facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-02-16
 

39. Bieg Piastów

Nowości są trzy: Bieg Piastów potrwa 9 dni, w jego ramach odbędzie się Puchar Świata w biegach długodystansowych, po raz pierwszy zapraszamy także kibiców. Przyjeżdżajcie bezpłatnymi autobusami, które będziemy podstawiać przez trzy główne dni! - mówił dziś podczas konferencji prasowej w Jakuszycach komandor Biegu Piastów, Dariusz Serafin.

Nowością będzie także Expo, czyli targi odzieży, sprzętu i smarów narciarskich. - Każdy, także turyści, będzie mógł zobaczyć targi i zrobić zakupy – zachęcał prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów, Zygmunt Bobowski.


Puchar Świata w biegach długich, czyli FIS Marathon Cup, pierwszy raz zagości w Jakuszycach, co – jak tłumaczyła wicekomandor BP i członek zarządu Worldloppet Kinga Jaworek - gwarantuje bardzo silną obsadę. Wystartują Czech Petr Novak,  Białorusin Aliaksei Ivanou, włoski zwycięzca FIS Marathon Cup w sezonie 2012/13 Sergio Bonaldi i Francuz Mathias Wibault, a wśród pań medalistka olimpijska Włoszka Antonella Confortola i Amerykanka Holly Brooks.

Mocną obsadę zapewnia także znakomita aura. - Koledzy z innych krajów pytają mnie, czy w Jakuszycach jest śnieg. Odpowiadam, że trenuję tu codziennie rano i wiem, że trasy są doskonałe! - mówił zawodnik elity Mariusz Dziadkowiec-Michoń ze Stowarzyszenia Bieg Piastów.


- Wszyscy nasi przyjaciele z Worldloppet skracają trasy, a my dzięki doskonałym warunkom i nowej pętli wokół Kozińca wydłużamy główny dystans do 51 kilometrów – zapowiedział Dariusz Serafin.


Furorę wśród dziennikarzy zrobił Adam Fijałkowski ze Stowarzyszenia Bieg Piastów – jeden z pięciu Polaków, którzy ukończyli wszystkie biegi Worldloppet. Opowiadał o tym, jak udział w biegach łączy się wspaniale z turystyką, dobrym zdrowiem i nawiązywaniem przyjaźni z ludźmi z całego świata.


Burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf zapewniał, że współpraca miasta z Biegiem Piastów układa się doskonale, a FIS Marathon Cup stanowi wartościową alternatywę wobec Pucharu Świata na krótkich dystansach, który już dwa razy był rozgrywany w Jakuszycach.


Nadleśniczy ze Szklarskiej Poręby Zyta Bałazy otrzymała brawa, gdy mówiła, że cieszy się, iż izerskie lasy goszczą narciarzy biegowych.


- Z biegu terenowego na biednych trasach i zapleczu staliśmy się liczącą się na świecie potęgą. Jako były komandor muszę powiedzieć, że grupa młodzieży, która Piasty przejęła, dynamicznie rozwija nasze zawody. To dla mnie ogromna przyjemność widzieć grupę ludzi, którzy pracują na rzecz Biegu Piastów z siłą dynamitu – powiedział honorowy prezes i komandor Biegu Piastów, Julian Gozdowski.Na listach startowych głównych konkurencji 39. Biegu Piastów jest 5798 osób z 27 krajów z 3 kontynentów. Wraz z uczestnikami biegów towarzyszących i dziecięcych można szacować, że we wszystkich 15 biegach, rozgrywanych w ramach Festiwalu Narciarstwa Biegowego, udział weźmie ponad 6 tysięcy osób.


