facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-02-27
 

6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży ”Włóczykij” rozpoczęty

I przybył w końcu. Zmęczony, zziębnięty, zgłodniały. Rozbił swój namiocik tam, gdzie zawsze, gdzie co roku. Wieczorami przy ognisku, pykając fajeczkę, będzie opowiadał historie ze swych podróży. A ma mnóstwo do opowiedzenia. Rozpoczął się 6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij".
Już od godziny 18:00 sala widowiskowa Gryfińskiego Domu Kutury zapełniała się zaproszonymi gośćmi, widzami i tymi szczęśliwcami, którym udało się zakupić karnet. Tradycyjnie już przybyłych przywitała Dyrektor Domu Kultury - Maria Zalewska oraz inicjator całego wydarzenia - Przemek Lewandowski. Po tej krótkiej uroczystości otwarcia, pierwszy prelegent tegorocznego festiwalu - Olek Doba - zaczął swoją opowieść.

Aleksander Doba jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Atlantyk bez pomocy z zewnątrz. Olek opowiedział o żmudnej i wyczerpującej 99-dniowej podróży przez Ocean, towarzyszącej mu podczas wiosłowania faunie, problemach ze sprzętem, walką z warunkami atmosferycznymi. Widzowie dowiedzieli się też krótko o całym procesie przygotowania kajaka i planach na przyszłość podróżnika.


Aleksander Doba

W przerwie między kolejną prezentacją, organizatorzy festiwalu zaprosili widzów na degustację potraw kuchni ukraińskiej, przygotowaną przez szczecińską restaurację Ukraineczka. Można było zasmakować tradycyjnego ukraińskiego barszczu, salo (chleb z ogórkiem i słoniną), sałatek. Nie mogło również zabraknąć przepysznych śledzików i wareników (pierogi). Dla tych, co lubią słodkości, przygotowano ciasto z blinów na słodko. Można było również zakupić ukraińskie piwa.


Degustacja potraw kuchni ukraińskiej

Drugim i ostatnim tego dnia prelegentem był Mieczysław "Hajer" Bieniek. Aż do momentu wypadku pracował jako górnik w kopalni Wieczorek w Katowicach. Po wypadku znalazł inny cel w życiu - podróże. Hajer opowiedział o swoim pierwszym zagranicznym wyjeździe do Indii, kompletnie bez znajomości języka, gdzie koczował bez pieniędzy na dworcach. Potem o podróży do Dalajlamy przez Ukrainę, Kazachstan, Afganistan, Pakistan i o wielu niesamowitych przygodach z tego wyjazdu. Zaciągając śląskim akcentem, w mig wciągnął widzów w swoje historie.


Mieczysław Bieniek

Przed nami jeszcze kilkanaście dni festiwalu, wypełnionych po brzegi opowieściami z niemal wszystkich zakątków świata, podróżami po regionie, koncertami i pokazami filmów fabularnych.


Program festiwalu znajduje się na stronie www.wloczykij.com/index.php?plik=program.

Zapraszamy!

Tekst i foto: Sebastian Rożko
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com