facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-09-24
 

GÓRY na XXII Festiwalu Górskim w Lądku-Zdroju – podsumowanie

2017-09-24

XXII Festiwal Górski w Lądku-Zdroju – podsumowanie

 

fot. Lucyna Lewandowska

 

Rekordowa liczba blisko 5000 uczestników, 60 niezwykłych gości, 21 inspirujących filmów i mnóstwo atrakcji – właśnie dobiegł końca ostatni dzień XXII Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Czterodniowe, jedyne takie w Polsce wydarzenie poświęcone w całości kulturze górskiej było niepowtarzalną okazją do poznania zapierających dech w piersiach historii prosto z najwyższych górskich półek.

Tegoroczna XXII edycja Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju trwała od 21 do 24 września. Było to wspólne spotkanie środowiska górskiego, w którym udział wzięli pasjonaci gór, podróży i sportów ekstremalnych. Jak co roku, podczas oficjalnego otwarcia Festiwalu głos zabrała Anna Milewska-Zawada, wdowa po patronie imprezy, Andrzeju Zawadzie. Festiwal już się zrobił tradycją zarówno dla mnie, jak i organizatorów. Jest jak co roku okazją do spotkania kolegów z dawnych lat – mówiła pierwszego dnia.

Tego dnia odbyła się także, w ramach inauguracji konkursowych pokazów, projekcja filmu pt. „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland. Zwieńczeniem prelekcji gości pierwszego dnia były historie Adama Bieleckiego, który opowiedział o Tilicho Peak i próbach wejścia nową drogą na Annapurnę oraz Adama Ondry, czeskiego wspinacza, autora dwóch pierwszych przejść najtrudniejszych dróg sportowych na świecie: La dura dura (9b+), The Change (9b+) oraz dodanej ostatnio do kolekcji Project Hard. Projekt ten po pokonaniu otrzymał nazwę Silence i jest pierwszą drogą na świecie o wycenie 9c.

Drugiego dnia uczestnicy mieli okazję posłuchać legendy samotnego bigwallu, Marka Raganowicza. W ramach Konkursu Filmowego odbyły się tego dnia projekcje takie, jak m.in. polska premiera filmu „Last Honey Hunter” opowiadającego o zamieszkałych dolinę Hongu w Nepalu ludziach Kulung czy światowa premiera filmu „Mama” w reżyserii Wojciecha Kozakiewicza przedstawiająca historię kobiet stojących przed wyborem: założyć rodzinę czy realizować swoją sportową pasję?

Trzeci dzień rozpoczął się od Bloku Książki Górskiej i rozmów m.in. Wojciecha Kurtyki, jednego z najwybitniejszych polskich i światowych himalaistów z Bernadette McDonald, kanadyjskiej pisarki, autorki jego biografii pt. „Art of Freedom. The Life and Clims of Voytek Kurtyka”. Książka swoją premierę będzie miała jeszcze w tym roku, na razie jedynie w języku angielskim. W ramach bloku wypowiedzieli się także Piotr Pustelnik, który jako trzeci z polskich himalaistów zdobył wszystkie 14 szczytów liczących powyżej 8000 m i Piotr Trybalski, dziennikarz, pisarz i podróżnik. Rozstrzygnięto także jedyny taki konkurs w kraju – tytuł Książki Górskiej Roku spośród 38 pozycji otrzymała publikacja autorstwa Marka Raganowicza pt. „Zapisany w kręgach”. Ogłoszenie uświetnił występ Daniela Grupy, który zagrał na pianinie.

 

W festiwalową sobotę dało się wyczuć w powietrzu delikatny zapach śniegu… Nie dlatego, że aura nie dopisała – mimo padającego deszczu było dość ciepło – ale w klimaty nadchodzącej zimy świetnie wprowadzili nas autorzy pierwszej części przewodnika „Polskie góry na nartach”, Waldemar Czado i Wojtek Szatkowski, którzy wspomagani przez Annę Figurę poprowadzili warsztaty skiturowe GÓR połączone z prapremierą wspomnianego przewodnika.
W sobotni wieczór warto było wybrać się również na benefis GÓR żeby posłuchać ciekawych rozmów z postaciami górskiej sceny, nawiązującymi do 25-letniej historii Magazynu – swoimi wspomnieniami dzielili się między innymi Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski, Janusz Majer i Bogusław Kowalski.

W tym roku w Lądku podczas XXII Festiwalu Górskiego gościliśmy rekordową liczbę uczestników i jest mi niezmiernie miło być częścią tego wyjątkowego wydarzenia, które z roku na rok przyciąga coraz więcej zainteresowanych kulturą górską. Byli to zarówno goście z Polski jak i z zagranicy. Festiwal Górski co roku jest niesamowitym dowodem na to, że gdy ludzi łączy pasja, nie liczą się żadne granice – mówi Maciej Sokołowski, Dyrektor Festiwalu.

