facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-01-25
 

Martyna Wojciechowska z Koroną Ziemi - więcej informacji

W piątek, 22 stycznia 2010 roku Martyna Wojciechowska stanęła na szczycie Piramidy Carstensz (4 884 m n.p.m.), ostatniej siódmej górze, która została jej do zdobycia w ramach projektu wspinaczkowego KORONA ZIEMI, którego celem było zdobycie najwyższych szczytów wszystkich kontynentów.
Tym samym Martyna jest drugą Polką w historii, po Annie Czerwińskiej, której udało się dokonać tego wyczynu. Po dotarciu do Base Campu (Bazy pod Carstenszem) Martyna Wojciechowska i Robert Miller (Austria) zdecydowali się od razu zaatakować szczyt bez aklimatyzacji:

Pogoda była niesamowita – mieliśmy wszystko: słońce, chmury, mgłę, deszcz, śnieg... Byliśmy sami, bez przewodnika. Po drodze dopadł mnie kryzys, byłam wściekła, właściwie to miałam ochotę położyć się i umrzeć. Mówiłam, że nie wejdę, że nie mam siły. Przejścia rzeczywiście nie należą do przyjemnych. Poza samą tyrolką jest kilka przepaści. Wygląda to tak, że między jedną a drugą skałą jest przerwa, 100 metrów w dół i aby przedostać się na drugą stronę trzeba przeskoczyć z jednej na drugą... Ot tak, zrobić krok. Wymaga to dużej odporności psychicznej... Ale jak to po każdej burzy – przychodzi słońce. Gdy tylko zobaczyłam szczyt, dostałam skrzydeł. Adrenalina była niesamowita. Prawie tam wbiegłam, popłakałam się jak szalona. Droga zajęła nam 5 godzin, oficjalnie stanęłam na szczycie Piramidy Carstensz o godz. 14:30 czasu lokalnego, czyli 6:30 AM czasu polskiego. Cała droga z namiotu i z powrotem niecałe 10 godzin, bez aklimatyzacji. Chcieliśmy zdążyć przed chorobą wysokościową, która na pewno by nas dopadła, stąd ta szybka decyzja o atakowaniu szczytu – na gorąco relacjonowała Martyna.

Historia zdobywców KORONY ZIEMI sięga niedalekiej przeszłości. Pierwszym był amerykański biznesmen Richard Bass, któremu udało się zdobyć siedem szczytów w Koronie 30 kwietnia 1985 roku. Jednak wokół projektu szybko wytworzyła się atmosfera gorącej dyskusji. Himalaista Reinhold Messner zakwestionował wybór Australii jako kontynentu, uznając go za nie dość ambitny wspinaczkowo i zaproponował wersję Korony z Oceanią. Pierwszym zdobywcą nowej wersji projektu był Patric Morrow, tuż po nim zrealizował go jego pomysłodawca Messner. Obaj dokonali tego wyczynu w 1986 roku. Do tej pory toczy się spór o to, które szczyty powinny należeć do korony. Dla jednych najwyższym wierzchołkiem Europy pozostaje Mont Blanc (4807 m), dla innych jest nim Elbrus (5642 m). Z kolei w Australii jedni wskazują na Górę Kościuszki (2230 m), inni optują za Piramidą Karstensz (4884 m), położoną na wyspach Oceanii.

Pierwszym Polakiem, któremu udało się zrealizować projekt KORONA ZIEMI w wersji zarówno Bassa, jak i Messnera był Leszek Cichy, któremu zajęło to 20 lat. Stanął on na szczycie ostatniej góry w 1999 roku. Anna Czerwińska zakończyła projekt w 2000 r.

Losy wyprawy można śledzić na bieżąco na BLOGach:

www.nationalgeographic.pl
www.martynawojciechowska.pl
www.facebook.com/carstenszexpedition2010


INFORMACJA O UCZESTNIKACH WYPRAWY

MARTYNA WOJCIECHOWSKA




Dziennikarka i podróżniczka, z wykształcenia ekonomistka, która podejmuje coraz to nowe wyzwania. Obecnie redaktor naczelna magazynów „National Geographic Polska” i „National Geographic Traveler”. Zafascynowana motoryzacją. Jako pierwsza Polka i kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej ukończyła Rajd Dakar 2002. W 2003 wzięła udział w Rajdzie Transsyberia (drugie miejsce w klasyfikacji generalnej). Kobieta wielu pasji. Po raz pierwszy zanurkowała w Czarnej Hańczy w 2001 roku. Dwa lata później zrobiła stopień Divemaster PADI, a w 2005 stała się licencjonowanym nurkiem technicznym Normoxic Trimix Diver organizacji IANDT. Przez dziesięć lat prowadziła program Automaniak w telewizji TVN. Z autorskim programem podróżniczym „Misja Martyna” (TVN) dwukrotnie okrążyła kulę ziemską. W 2009 roku zrealizowała kolejną serię podróżniczą dla telewizji TVN, tym razem poświeconą kobietom żyjącym w odległych zakątkach świata zatytułowaną „Kobieta na krańcu świata”. Od kilku lat jest zafascynowana górami. Jako trzecia i najmłodsza Polka zdobyła w 2006 roku najwyższą górę świata Mount Everest. Na swoim koncie ma sześć spośród siedmiu szczytów zaliczanych do Korony Ziemi. Swoimi pasjami skutecznie zaraża innych – poprzez działalność biura podróży Martyna Adventure, które zajmuje się organizacją wyjazdów przygodowych i incentive. Autorka książki "Przesunąć horyzont”, „Etiopia. Ale czat!”, „Kobieta na krańcu świata”.

