facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-09-06
 

Znamy skład polskiej zimowej wyprawy na K2

Przygotowania do pierwszego zimowego wejścia na K2 idą pełną parą.

Fot: polskihimalaizmzimowy.plZnamy już skład wyprawy, która podejmie się tego niesamowitego wyzwania. Kierownikiem wyprawy jest oczywiście Krzysztof Wielicki. Oprócz niego do Karakorum pojadą: Janusz Gołąb (kierownik sportowy), Krzysztof Wranicz, Dariusz Załuski, Adam Bielecki, Artur Małek, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Marcin Kaczkan i Piotr Tomala. Zaproponowano również udział Andrzejowi Bargielowi.

 

„Na wyprawę nie jadą ludzie z przypadku, tylko tacy, którzy mają już na swoim koncie doświadczenie w Himalajach” - mówi Krzysztof Wielicki.

 

Fot: polskihimalaizmzimowy.pl

 

 

Oprócz doświadczenia i dobrego przygotowania himalaistów kluczową sprawą w akcji na K2 będzie niestety jak zwykle pogoda. Wiatr dochodzący w porywach do 180 km/h, temperatury do -50 stopni. Trafienie w okno pogodowe, gdy dodatkowo wiatr nie przekracza 60 km/h będzie bardzo trudne. Aby je wykorzystać do ataku szczytowego zespół szturmowy musi przebywać w obozie powyżej 7000 m n.p.m.

 

Próby zimowego zdobycia K2 podejmowane są od 1988 roku kiedy to w Karakorum działała wyprawa Andrzeja Zawady.

 

W ramach ciekawostki warto dodać, że zimowa wyprawa na K2 to koszt około 1.200.000 zł. Pokryją je głównie dwie spółki skarbu państwa oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

 

 

Źródło: wyborcza.pl

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Weronika Biernacka
 
Weronika Biernacka
 
Weronika Biernacka
 
2019-09-29
GÓRY
 

Andrzej Bargiel kończy Everest Ski Challenge

Komentarze
0
 
Weronika Biernacka
 
2019-09-28
GÓRY
 

Sukces i tragedia na Manaslu

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2019 Goryonline.com