Wieczorem, trzeciego dnia w ramach wystąpienia „W poszukiwaniu Świętego Graala – muzyczne impresje na dziewiczych ścianach” uczestnicy mieli okazję posłuchać historii oraz twórczości wyjątkowego teamu – Nicolas Favresse, Oliver Favresse i Sean Villanueva O’Driscoll swoją opowieść przeplatali własnymi utworami granymi na żywo. Liczne prelekcje gości tego dnia zakończyło wystąpienie, na które wszyscy czekali – Alexa Honnolda, najlepszego wspinacza free solo wszechczasów. Trzeci dzień Festiwalu zwieńczyły koncerty polskich wykonawców: Fisza Emade Tworzywo i Grubsona.
 
Niedzielę otwarto spotkaniem poświęconym Wandzie Rutkiewicz w 25. rocznicę jej zaginięcia – wspominali ją: Bogdan Jankowski, Janusz Fereński, Krzysztof Wielicki, Janusz Skorek i Bogumił Słama Tego dnia miała miejsce także światowa premiera filmu pt. „Everest, un reto sobrehumano” w reżyserii Aitora Bareza. Po projekcji odbyło się krótkie spotkanie z reżyserem i głównym bohaterem produkcji, Alexem Txikonem. Czwartego dnia Festiwalu wyłoniono najlepsze spośród 21 wyjątkowych filmowych produkcji. Wyniki ogłoszono podczas uroczystego zakończenia Festiwalu. Grand Prix otrzymał słowacki film „Sloboda pod nakładom” w reżyserii Pavol Barabas przedstawiający najstarsze pokolenie tragarzy działających w Tatrach Wysokich, którzy codziennie dostarczają jedzenie do górskich schronisk. Nagrodzone produkcje:

•    Najlepszy Film Wspinaczkowy – „Mama
•    Najlepszy Film o Górach Wysokich – „Everest, un reto sobrehumano
•    Najlepszy Film o Kulturze Górskiej – „Summits of My Life III: Langtang
•    Najlepszy Film o Sportach Górskich – „Biegacze
•    Najlepszy Film Polski – „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się
•    Najlepszy Film Krótkometrażowy – „What If You Fly
•    Nagroda Specjalna dla Najlepszego Filmu Fabularnego Festiwalu w Lądku – „Pokot

Za popularyzację kultury górskiej nagrodę otrzymała Danuta Piotrowska, Iwona i Tadeusz Hudowscy, Stanisław Pisarek i Roman Gołędowski. Wyróżnienia wręczyli przedstawiciele Festiwalu, Renata Wcisło i Maciej Sokołowski oraz Piotr Pustelnik, Prezes Polskiego Związku Alpinizmu i Rafał Fronia z Rady Wydawniczej Czasopisma Taternik. Do późnych godzin wieczornych trwały pokazy nagrodzonych filmów.

Informacje o kolejnych edycjach Festiwalu znaleźć będzie można na www.festiwalgorski.pl. Partnerem Festiwalu było Lotto.

.............................................................................................................................................................

 

2017-09-24

KONKURS  bądź GÓRskim kreatorem!

 

 

To znaczy co? Kreować góry? Hm, fajnie byłoby móc wpływać na procesy górotwórcze i wystawić sobie przed oknem taki na przykład masyw Mont Blanc… Widok zacny, plan zajęć na kilka lat gotowy, no i cena nieruchomości od razu atrakcyjniejsza. Pomarzyć można, ale jeszcze lepiej zacząć od czegoś mniejszego – choćby naszego festiwalowego konkursu. Wprawdzie MB za oknem nie wchodzi w rachubę, ale nagrody do zgarnięcia są równie atrakcyjne:

 

– plecak THULE / GUIDEPOST 75, ze względu na monstrualne rozmiary nasz ulubiony model, do którego można nie tylko się spakować na kilkuletnią wyprawę, ale również zamieszkać z rodziną, psem i kotem. Można więc stwierdzić, że w naszym konkursie do wygrania jest domek jednorodzinny ;). Na co wskazuje też cena, bo Guidepost 75  kosztuje 1299 zł! Przyznacie, że jest o co walczyć.

  

 

 

– plecak SALEWA / CHIP 22 – idealny model do miasta, w skały, na wycieczkę w góry… pewnie znajdzie się i ze sto innych możliwości jego zastosowania, więc trzymamy kciuki za kreatywną osobę, która w naszym konkursie będzie miała szczęście i wszystkie te zastosowania sprawdzi.

