facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-09-14
 

Zmarł Walter Bonatti

Smutna wiadomość dotarła do nas z Włoch. Jeden z najwybitniejszych alpinistów wszechczasów, Walter Bonatti, zmarł w wieku 81 lat w Rzymie. Bonatti był doskonałym wspinaczem, wspaniałym człowiekiem i pisarzem, na którego książkach wychowały się pokolenia wspinaczy.

Wszystkimi dokonaniami Włocha można by obdzielić kilku wybitnych wspinaczy. Takie przejścia jak południowo-zachodni filar Petit Dru, północna ściana Matterhornu, do tego zimą i solo tworzą historię alpinizmu.

Walter Bonatti urodził się 22 lipca 1930 roku w Bergamo we Włoszech. Od dzieciństwa uwielbiał chodzić po górach. Ciężka sytuacja materialna sprawiła, że musiał wcześnie zacząć pracować. Dzieciństwo zakończyła II Wojna Światowa. Po wojnie pracował, uczył się w szkole wieczorowej, a w weekendy wspinał się. W końcu stwierdził, że praca księgowego nie jest dla niego i postanowił związać swoje życie z górami. W 1954 roku został przewodnikiem górskim, a 3 lata później przeprowadził się do Courmayer.

Pierwszym poważnym osiągnięciem było przejście Drogi Cassina na Filarze Walkera na Grandes Jorasses (1949 rok), w 4-osobowym zespole. Było to dopiero 4 przejście tej wymagającej drogi, a Bonatti miał wtedy 19 lat (sic!).W 1951 roku wytycza wraz z Luciano Ghigo nową ekstremalną drogę na dziewiczej wschodniej ścianie Grand Capucin.

Kolejnym etapem jest Karakorum, gdzie walczy o zdobycie K2. Wyprawa włoska odnosi sukces, a Bonattiemu udaje się przeżyć koszmarny biwak na 8 tysiącach metrów.

W 1955 roku Bonatti pokazuje, na co naprawdę go stać. Nowa zimowa droga solo na południowo-zachodnim Filarze Petit Dru podnosi poprzeczkę niemożliwego. Przejście trwało 6 dni i 5 nocy.

1958 rok to powrót w góry wysokie i największy sukces Włocha w górach najwyższych, jakim było zdobycie Gasherbruma IV (7980m) wraz z Carlo Mauri.

Ostatnim, oraz prawdopodobnie najwybitniejszym przejściem Bonattiego była nowa droga solo, zimą na północnej ścianie Matterhornu w 1965 roku. Po tym przejściu Bonatti udaje się na "wspinaczkową emeryturę".

Walter Bonatti

Walter Bonatti otrzymuje nagrodę Złotego Czekana w 2009 roku. Fot. Pascal Tourmaine


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-01-31
GÓRY
 

Anna Czerwińska – mogłyby to robić same baby!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-31
GÓRY
 

Czong-Kemin bez wirusa / Tien-Szan

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-30
GÓRY
 

Zimowe Dhaulagiri

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-25
GÓRY
 

Trawers narciarski Bokami Boków

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com