Proszę czekać...
facebook
 
baner
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
baner
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-11-01
 

Zofia Cybulska nie żyje

Na Hawraniu (2125 m) w słowackich Tatrach Bielskich zginęła Zofia Cybulska, wiceprezes zakopiańskiego Klubu Wysokogórskiego i Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, była dyrektor hotelu Mercure Kasprowy w Zakopanem.
W akcji ratunkowej na prośbę Słowaków brał udział śmigłowiec TOPR z polskimi ratownikami. Nasza maszyna lepiej radzi sobie przy wiejącym z dużą prędkością halnym wietrze. Na razie nie są znane bliższe okoliczności wypadku. Przyczyną tragedii - jak podają słowaccy ratownicy - było poślizgnięcie na zaśnieżonym, trawiastym zboczu.
Tragicznie zmarła to Zofia Cybulska, do niedawna dyrektor hotelu Mercure Kasprowy. Kochała góry. Miała na koncie wejście m. in. na Mont Blanc i najwyższy szczyt Andów - Aconcaguę. Była wiceprezesem zakopiańskiego Klubu Wysokogórskiego. Teraz kandydowała do zakopiańskiej Rady Miasta. Miała 59 lat.

(źródło: tygodnikpodhalanski.pl).

Należy podkreślić, że Zofia Cybulska, miała na swoim koncie kilkanaście czterotysięczników w Alpach, w tym Mont Blanc i Matterhorn, a także Elbrus w Kaukazie, Nevado Pisco w Andach, Kilimandżaro, Island Peak, Mera Peak (6476 m) jeden z najwyższych szczytów trekkingowych w Himalajach oraz Kala Patar (5554 m). Jak wyznała w rozmowie z Apoloniuszem Rajwą; "Pojechałam w Himalaje, bo chciałam poprawić swój rekord wysokości z Island Peaku (6189 m) i cieszę się, że mi się to udało"(Apoloniusz Rajwa, Mera Peak i Kala Patar, Tygodnik Podhalański, 2008.12.03, www.tygodnikpodhalanski.pl).

Sama tak wspomina ową wyprawę: "Pomimo dość trudnych warunków pogodowych (4 dni deszczu i w końcu deszczu ze śniegiem) trekking dostarczył nam wielu wrażeń, bo oprócz radości ze zdobycia tej wymagającej kondycyjnie góry można było przebywać w „nieskażonej” komercją dolinie, wśród pięknej chociaż dzikiej przyrody, cieszyć się magią gór i uczestniczyć w życiu nielicznych mieszkańców" (http://himalajetreking.pl/relacje.php?rel=4).

Zapewne data narodzin Zofii dla nieba pozostanie tylko symbolem - 1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych. Jak pisał Guido Rey Wierzyłem i wierzę, że walka z górą jest użyteczna jak praca, szlachetna jak sztuka, piękna jak wiara. Góry zabrały kolejną osobę, jednak nie zabrały jej światła, jakie stanowi dla swoich bliskich, kolegów, koleżanek i dla nas wszystkich ludzi gór.

Opracowanie na podstawie źródłowych materiałów prasowych:
Apoloniusz Rajwa, Mera Peak i Kala Patar, www.tygodnikpodhalanski, z dn 2008.12.03
www.tygodnikpodhalański.pl z dn 2010.11.01
www.himalajetreking.pl


Foto: Tygodnik Podhalański, Zofia Cybulska w czasie trekkingowej wyprawy na Mera Peak (6476 metrów) w Himalajach w 2008 r.
Fot. Maciej Berbeka
 źródło: www.tygodnikpodhalanski.pl; Zofia Cybulska w czasie trekkingowej wyprawy na Mera Peak (6476 metrów) w Himalajach w 2008 r. Fot. Maciej Berbeka
 
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
Piotr Michalski
 
 
Piotr Michalski
 
2017-11-13
GÓRY
 

Phungi – nowa droga rosyjska w Himalajach Nepalu

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2017-11-08
GÓRY
 

FJÄLLRÄVEN POLAR 2018 - Twoja podróż życia!

Komentarze
0
 
Maciek Szopa
 
Maciek Szopa
 
2017-11-01
GÓRY
 

Akcja ratunkowa na Mt. Everest

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2017 Goryonline.com