facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
baner
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

TOPO Brama Morawska część 3

Przedstawiamy trzecią część kompletnego przewodnika wspinaczkowego autorstwa Darka Kaptura po Bramie Morawskiej. Znajdziecie w niej również bouldering.

 
 
 

TOPO Brama Morawska część 2

Przedstawiamy drugą część kompletnego przewodnika wspinaczkowego autorstwa Darka Kaptura po Bramie Morawskiej. Część pierwszą wraz z wprowadzeniem znajdziecie TUTAJ.

 
 
 

TOPO Brama Morawska część 1

Jeżdżąc w połowie lat 90-tych ubiegłego stulecia namiętnie na naszą Jurę początkowo nawet  nie zastanawiałem się, gdzie wspinają się ludzi z leżących blisko miejsca mojego zamieszkania Ostravy, Opavy, czy Bohumina. 

 
 
 

Międzygórze 2017 - aktualizacja

Topo po  Międzygórzu pomimo zimowej aury spotkało się z zainteresowaniem co zaowocowało bardzo ciekawą korespondencją. W jej wyniku nie pozostało mi nic innego jak zebrać uwagi w jeden zwarty tekst i stworzyć update po tym fajnym rejonie. Ale po kolei.  

 
 
 

Lutynia - drytooling

Od zimy 2015r. kiedy anonsowaliśmy w Górach (242) powstawanie nowego rejonu drytoolowego w Kotlinie Kłodzkiej wiele się na plus w Lutyni zmieniło. Została zaadoptowana do wspinania kolejna skała przez co ilość dróg ( i projektów) z 11 urosła do 25. Nie oznacza to wyczerpania potencjału rejonu. Na oczyszczenie i przygotowanie czekają kolejne skały. Mając na uwadze ilość ogródków drytoolowych  oraz bliskość kolejnego rejonu w postaci Skały nad Szosą w Marianówce chyba warto tutaj przyjechać.

 

                                                                                                                                            Darek Kaptur

 
 
 

Skały w Rudzie odsłonięte

Pomniki przyrody – tzw. „Skały w Rudzie” znajdujące się nad Zalewem Brodzkim są dużą atrakcją turystyczną. Gmina Brody  pomnożyła te walory dzięki oczyszczeniu terenu i odsłonięciu bloków skalnych.  Teraz są one łatwiej dostępne i widoczne z daleka. Planowane są tu dalsze inwestycje, żeby jeszcze bardziej uatrakcyjnić to miejsce.

 
 
 

Międzygórze 2017 - skałoplan

Będąc kilkukrotnie uczestnikiem wycieczek szkolnych w Międzygórzu, zapamiętałem główne tamtejsze atrakcje: Wodospad Wilczki, ogród bajek i wejście turystycznym szlakiem na Śnieżnik. Pierwsze informacje o możliwościach wspinaczkowych wyczytałem z przewodnika J. Bieleckiego i Z. Piotrowicza, a kolejne nieco później na forach wspinaczkowych. Na wspinaniu.pl w dużej większości były to pytania do Marka Freusa, jak się okazało kustosza i opiekuna rejonu, który cierpliwie tłumaczył, jak znaleźć poszczególne skały i drogi na nich.  

 
 
 

Biertowice topo - Beskidy Nieznane

Jakub Bajorek i Kuba Wierzchowski wyeksplorowali nowy, ciekawy rejon niedaleko Myślenic. Prezentujemy Beskidy Nieznane.

 
 
 

Pralnia Internetowa, Przełaz, Słoneczne Skały

Mimo, że obiecałem sobie odstawić wiertarkę do wiosny, ostatecznie zdecydowałem osiemsetną nową drogę ubezpieczyć i poprowadzić jeszcze w tym roku. 

 
 
 

Jesienne nowości na Kamieńcu

W Czarnorzeckich Piaskowcach ciągle tkwi spory potencjał eksploracyjny, a dowodem na to są nieustannie powstające drogi. W ostatnim czasie najwięcej nowości przybyło na Kamieńcu. Co ciekawe niektóre z nich to prawdziwe piaskowcowe klasyki. W ramach projektu „1000 Dróg” wspólnie z Witkiem Mikulskim zająłem się prawą częścią południowej ściany Słonecznej Turni. Wytyczyliśmy tam trzy nowości, a jeden dość syty projekt czeka na przejście. Szczegóły na skałoplanie.

 
 
 
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2017 Goryonline.com