facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-07-31
 

Eternal Flame na Trango Tower dla Lamy, Ortnera i Richa

Wczoraj o godzinie 16-tej czasu lokalnego David Lama, Peter Ortner i Corey Rich stanęli na wierzchołku Trango Tower (6251 m), po pokonaniu sławnej Eternal Flame.
Sprawdzony duet Lama i Ortner w towarzystwie Corey`a Richa miał problemy z podjęciem próby, ze względu na słabą pogodę. Dopiero spodziewane – krótkie – okno pogodowe pozwoliło im na próbę ataku. Wystartowali z znanego słonecznego tarasu i dziesięć godzin później stanęli na szczycie. Przez większość czasu wspinali się klasycznie, hacząc jedynie w kilku miejscach.
 


Zachodnia ściana Nameless Tower. Fot. Hinterbrandner / Huberbuam.de
 
U Corey`a zaczęły występować objawy choroby wysokogórskiej, więc szybko postanowili zjechać do podstawy ściany.
 
Austriacy przygotowują się teraz do próby wejścia na Chogolisę (7668 m).
 
Eternal Flame została wytyczona w 1989 roku przez doborowy team: Kurt Albert, Wolfgang Güllich, Christof Stiegler i Milan Sykora. 
 
Należeli wtedy oni do światowej czołówki wspinaczkowej. O Güllichu można było powiedzieć, że wtenczas był najlepszym wspinaczem (dwa lata później wytycza Action Directe, pierwsze niekwestionowane 9a na świecie).
 
Niesamowity, ciągnący się praktycznie przez całą ścianę system rys wypatrzyli właśnie Albert z Güllichem rok wcześniej podczas uklasycznienia Drogi Słoweńskiej.
 
Eternal Flame Niemcy oryginalnie wycenili na VI, 7b+, A2. Mimo stosunkowo dużej ilości osadzonych na drodze spitów i komfortowych stanowisk zjazdowych droga przez pierwsze 15 lat nie doczekała się wielu powtórzeń.
 
W 2006 roku miała miejsce najbardziej zaawansowana polska próba przejścia Eternal Flame. Jakub Radziejowski i Maciek Ciesielski po dwunastu godzinach wspinaczki osiągnęli półkę biwakową znajdującą się na wysokości 6000 metrów. Niestety, po dość zimnym biwaku praktycznie na lekko, w obliczu nadciągającego załamania pogody Polacy musieli rozpocząć zjazdy.
 
W 2009 roku, została po raz pierwszy uklasyczniona przez duet braci Huberów, a trudności wycenili na 7c+. Huberowie dzięki długiemu okresowi „lampy” przeszli wszystkie wyciągi klasycznie, wytyczając dwa własne warianty (jeden przy wahadle z Drogi Słoweńskiej, a drugi obchodzący „Drabinę Nitową”
 

 Thomas Huber na 11 wyciągu Eternal Flame, Nameless Tower, Karakorum 
Fot. Franz Hinterbrandner / Huberbuam.de. 
 
Więcej o Eternal Flame znajdziecie w GÓRACH nr 185 (2009) i 186 (2009), oraz w wywiadzie z Thomasem Huberem na łamach naszego serwisu.

Źródło: planetmountain.com, GÓRY nr 185 (2009)
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com