 

 

– przewodnik wspinaczkowy JURA 2, Północna część Jury Krakowsko-Częstochowskiej – jeśli się wspinacie, z pewnością docenicie nagrodę. A co, jeśli się nie wspinacie? No cóż, pora zacząć ;).

 

 

czołówka ROCKLAND / DUSK – niewielka, lekka, prosta w obsłudze. Przyda się w każdym plecaku, zwłaszcza jeśli nad ranem wracamy z lądkowego koncertu zespołu Fisz Emade Tworzywo albo Grubsona.

 

 

  – 5 egzemplarzy najnowszego numeru GÓR  – to sprawdzona marka, więc nie ma sensu tu zachwalać ;).

 

A teraz najważniejsze – co należy zrobić, aby przytulić którąś z tych nagród?

 

– zrób fajne zdjęcie lub filmik z Górami

 

– otaguj #gorywladku

 

– wrzuć na swój profil społecznościowy

 

– oznacz profil @Góry - Górski Magazyn Sportowy

 

Cokolwiek to oznacza, pewnie wiecie co należy robić: słać, wysyłać, wygrywać!

a) słać, wysyłać – do niedzieli, 24 września, godzina 13:00

b) wygrywać – w niedzielę o godzinie 14 wybierzemy najciekawsze, najbardziej zaskakujące materiały i o werdykcie poinformujemy zwycięzców oraz wszem i wobec w mediach społecznościowych. Nagrody będą do odebrania na naszym stoisku (w Kinoteatrze) lub po Festiwalu wyślemy je pocztą. Namawiamy jednak do osobistego stawienia się po nagrody, bo zawsze to miło uścisnąć dłoń GÓRskiego kreatora.

 

.............................................................................................................................................................

 

2017-09-23

Sobota na Festiwalu Górskim – podsumowanie


Dziś o 17:00 prezentacja „Adventures of Dodo”, czyli opowieści braci Favresse i Seana Villanueva o imponującym, wielkościanowym wspinaniu na Grenlandii i Ziemi Baffina oraz podróży jachtem przez arktyczne akweny. Z pewnością spotkanie ubarwione będzie muzyką, dzięki czemu ci, którzy nie znają jeszcze stylu bycia wspomnianej trójki, będą mile zaskoczeni. Nie dajmy się jednak zwieźć pozorom, że to wyłącznie muzykalne lekkoduchy i gawędziarze – jak świetnymi są wspinaczami, przekonacie się niebawem na prezentacji, a poniżej filmik pokazujący filozofię życia braci Favresse, łączącą ostre wspinanie z niespiesznym czerpaniem radości z życia.


The Recovery Drink from jlwertz on Vimeo


Wprost ze spotkania z braćmi Favresse i Seanem radzimy wybrać się na benefis GÓR… Nie dlatego, że to nasza impreza i musimy się nią chwalić, ale może być śmiesznie, a na pewno będzie fajnie ;). Szczegóły poniżej.

W ten miły sposób doczekamy wspólnie do godziny 21:00 (z przerwą na kolację), czyli do chwili przez wszystkich mocno wyczekiwanej – spotkania z gwiazdą Festiwalu Górskiego, Alexem Honnoldem. Niesamowitym opowieściom z żywicowania tu i tam z pewnością nie będzie końca, ale nie zapomnijcie przeegzaminować Alexa z podstaw języka polskiego… Pochodzenie zobowiązuje i „chrząszcz brzmi w…” powinien już przechodzić gładko ;).

.............................................................................................................................................................


2017-09-22

Warsztaty skiturowe i prapremiera przewodnika narciarskiego



 

Właśnie dobiega końca spotkanie z przedstawicielem „ery wizjonerów”, Johnem Porterem, a my już myślą przy kolejnych śniegach… Co prawda w nieco niższych górach, co nie znaczy, że odpowiedzialność mniejsza…  Już jutro (w sobotę) warsztaty skiturowe GÓR, które prowadzić będą autorzy pierwszej części przewodnika Polskie góry na nartach – Roman Szubrycht, Waldemar Czado i Wojtek Szatkowski, wspomagani przez Annę Figurę.

 

Panowie z pewnością zatopią się w nostalgicznych opowieściach o śladach nart na dziewiczym śniegu, skrzących połoninach, wyciu wilków do księżyca czy kubku gorącej herbaty pod rozgwieżdżonym niebem, ale obecność Ani gwarantuje, że spotkanie utrzyma sportowy, skiturowy rytm.