Program 39. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego:

21.02 – Rodzinna Dziesiątka

21.02 – Biegi uczniów szkół podstawowych: klas I-III oraz IV-VI

22.02 – 15 km techniką dowolną

23.02 – Nocna Dziesiątka

24.02 – Bieg Gimnazjalisty

25.02 – Bieg Licealisty

26.02 – Uphill

27.02 – 15 km techniką klasyczną

28.02 – 50 km techniką klasyczną

28.02 – Bieg Przedszkolaka

28.02 – Rodzinna Mila

1.03 – 25 km techniką klasyczną

1.03 – 30 km techniką dowolną

1.03 – Wyprawa Polarna Zuchów

 

Zapisy na Bieg Piastów ciągle przyjmowane

Można się zapisać w biurze Biegu Piastów na Polanie Jakuszyckiej lub na stronie internetowej www.bieg-piastow.pl. Zawodnicy, którzy zgłoszą się teraz do Biegu Piastów, otrzymają numery uprawniające do miejsc w ostatnich sektorach startowych.

Szczegóły na www.bieg-piastow.pl oraz na profilu Biegu Piastów na facebooku.

 

Dojazd i parkowanie

Podczas trzech głównych dni (27 II, 28 II, 1 III) Biegu Piastów dojazd zawodników, kibiców i wszystkich innych zainteresowanych (także dziennikarzy) na Polanę Jakuszycką będzie zapewniony przez bezpłatne autobusy kursujące wahadłowo pomiędzy Szklarską Porębą a Jakuszycami.

Na Polanie Jakuszyckiej czynne będą płatne (12-15 zł za dzień) parkingi, ale miejsca na nich będzie znacznie mniej, niż zwykle.

 

 

EXPO podczas Biegu Piastów

W ramach 39. Biegu Piastów, organizujemy (po raz pierwszy w historii BP) EXPO dla producentów i przedstawicieli marek, zajmujących się sprzedażą sprzętu narciarskiego, odzieży sportowej, smarów narciarskich oraz odżywek energetycznych. Mamy już wyprzedaną całą powierzchnię wystawową, warto więc, abyście znaleźli czas i odwiedzili nasze EXPO.

EXPO zlokalizowane będzie w hali namiotowej niedaleko budynku Stowarzyszenia Bieg Piastów (w stronę strzelnicy biathlonowej). Będzie można tu zobaczyć i kupić narty biegowe, odzież do uprawiania tego sportu, a także szeroki wybór smarów narciarskich, czy odżywek dla biegaczy.

Termin Expo: 27 lutego (piątek) - 1 marca (niedziela) 2015 roku.

Zapraszamy!

 

Stowarzyszenie Bieg Piastów zaprasza na maratony biegowy i rowerowy

Organizatorem 39. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego, jest Stowarzyszenie Bieg Piastów – organizacja pożytku publicznego, zrzeszająca miłośników narciarstwa biegowego na każdym poziomie zaawansowania. 

Stowarzyszenie prowadzi ośrodek narciarstwa biegowego i biathlonu w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach oraz organizuje zawody sportowe. Głównym celem Stowarzyszenia Bieg Piastów jest propagowanie narciarstwa biegowego i innych dyscyplin sportu.

W 2015 roku, poza zimowym Biegiem Piastów, Stowarzyszenie organizuje, m.in., Bieg Sylwestrowy, cykl biegów narciarskich Enervit Classic 5-10-15 oraz Letni Bieg Piastów i Rowerowy Bieg Piastów

Letni Bieg Piastów odbędzie się 29 i 30 sierpnia. W jego ramach po raz pierwszy w Górach Izerskich rozegrany zostanie maraton biegowy bez nart. Dystans wyniesie 43.5 km. Podobnie, jak rok i dwa lata temu, w ramach Letniego Biegu Piastów będzie można rywalizować w półmaratonie na dystansie prawie 22 km. W programie jest też bieg na 10 km. 

Zapisy na Letni Bieg Piastów rozpoczną się 30 marca.

29 września Stowarzyszenie Bieg Piastów zorganizuje po raz pierwszy Rowerowy Bieg Piastów.

