o swoistej przemianie Lamy, który odkrywa prawdziwą naturę celu, jaki przed nim stoi. Całość uzupełniają komentarze kultowego wspinacza amerykańskiego Jima Bridwella.

 

China Jam, reż. E. Wendenbaum, France, 2014, 53 min

W swojej nieustającej pogoni za dziewiczymi wielkimi ścianami wspinacze Sean Villanueva O’Driscoll, Nicolas Favresse, Stephane Hanssens i Evrard Wendenbaum wyruszyli we wrześniu 2013 roku do odległej doliny położonej w zachodniej części Chin. Znaleźli tam niesamowity pionowy filar, kulminujący na wysokości 5824 m. Podczas wspinaczki musieli zmierzyć się  z gwałtownymi burzami śnieżnymi i trudnymi warunkami, ale to oczywiście nie przeszkodziło im w dobrej zabawie i muzykowaniu, nawet w najbardziej dziwnych miejscach. W końcu, po 14 dniach walki, osiągnęli szczyt po to tylko, aby zdać sobie sprawę, że marzenia można spełniać zarówno w tak dramatycznych okolicznościach, jak i na domowej kanapie…

 

Crossing the ice, reż. J. Jones, Australia, 2012, 63 min

Nikomu jeszcze nie udało się odbyć bez pomocy wyprawy w poprzek Antarktyki do Bieguna Południowego i z powrotem. Justin Jones i James Castrission chcą tego dokonać jako pierwsi ale okazuje się, że mają konkurencję i że będzie to wyścig. Jest bowiem ktoś z dużo większym doświadczeniem, kto ma ten sam cel i w dodatku wcześniej niż oni rozpoczął swoją wyprawę. Samotni w tym najsurowszym miejscu na Ziemi, Cas i Jonesy walczą ze szczelinami, ślepotą śnieżną, awariami sprzętu, ranami, odmrożeniem i hipotermią. A wszystko to ciągnąc na sankach 160 kg po lodzie. Każdy moment swojej desperacji i radości utrwalają w kamerze. Rezultatem jest film o niewiarygodnej podróży i o ryzyku, jakie niektórzy są w stanie podjąć by zbadać granice ludzkiego umysłu.

 

K6 West, reż. W. Skupiński, Kanada, Polska, 2014, 20 min

W 2013 roku Rafał Sławiński i Ian Welsted dokonali pierwszego wejścia na dziewiczy szczyt w Karakorum – K6 West. Za to osiągnięcie nagrodzeni zostali prestiżowym Złotym Czekanem. Oto filmowa opowieść o tej wyjątkowej wyprawie.

  

Martyna Wojciechowska: Misja Antarktyda, reż. K. Frydrych, A. Wróblewska, Polska, 2013, 28 min

Biały kontynent. Najmniej zbadany, niedostępny, najbardziej nieprzyjazny dla człowieka. Najzimniejsze miejsce na ziemi - latem temperatura spada poniżej -50 stopni Celsjusza. Temperatura panująca wtedy wewnątrz namiotu to -30 stopni. W takich warunkach Martyna Wojciechowska spędziła okres pomiędzy Bożym Narodzeniem 2009 a sylwestrem. W trakcie miesięcznej wyprawy zmierzyła się nie tylko z potęgą natury i samym Masywem Vinsona (4897 m n.p.m), ale przede wszystkim z tęsknotą za córką i z samotnością. Martyna uważa tę podróż za najważniejszą w swoim dotychczasowym życiu i twierdzi, że niesamowita biała przestrzeń Antarktydy hipnotyzuje tak bardzo, że zamierza tam wrócić... Masyn Vinsona był dla podróżniczki szóstą, przedostatnią górą w trwającym 7 lat projekcie Korona Ziemi.

 

Podkrakowskie do-liny, reż. J. Rachwał, Polska, 2014, 26 min

Dokumentalna opowieść o podkrakowskim, alpinistycznym świecie. Film pełen jest zdjęć skalnych turni, wąwozów, kominów, rys, przewieszek w wybranych podkrakowskich dolinkach oraz przede wszystkim dróg wspinaczkowych w skałkach. „Aktorami” dokumentu są najwybitniejsi przedstawiciele wspinaczkowych pokoleń i grup, nadal czynni, pokazywani w ruchu, wśród skalnych ścian dolin: Bolechowickiej, Kobylańskiej, Będkowskiej, Ostańców Jerzmanowickich oraz Zakrzówka. W filmie udział wzięli, m.in.: Witold Sas-Nowosielski, Wojtek Kurtyka, Piotr Korczak, Andrzej Marcisz, Tomasz Lewandowski, Ryszard Pawłowski.

 

Stopy na hrebeni, reż. P. Barabas, Słowacja, 2013, 53 min

Tatry Zachodnie, Wysokie i Bielskie. Połączone wspaniałą, logicznie poprowadzoną, długą linią, na której znajduje się ponad 130 szczytów. Przejście głównego grzbietu Tatr w stylu alpejskim, bez wsparcia z zewnątrz, w jednym ciągu, zawsze było dużym wyzwaniem. I nadal jest. Dwóch przyjaciół doświadczyło tej wspinaczkowej przygody. W ich historii jest odwaga i strach, siła woli i desperacja, wytrzymałość i ból. I przyjaźń.

 

Valley Uprising (Reel Rock 9), reż. P. Mortimer, N. Rosen, J. Lowell, USA, 2014, 114 min Valley Uprising to niekwestionowany przebój tej jesieni. Obraz przedstawia przejmującą historię wspinania w jednym z najbardziej kultowych miejsc na Ziemi – w Dolinie Yosemite. To również opowieść o niezwykle odważnych ludziach, którzy zrywając z konwencjami i żyjąc w swoistej kontrkulturze, na nowo zdefiniowali i definiują granice ludzkich możliwości. Film pełen jest archiwaliów oraz spektakularnych kadrów filmowych, a także wywiadów z legendami, takimi jak Yvon Chouinard, Royal Robbins, Lynn Hill i John Long. W Valley Uprising  nie może również zabraknąć współczesnych herosów, na czele  z Deanem Potterem oraz Alexem Honnoldem.

 

Zakopiańczycy, reż. J. Porębski, Polska, 2014, 60 min

Klub Wysokogórski w Zakopanem jest najmniejszym polskim klubem ale zrzesza wyjątkowych ludzi. Wyprawy klubowe odnosiły światowe sukcesy. Zakopiańczycy działali również z powodzeniem jako członkowie innych wypraw. Do nich należą pierwsze zimowe wejście na Manaslu czy pierwsze zimowe wejście na Cho Oyu. To osiągnięcia „sztandarowe” w historii polskiego himalaizmu. Obraz przybliża to szczególne środowisko ludzi związanych w górami miejscem zamieszkania, pracą i pasjami.materiały prasowe organizatora

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com