facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-09-12
 

7 Spotkania z filmem górskim - Nagrodzone filmy

Międzynarodowe jury 7.Spotkań z Filmem Górskim w składzie Matthias Fanck (Niemcy), Robin Ashcroft (Wielka Brytania), Luca Bich (Włochy), Krzysztof Kokoryn i Wojtek Kliczka przyznało następujące cztery nagrody, oraz wyróżnienie:

1) Grand Prix 7. Spotkań z Filmem Górskim
180 stopni na południe / 180˚ South
reżyseria: Chris Malloy
USA 2010, ‘85


Piękne zdjęcia i montaż sprawiły, że mogliśmy odbyć wspaniałą podróż i poznać ludzi, których życie może być dla nas przykładem. Ten film – i jego tytuł - to metafora: kiedy czujemy, że coś idzie nie tak jak należy, zarówno w kwestiach dotyczących ludzkości, jak i naszych osobistych, powinniśmy zawrócić i obrać nowy kierunek. Może to być zwrot o 180 stopni.

Celem wyprawy, o której opowiada film, było zdobycie pięknej góry o klasycznych kształtach: bohater marzył o niej przez ponad dziesięć lat. Lecz kiedy cel znalazł się w zasięgu ręki, człowiek ten uświadomił sobie, że niebezpieczeństwo jest tak wielkie, iż może stracić wszystko, podjął więc odważną decyzję, żeby zawrócić. Życie jest ważniejsze niż pasje i wszyscy musimy o tym pamiętać że względu na nas samych, jak i na naszą planetę. W filmie widzimy, jak ta mądrość przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

2) Nagroda Naczelnika TOPR
Zimno / Cold
reżyseria: Anson Fogel
USA 2011, ’19


Film opowiada o pierwszym zimowym wejściu na Gasherbrum II, którego dokonali Simone Moro, Denis Urubko, i Cory Richards. Mimo iż są to znakomici himalaiści, zdobycie tego szczytu było dla nich zadaniem niemal ponad siły.

Film nakręcony w formacie RAW pokazuje wydarzenia z gór przeplatane zdjęciami z „nizin”. Mówi o tym, co wszyscy alpiniści muszą zostawić za sobą, kiedy podejmują niebezpieczną wspinaczkę. Ważnym elementem tego wybitnego dzieła jest montaż. Materiał filmowy został nakręcony w niezwykle trudnych warunkach, co sprawia, że powstała historia, która nas bawi, porusza i inspiruje.

3) Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego
Flirt z przestrzenią
reżyseria: Jean-Michel Bertrand
Francja 2010, ‘75


To czarujący, „pełen” powietrza i pasji film z pięknymi zdjęciami, nakręconymi kamerą 35 mm, i podkreślającą jego niezwykły klimat muzyką. Dzięki niemu mogliśmy choć na chwilę znaleźć się na alpejskich stokach i podglądać bawiące się na śniegu kozice, poznać życie świstaczej rodziny, aż wreszcie przyjrzeć się dokładnie orłowi przedniemu, który od lat fascynuje twórcę tego filmu – Jeana Michela Bertranda.

4) Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane
Miage
reżyseria: Edmond Carrère, Pierre Redon
Francja 2009, ‘53

Film opowiada o tym, co dotyczy wszystkich regionów turystycznych. Pokazuje konsekwencje niekontrolowanego rozwoju, kiedy to nad dbałością o jakość życia lokalnej społeczności górę biorą spekulacje i zyski. W filmie pada pytanie, co się stanie, kiedy turystyczny boom się skończy i mieszkańcy nie będą mieli z czego żyć, i o to, co stracili, a co tak naprawdę zyskali.
Eksperymentalna forma łączy surowe i piękne obrazy z wywiadami z mieszkańcami Miage. Opowiadający siedzą na prostych krzesłach i wydaje się, że giną w białym tle. Film jest gorzki, nie pozostawia widza obojętnym, a jego przygnębiający nastrój podkreśla niezwykła muzyka.

Wyróżnienie Specjalne Jury
Bezsenna noc / Nuit Blanche
reżyseria: Samuel Tilman
Belgia 2010, ’20


Część jury uznała za wyjątkowy głos bohaterki filmu, Arianne. Aktorka, posługując się jedynie głosem, stworzyła niezwykle sugestywną postać, co sprawiło, że film ten tak bardzo nas porusza.

Młodzieżowe Jury, uczniowie z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem przyznało nagrodę filmowi:

Szwajcarski Zegarek / Swiss Machine
reżyseria: Peter Mortimer, Nick Rosen
USA 2010, ’19


Nagrodę Publiczności otrzymał film:

Żelazna dziura / Trou de Fer
reżyseria: Parol Barabáš
Słowacja 2011, ’56

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com