 

Podczas spotkania nastąpi prapremiera wspomnianego przewodnika, Polskie góry na nartach. To pierwsza cześć ambitnego projektu, o którego rozmachu świadczy objętość tomu I – ponad 600 stron! Zapowiada się więc prawdziwa Encyklopedia Britannica polskiego skituru ;).

 

Sobota, 23 września, godzina 14:00-17:00, Kawiarnia Zdrojowa… stroje narciarskie obowiązkowe.


.............................................................................................................................................................


2017-09-22

Turysta czy Himalaista –  panel dyskusyjny Moniki Witkowskiej


fot. Monika Witkowska


„Trudno niekiedy ustalić granicę pomiędzy „himalaistami” a „turystami”. Tym pierwszym coraz częściej zarzuca się rozdmuchane ego, tym drugim –  niszczenie magii najwyższych gór, które w mniemaniu niektórych zarezerwowane są tylko dla nielicznych. Oczywiście nikt nie ma zastrzeżeń do pewnej, wąskiej elity wyczynowców będących Himalaistami przez duże H (mowa o takich nazwiskach, jak na przykład Jurek Kukuczka, Wojtek Kurtyka, Krzysiek Wielicki, Wanda Rutkiewicz, Rysiek Pawłowski, Piotr Pustelnik, a z młodszego pokolenia choćby Janusz Gołąb). Jednocześnie nikt nie neguje faktu, że grupa „wysokogórskich turystów”, bez odpowiedniego doświadczenia uniemożliwiającego samodzielne działanie, też istnieje, a w dodatku szybko rośnie, doprowadzając do pojawiania się w ekipach ludzi, którzy do takich wypraw po prostu się nie nadają. Jednych i drugich tutaj zostawiamy – dyskusyjna jest grupa „środka”. Kontrowersji jest wiele, bo jak na przykład zakwalifikować wspinaczy o naprawdę sporym doświadczeniu wysokogórskim, którzy nie mają jednak zacięcia typowo sportowego – nie biją rekordów, nie robią nowych dróg – ale jak by nie patrzeć, zdobywają najwyższe góry, co proste przecież nie jest. Czy to ciągle „turyści”?”


To fragment artykułu Moniki Witkowskiej z najnowszego numeru GÓR. Temat ten będzie też omawiany podczas dzisiejszego panelu dyskusyjnego w ramach Festiwalu Górskiego. Rozmowę poprowadzi Monika Witkowska, a udział w niej wezmą między innymi:  Krzysztof Wielicki, Janusz Gołąb, Bogusław Kowalski i Tomasz Kobielski,

Piątek, 22 września, godzina 19:00, wielki namiot

.............................................................................................................................................................


2017-09-21

Benefis GÓR w Lądku


 Zbiorowe podziwianie GÓRskich walorów; fot. Kinga Pachura


Nadal jesteśmy pod presją 25-lecia Magazynu GÓRY. Być może ćwierć wieku potrafi niespodziewanie głęboko zapaść w podświadomość. Być może to kryzys wieku średniego… Bez względu na niezbadane przyczyny, zapraszamy wszystkich przebywających w okolicach Lądka-Zdroju na benefis GÓR, który tak naprawdę będzie ciekawą rozmową z postaciami naszej górskiej sceny – swoje anegdoty związane ze współpracą z GÓRAMI opowiedzą między innymi Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski, Janusz Majer czy Bogusław Kowalski. Będzie więc i o szorstkiej przyjaźni, i o zakręconych sytuacjach, i spektakularnych wpadkach, no i oczywiście o Wyjątkowych Zasługach Szanownego Jubilata… Jak to na benefisie ;).


Sobota, 23 września, godzina 19:00-20:00, wielki namiot

.............................................................................................................................................................


2017-09-21

Książki GÓRY BOOKS w promocyjnej cenie


 

 

Zdajemy sobie sprawę, że czytelnictwo w naszym kraju nie jest tanią rozrywką, dlatego na Festiwal Górski w Lądku-Zdroju zdroju przygotowaliśmy promocyjne ceny:

 

- 100 porad GÓR tom 2 za 19,90 zł (regularna cena to 64 zł)

- przewodnik wspinaczkowy Jura 2, Północna część Jury Krakowsko-Częstochowskiej za 55 zł (regularna cena to 75 zł)

 

Te i inne książki wydawnictwa GÓRY BOOKS będą dostępne na naszym stoisku przy wejściu do Kinoteatru oraz w festiwalowej księgarni.


.............................................................................................................................................................


2017-09-21

Premiery GÓRY BOOKS, spotkania z autorami, podpisywania książek



 

Podczas Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju odbędzie się premiera książki Marka Regana Raganowicza, Zapisany w kręgach.

