facebook
 
baner
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
baner
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH

GÓRY na XXII Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju

Zapraszamy Was gorąco do Lądka Zdroju, na XXII Festiwal Górski i nasze stoisko – od 21 do 24 września 2017!

 
 
 

XXII Festiwal Górski – co warto wiedzieć

Już dziś, 21 września, rozpoczyna się XXII Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku – Zdroju. Przez cztery najbliższe dni wydarzenie będzie niepowtarzalną okazją do poznania i posłuchania historii prelegentów, wzięcia udziału w licznych pokazach filmowych, wystawach i wielu innych atrakcjach przygotowanych specjalnie z myślą o miłośnikach górskich krajobrazów. W tym roku głos zabierze 60 wyjątkowych gości zarówno z Polski jak i z zagranicy, a organizatorzy zadbali, by każdy ze 105 punktów programu był niezapomniany.

 
 
 

Wojtek Kurtyka o książce "Zapisany w kręgach" - nowość Góry Books

Wkrótce ukaże się nowość wydawnictwa Góry Books: Zapisany w kręgach Marka "Regana" Raganowicza. Jednym z pierwszych czytelników książki był sam Wojtek Kurtyka. Przeczytajcie jego mini-recenzję!

 
 
 

John Porter – w Lądku już dziś!

Jedna z wielkich postaci wspinania lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych – okresu krystalizowania się „nowożytnego” stylu i realizowania ambitnych, wręcz wizjonerskich projektów w górach najwyższych. Z historią gościa tegorocznego Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju zetknęliśmy się choćby przy okazji wydania w Polsce książki Przeżyć dzień jak tygrys lub czytając wywiady publikowane w naszych mediach górskich. Jednak wciąż szerzej nieznane karty z niezwykle bogatego życiorysu górskiego Johna znajdziecie w wywiadzie, jaki przeprowadził Roman Gołędowski.

 
 
 

Patxi Usobiaga – w sobotę na Festiwalu Górskim

Po niedawnym prowadzeniu Project Hard 9c akcje Adama Ondy ostro poszybowały w górę. A kto jest ich głównym udziałowcem? Facet, który skrywa się za mocno powiększoną muskulaturą Czecha…oraz za sześciopakiem Chrisa Sharmy – Patxi Usobiaga. Gość tegorocznego Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju, z którym wywiad znajdziecie w najnowszych GÓRACH.

 
 
 

Oli, Nico i Sean – w sobotę na Festiwalu Górskim

Nico Favresse, jego młodszego brat Olivier oraz ich najlepszy kumpel, Sean Villanueva – oto podstawowy skład ekipy, która wsparta silnymi, wspinaczkowymi łapskami Ben Ditto oraz strzelbą Boba Sheptona, dwukrotnie wyruszyła na żeglarsko-bigwallowe przygody we fjordach Grenlandii i Ziemi Baffina.  

 
 
 

Adam Ondra – w Lądku i w GÓRACH

Historie wielkich sportowców rozpoczynają się zazwyczaj w czasach ich dzieciństwa. Przyszły gwiazdor już wtedy, w ten czy inny sposób, objawia swoją wyjątkowość. Wygląda więc na to, że biografia Adama Ondry jest boleśnie banalna – już w czasach wczesnej podstawówki zostawił w tyle wszystkich swoich rówieśników i bez kompleksów kosił drogi będące wyzwaniem dla każdego dorosłego mistrza skały.

 
 
 

Przeminęło z wiatrem - Trzy razy Murallòn

Cisza. Ani śladu hałasu. Aż bolą uszy. Nawet oddech Roberta wydaje się być bezszelestny. Jedynie w regularnych odstępach czasu wydostają się z jego ust małe chmurki pary, natychmiast rozpływające się w mroźnym powietrzu. 

 
 
 

Największe święto gór w Polsce - czas na XXII Festiwal Górski w Lądku Zdrój

21 filmów, w tym 11 premierowych pokazów, 1074 niezapomniane minuty projekcji, 38 książek i 60 niezwykłych ludzi z pasją. Już 21 września rusza najstarsza i najbardziej znana impreza tego typu w Polsce. XXII edycja Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdrój połączy w sobie pokazy filmów górskich, prelekcje podróżnicze m.in. Alexa Honnolda, Marko Prezelj, Alexa Txikona, Adama Ondry, wystawy zdjęć i liczne wydarzenia kulturalne. 

 
 
 

Alex Honnold – w sobotę na Festiwalu Górskim

Dawno temu na starej, nieistniejącej już ścianie Renisportu spostrzegłem siedzącego samotnie faceta, który żywcem (nomen omen) przypominał Alexa. Nie wytrzymałem, podszedłem do niego i zagadnąłem:

— Stary, mówił ci ktoś, że wyglądasz jak Alex Honnold?

