facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH Najpopularniejsze

2024-04-26   Tylko w GÓRACH
 

Baruntse – bogini zakrywa oblicze

Jej nazwa mignęła mi kiedyś wśród relacji z Himalajów, ale gdybym miał wskazać ją na mapie – nie potrafiłbym. A jednak wystarczyło krótkie pytanie, by pomysł wejścia na Baruntse rozpalił wyobraźnię. Nie znając trudności góry, nie wiedząc, jak tam dokładnie dotrzemy, zgodziłem się bez wahania. Czy nie tak właśnie zaczyna się przygoda?

 
 
 
2024-02-07   Tylko w GÓRACH
 

Nie wiem co zdarzy się jutro – Denis Urubko

Ho, ho, Urubko, masz już 40 lat! Już czy dopiero?

Czterdziestka to JUŻ. Mam poczucie, że nagle minąłem szczyt życia. Kiedyś wszystko, co najważniejsze w alpinizmie, było przede mną, a teraz chyba zostało za mną. Ale jestem zadowolony, że udało mi się zrobić wiele z tego, o czym kiedyś marzyłem. Przy czym urzeczywistnianie marzeń wykańcza, wypala tak jak w każdej dziedzinie.

 
 
 
2024-01-15   Tylko w GÓRACH
 

Z południa na północ Korsyki

Znacie to uczucie? Jest czas, który można zagospodarować dowolnie, mnóstwo kierunków, w które można pojechać, polecieć. Niby ideał, a jednak gdzieś poza zasięgiem woli pojawiają się pytania: po co? Dlaczego? Dla kogo? Bo skoro tylko dla siebie (a nie na pokaz), skoro po to, żeby poczuć, że żyję, szkoda zostawiać ciężki ślad węglowy, zajmować miejsce tam, gdzie już jest tłok, wydawać pieniądze, które trzeba zarobić (i przy tym zużyć surowce, energię, generować zanieczyszczenia). Przecież mi tak niewiele potrzeba: gór, bezludzia, trochę miejsca pod namiot…

 
 
 
2024-01-10   Tylko w GÓRACH
 

Zawsze lubiłem odkrywać nowe

O udanym sezonie na ścianach Kazalnicy i Ministranta, trudnych wielowyciągówkach w bułgarskiej Rile i w Maroku oraz o roli ojca w planowaniu ambitnych celów wspinaczkowych z JAŚKIEM GURBĄ rozmawia ANDRZEJ MIREK.

 
 
 
2024-01-03   Tylko w GÓRACH
 

Fajnie jest gdzieś być pierwszym

O starej szkole zimowego cierpienia i kilkunastu dobach spędzonych w gigantycznym grenlandzkim zamrażalniku podczas pokonywania dziewiczej ściany z MARCINEM YETIM TOMASZEWSKIM rozmawia PIOTR GRUSZKOWSKI.

 
 
 
2024-01-02   Tylko w GÓRACH
 

Jura na narty?

Zalety Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej zapewne są wam doskonale znane – piękne krajobrazy, skałki, szlaki turystyczne, wspinaczka czy rowery… Nie będę się nad nimi rozwodzić, bo poczytacie o nich na sąsiednich stronach. Ale Jura i narty? To bardzo rzadkie połączenie!

 
 
 
2023-12-04   Tylko w GÓRACH
 

Klasyki Jury

Dla większości z nas Jura jest wspinaczkową kolebką. To tutaj prowadzimy swoje pierwsze kursowe piątki, a potem szybko wskakujemy na szósty stopień. Później ustanawiamy życiówki: VI.1, VI.2, VI.3… I nawet jeśli w pewnym momencie „zdradzamy” jurajski wapień z tym bardziej przewieszonym i lepiej urzeźbionym – westowym, zawsze wracamy na niego z sentymentem. Nic dziwnego, bo Jura ma wiele do zaoferowania, a drogi, które są uznawane za klasyki, byłyby nimi pod każdą szerokością geograficzną. Prezentujemy je w serii filmowej na naszym kanale GóryTV, a także na następnych stronach „Magazynu”.

 
 
 
2023-10-09   Tylko w GÓRACH
 

Alpejski tryptyk na własnych zasadach

Wszystkie piękne, majestatyczne, z trudnościami wspinaczkowymi, jednak bez konieczności przechodzenia uszczelinionych lodowców. Wszystkie solo i bez korzystania z udogodnień turystycznych. Alpejskie klasyki: Eiger, Matterhorn i Weisshorn.