 

Spotkanie pt. „Legenda samotnego bigwallu” z Markiem Raganowiczem już jutro, w piątek o godzinie 18:00 w wielkim namiocie, a o godzinie 19:00 autor będzie podpisywał swoje książki na stoisku GÓR w Kinoteatrze.

 

Z kolei w sobotę o 11.30 odbędzie się premierowa rozmowa z Markiem o jego książce. Tego samego dnia Regan wraz z @Marcinem Yetim Tomaszewskim zjawią się na stoisku GÓR, by podpisywać książki i specjalne pocztówki. Zapraszamy!

 

 

Kolejna książka, którą chcemy pochwalić się na Festiwalu Górskim, to Polskie góry na nartach – Przewodnik skiturowy, którego autorzy – Roman Szubrycht, Waldemar Czado i Wojtek Szatkowski – poprowadzą warsztaty skiturowe GÓR, w sobotę o godzinie 14:00 w Kawiarni Zdrojowej. Przewodnik będzie dostępny w sprzedaży za miesiąc, ale podczas Festiwalu Górskiego można będzie zapoznać się z pierwszymi egzemplarzami (objętość ponad 600 stron!) oraz zapytać autorów o ich plany związane z drugim tomem.


.............................................................................................................................................................


2017-09-21

Program Festiwalu – pdf do pobrania


Link do pobrania znajdziecie na dole strony (Program Festiwalu – pdf )

Warto ściągnąć na telefon i kontrolować przebieg sytuacji, aby nie robić przewyższeń nadaremno ;).

 

 

.............................................................................................................................................................

 

2017-09-21

Topo lądeckich skał w GÓRY TOPO



Z okazji XXII Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w GÓRY TOPO znajdziecie Topo lądeckich skał, które podczas festiwalu dostępne będzie za darmo. Festiwalowi zadedykowany jest osobny Region – w zakładce INFO zamieściliśmy miedzy innymi PROGRAM FESTIWALU i wiele praktycznych informacji.

 

Wprawdzie prognoza pogody na najbliższe dni nie jest zachęcająca, mamy jednak nadzieję na okno pogodowe, które pozwoli Wam sprawdzić jakość wspinania w skałach w pobliżu Lądka i funkcjonalność aplikacji GÓRY TOPO .

 

Aplikacje znajdziecie na:

 

Google PLAY >> http://bit.ly/2fBwxen

App Store >> http://apple.co/2fdnOOU

 


.............................................................................................................................................................


2017-09-20

Sześć rozkładówek i dziewięć autografów

Co łączy tych wspinaczy z różnych pokoleń? Są w aktualnym numerze GÓR. Są cholernie dobrzy w tym co robią lub robili. Wszystkich ich możecie spotkać osobiście, pod warunkiem, że lada moment wybierzecie się do Lądka na XXII Festiwal Górski – już od jutra spotkania z wybitnymi wspinaczami i ludźmi gór:
Adam Ondra – czwartek, 21 września, godzina 21:00, wielki namiot
John Porter i Wojtek Kurtyka – piątek, 22 września, godzina 21:00, wielki namiot
Patxi Usobiaga – sobota, 23 września, godzina 12:00-16:00, wielki namiot
Oli i Nico Favresse oraz Sean Villanueva – sobota, 23 września, godzina 17:00, wielki namiot
Alex Honnold – sobota, 23 września, godzina 21:00, wielki namiot
Marko Prezelj – niedziela, 24 września, godzina 16:00, wielki namiot

 

Sześć rozkładówek i szansa na dziewięć cennych autografów... Być może więcej. Taka okazja nie powtórzy się zbyt szybko. Dlatego przyjmujemy za pewnik, że macie już karnety na Festiwal… Prawda?

 

Pełny program Festiwalu znajdziecie tu: http://www.festiwalgorski.pl/program/

 

.............................................................................................................................................................

 

2017-09-20

Adam Ondra we własnej osobie!

 


Adam Ondra pojawi się na Festiwalu Górskim w Lądku-Zdroju już jutro, w czwartek 21 września, jako pierwszy z bohaterów naszego najnowszego numeru GÓR. Anonsując pod ko

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-04-26
Tylko w GÓRACH
 

Baruntse – bogini zakrywa oblicze

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
Tylko w GÓRACH
 

Gra w nowe linie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-22
Tylko w GÓRACH
 

Arktyczny freeride – Svalbard

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-22
Tylko w GÓRACH
 

Prawdziwe życie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-08
Tylko w GÓRACH
 

Krzysztof Belczyński (1971–2024)

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com