— Sorry... – odpowiedział „przypominający Alexa” Alex.

 
 
 

Marko Prezelj w Lądku-Zdroju - niepewność jest esencją alpinizmu

Marko Prezelj jest jedną z największych postaci współczesnego alpinizmu. Celowo nie piszemy o „gwieździe”, gdyż to określenie zwyczajnie nie pasuje do Słoweńca. Nie należy on bowiem do wspinaczy, którzy regularnie pojawiają się na okładkach czasopism. Jeżeli zaś chodzi o zdjęcia, to raczej występuje jako ich autor niż bohater.


XXII Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady

Marko Prezelj – niedziela, 24 września, godzina 16:00, wielki namiot


 
 
 

Co z tą pogodą? O tym w GÓRACH i na 13. Spotkaniach z Filmem Górskim

O trudnej sztuce prognozowania pogody, zauważalnych zmianach zachodzących w globalnym klimacie oraz o owczym pędzie, objawiającym się zmasowanym zadeptywaniem niektórych tatrzańskich szlaków w tatrzańskim numerze GÓR opowiada Tomasz Nodzyński, który jest gościem 13. Spotkań z Filmem Górskim. W Zakopanem będzie też gościł Karl Gabl, „guru prognozy górskiej”. Przygotujcie się więc na sporą dawkę ważnych informacji, które być może przybliżą odpowiedź na tytułowe pytanie: co tam panie z tą pogodą?

 
 
 

Premiera filmu o Kindze Ociepce-Grzegulskiej na Festiwalu w Lądku-Zdroju

Film „Mama” to kolejny projekt Wojtka Kozakiewicza. Jego główną bohaterką jest Kinga Ociepka-Grzegulska - pierwsza dama polskiego wspinania, która po urodzeniu dwójki dzieci nie dość, że pozostała na szczycie to jeszcze cały czas podnosi poprzeczkę kobiecego wspinania w naszym kraju.

 
 
 

Michał Jagiełło - ratownictwo najważniejszy szczyt

Większość z nas na hasło „Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe” reaguje w jeden sposób – przychodzą nam na myśl zapamiętane fragmenty z „Wołania w górach”. Jest to najlepszy dowód na siłę oddziaływania tej książki, która – można zaryzykować takie stwierdzenie – zrobiła więcej dla popularyzacji idei ratownictwa górskiego niż wszystkie inne utwory, filmy i broszurki o TOPR i GOPR razem wzięte.

 
 
 

K2 dla Polaków - spotkanie z uczestnikami letniej i zimowej wyprawy już za tydzień

1 września, podczas 13. Spotkań z Filmem Górskim, godz o 19.30 odbędzie się spotkanie z uczestnikami wyprawy Polskiego Himalaizmu Zimowego PZA wspieranej przez markę LOTTO i Ministerstwo Sportu i Turystyki.

 
 
 

Książki gór polecają

Książki Gór mają przyjemność przedstawić, a także polecić, kilka niezwykłych książek. Niektóre z nich już zapomniane, a niektóre wszechobecne w życiu każdego czytelnika. Każda z propozycji znajdująca się na liście dotyczy niezywkłych wypraw oraz wielkich ludzi, którzy w wyjątkowy sposób wpływają na czytelnika.

 
 
 

Aplikacja GÓRY TOPO

Mateusz Haładaj poleca najnowszą aplikację Góry TOPO, która łączy wszystkie cechy idealnego przewodnika: 

 
 
 

GÓRY obecne w Zakopanem - odwiedź nas

Zapraszamy Was gorąco na nasze stoisko od 1 do 3 września 2017 do Zakopanego na 13 Spotkanie z Filmem Górskim.

 
 
 

W tatrzańskim numerze GÓR: Wielkie Granie Tatr - Batyżowiecka Grań

W najnowszym, specjalnym bo w całości poświęconym Tatrom, numerze magazynu GÓRY znajdziecie kolejny świetny tekst Andrzeja Marcisza z cyklu WIELKIE GRANIE TATR.

 
 
 

W tatrzańskim numerze GÓR: Plecaki 50+

Pięćdziesiąt plus… Plecaki o tej pojemności wyznaczają granicę między weekendową wycieczką a „prawdziwym” trekkingiem. To granica, od której należy uważnie przyglądać się rozwiązaniom dopasowującym do naszej sylwetki system nośny i stabilizującym ładunek. Na co trzeba zwrócić uwagę, aby podczas dłuższej wędrówki plecak nie stał się źródłem problemów? O tym w najnowszym numerze GÓR.

 
 
 
 
1
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2017 Goryonline.com