Honorowym prezesem i komandorem Stowarzyszenia Bieg Piastów jest Julian Gozdowski. Prezesem Biegu Piastów jest Zygmunt Bobowski.

Komandorem Biegu Piastów jest Dariusz Serafin, a wicekomandorem Kinga Jaworek.

Więcej informacji o działalności Stowarzyszenia Bieg Piastów na stronie internetowej: www.bieg-piastow.pl

 

Bieg Piastów w Worldloppet

Worldloppet to Światowa Liga Narciarskich Biegów Długich, której celem jest globalna promocja narciarstwa biegowego poprzez organizację i współpracę biegów w różnych zakątkach świata. Worldloppet istnieje od 1978 roku. Bieg Piastów należy do Worldloppet od 2008 roku.

Zasady Worldloppet:

- z jednego kraju należeć może do Worldloppet tylko jeden bieg, największy w tym kraju, organizowany co roku w tym samym terminie, na poziomie spełniającym określone, wysokie standardy,

- Worldloppet jest niezależną organizacją non-profit, należące do niej biegi też są niezależne od innych organizacji i instytucji,

- Worldloppet promuje przyjaźń pomiędzy sportowcami-amatorami z różnych krajów oraz zachęca do udziału w swoich biegach najlepszych narciarzy na świecie.

Worldloppet zarządzana jest przez prezydenta, którym jest Angelo Corradini z Włoch. W zarządzie Worldloppet pracuje Kinga Jaworek z Biegu Piastów oraz po jednej osobie z Francji, Estonii i Stanów Zjednoczonych.

Kalendarz Worldloppet na sezon 2014/2015


Sierpień 2014:      Ushuaia Loppet          Argentyna

                             Merino Muster            Nowa Zelandia

                             Kangaroo Hoppet       Australia

Styczeń 2015        Vasaloppet China      Chiny

                             Jizerska Padesatka    Czechy

                             Dolomitenlauf             Austria

                             Marcialonga               Włochy

Styczeń/Luty 2015   Konig Ludwig Lauf        Niemcy

Luty 2015            La Transjurassiene    Francja

                            Tartu Maraton            Estonia

                            Gatineau Loppet        Kanada

Luty 2015            American Birkebeiner     Stany Zjednoczone

                            Finlandia Hiihto          Finlandia     

Luty/Marzec 2015    Bieg Piastów             Polska

Marzec 2015       Bieg Wazów                      Szwecja

                            Engadin Skimarathon       Szwajcaria  

                            Birkebeinerrennet             Norwegia

                            Demino Ski Marathon       Rosja

Maj 2015             Fossavatn Ski Marathon   Islandia

 

Bieg Piastów w FIS Marathon Cup

W 2015 roku Bieg Piastów (na dystansie 50 km techniką klasyczną) zadebiutuje w FIS Marathon Cup – cyklu biegów długich o randze Pucharu Świata. 

W FIS Marathon Cup startują najlepsi długodystansowi biegacze narciarscy na świecie. FIS Marathon Cup rozgrywany jest od sezonu 1999/2000. Jest efektem współpracy Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet i Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. 

Zakwalifikowanie biegu do FIS Marathon Cup wymaga gwarancji organizacji zawodów na najwyższym poziomie.

 

Kalendarz FIS Marathon Cup w sezonie 2014/2015:

 

12.12.2014        La Sgambeda            Włochy

18.01.2015        Dolomitenlauf          Austria

25.01.2015        Marcialonga            Włochy

 7.02.2015         La Transjurassiene     Francja

15.02.2015        Tartu Maraton          Estonia

21.02.2015        Amerikan Birkebeiner   Stany Zjednoczone

28.02.2015        Bieg Piastów           Polska

 8.03.2015         Engadin Skimarathon    Szwajcaria

11.04.2015        UgraSki marathon       Rosja

 

Więcej informacji: www.worldloppet.com

 Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com