 
 
 
2023-09-27   Tylko w GÓRACH
 

Kamienny Król – Monte Viso

Znaczenie Monte Viso (Mont Viso) dla historii włoskiego alpinizmu sięga 1861 roku, kiedy to Quintino Sella, ówczesny minister finansów w państwie, którego stolicą był jeszcze Turyn, postanowił wspiąć się na szczyt. Zainspirowało go to do założenia CAI (Club Alpino Italiano – Włoski Klub Alpejski). Ten moment okazał się tak znamienny, że również dziś wspaniała, przypominająca K2 piramida Monte Viso jest symbolem CAI i wspinaczki górskiej we Włoszech.

 
 
 
2023-09-01   Tylko w GÓRACH
 

Huśtawka emocji na Annapurnie

O wynikających ze zmian klimatu zagrożeniach, które uniemożliwiły wytyczenie nowej drogi na Annapurnie, niespodziewanym zwrocie akcji w trakcie poszukiwań zaginionego wspinacza i „pospolitym ruszeniu”, na którym opierają się działania ratownicze w górach najwyższych, z MARIUSZEM HATIM HATALĄ rozmawia PIOTR GRUSZKOWSKI.

 
 
 

Via ferraty żelazna droga – część 2

Wyjątkowe widoki, przestrzeń pod nogami, adrenalina i dużo fajnej zabawy – oto, co oferują via ferraty. Wyposażone w stalową linę do asekuracji szlaki turystyczne kuszą każdego, komu zwykły trekking się znudził, kto niekoniecznie chce się wspinać,ale marzą mu się ambitne wycieczki wysokogórskie.

 
 
 

Tatry – Doliny Furkotna i Młynicka

Rok temu w tatrzańskim numerze GÓR opisałem doliny Cichą Liptowską i Koprową, którymi wiedzie pętla turystyczna przez przełęcz Zawory. Tym razem proponuję szlak tworzący pętlę przez kolejne dwie doliny – Furkotną i Młynicką. Wprawdzie nie leżą one u podnóża Grani Głównej Tatr, tylko pod największą, odbiegającą od Cubryny granią boczną, ale są piękne, dość długie, mają liczne stawy, a nawet wodospad i na pewno zasługują, by je odwiedzić. Bardzo lubię takie turystyczne pętle, bo można zaplanować spokojną wędrówkę, wiedząc, że wrócimy do punktu wyjścia.

 
 
 

Maciej Szopa (1977 - 2019)

Niestety, wczorajsze doniesienia o tragedii w Alpach okazały się dla nas druzgocące - Polak, o którym wspominają media to nasz przyjaciel, współpracownik i wieloletni współtwórca GÓR - Maciej Szopa.

 
 
 

Mariusz Zaruski - bohater niezłomny

Dzień 8 kwietnia 1941 roku był kolejną smutną datą w dziejach II wojny światowej - po aresztowaniu i osadzeniu w więzieniu NKWD w Chersoniu - zmarł Mariusz Zaruski - założyciel TOPR i zarazem wybitna postać w panteonie bohaterów naszego kraju. W związku z rocznicą jego śmierci, postanowiliśmy przybliżyć Wam sylwetkę tego niezwykłego człowieka - osobowości tak niepospolitej i wszechstronnej, że jego pasjami można by obdzielić kilku ludzi.

 
 
 

GÓRY TV z milionem wyświetleń!

Praca w redakcji GÓR dostarcza nam już od lat wielu wrażeń przeróżnego kalibru. Zaczynaliśmy we wczesnych latach 90 od kilkunastostronicowego magazynu, by poprzez zbudowanie całego wydawnictwa, księgarni i stopniowy rozwój internetowych kanałów, móc obecnie określać się jako "Grupa mediów górskich". :-) Szczególnie cieszą nas te chwile, gdy trud wniesiony w tworzenie wszystkich treści pod egidą GÓR zostaje doceniony przez Was - czytelników, lub może właściwsze będzie określenie - odbiorców. Dlatego z nieskrywaną radością i satysfakcją śpieszymy Wam donieść, że nasze najmłodsze "dziecko", czyli kanał GÓRY TV, osiągnął magiczny próg 1 000 000 odsłon! 

 
 
 
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com