DOŚWIADCZENIA GÓRSKIE:

2002 MT. BLANC (Alpy) 4810 m
2003 KIILIMANDŻARO (Afryka)  5895 m
2006 ACONCAGUA (Andy) 6962 m
2006 MOUNT EVEREST (Himalaje) 8848 m
2007 MOUNT MCKINLEY (Alaska) 6194 m
2007 ELBRUS (Rosja) 5642 m
2009 MOUNT VINSON (Antarktyda) 4897 m
2010 CARSTENSZ (Nowa Gwinea) 4884 m

ROBERT MILLER




Urodzony w Salzburgu lekarz medycyny ogólnej oraz stomatolog. Specjalista w dziedzinach hipnozy, implantologii oraz ortodoncji. Instruktor narciarstwa, przewodnik górski (członek UIAGM - Międzynarodowej Federacji Stowarzyszenia Przewodników Górskich), lekarz oraz asystent pilota w ratownictwie górskim, zwierzchnik grupy ratowników górskich w Bad Goisern (Austria).

DOŚWIADCZENIE GÓRSKIE:

Wszystkie czterotysięczniki w Europie oraz:
1989 - Muztagh Ata (7546 m n.p.m.)
1990 - Dhaulagiri (8156 m n.p.m.) jako lekarz, bez zdobycia szczytu
1995 - McKinley (6194 m n.p.m.)
1999 - Chan Tengri (7002 m n.p.m.)
2003 - Kilimanjaro (5895 m n.p.m)
2005 - Mount Everest - (8848 m n.p.m.) jako lekarz, bez zdobycia szczytu
2007 - Broad Peak (8047 m n.p.m.)
2008 - Elbrus (5642 m n.p.m.), Mount Vinson (4897 m n.p.m.), Aconcagua (6962 m n.p.m), Mount Ruwenzori (5109 m n.p.m)
2010 – Carstensz (4884 m n.p.m.)

PIRAMIDA CARSTENSZ


Piramida Carstensz (4884 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Australii i Oceanii, położony
w zachodniej części Nowej Gwinei tzw. Irianie Zachodnim, należącym do Indonezji.


Góry Śnieżne z ich najwyższym szczytem Piramidą Carstensz znajdują się na Papui Nowej Gwinei (Irian Jaya – jak zwą ją tubylcy) – wyspie, która pozostaje jednym z najdzikszych i najbardziej odizolowanych zakątków naszej planety. Papuasi, którzy zamieszkują wyspę Jaya żyją z myślistwa i zbieractwa – zupełnie, jak ich przodkowie przed tysiącami lat, śmiało można powiedzieć, że jest to ostatnie takie miejsce na Ziemi. Górę tę odkrył Jan Carstensz żeglarz Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, szef ekspedycji do Nowej Gwinei i Australii z 1623 r.
Carstensz Piramid to szczyt uważany za najcięższy do zdobycia ze wszystkich gór należących do "Korony Ziemi". Są tylko dwie drogi, którymi można dotrzeć do podnóża góry. Jedna prowadzi przez największą kopalnie złota na Ziemi (wartość dziennego wydobycia przekracza 10 mln $!), gdzie dostęp broniony jest przez wojsko. Druga droga biegnie przez dżunglę, którą zamieszkują wojownicze plemiona nienajlepiej nastawione do obcych (członkowie plemion Asmatów zasłynęli jako łowcy głów!).
Pierwszym zdobywcą Piramidy był słynny austriacki wspinacz Heinrich Harrer (bohater filmu „Siedem lat w Tybecie” i autor pierwszego przejścia Północnej Ściany Eigeru). Jego ekipa dotarła na szczyt 13 lutego 1962 r. –  drogą prowadzącą przez ścianę północną i górną część grani zachodniej, uważaną obecnie za standardową. Pierwszym Polakiem, który zdobył ten szczyt był Jerzy Kostrzewa (12 lipca 1999 r.).
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-25
GÓRY
 

Ferraty w Dolomitach – przegląd subiektywny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com