facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Złote Czekany 2018 – nagroda dla Andreja Štremfelja

Rok 2018 jest dla Piolets d'Or, czyli najbardziej prestiżowej nagrody wspinaczkowej na świecie, niezwykle przełomowy – tegoroczna edycja Złotych Czekanów przenosi się z Francji do Polski, by podczas XXIII Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju świętować bogaty w wydarzenia rok 2017. Jednym z ważniejszych punktów tegorocznej gali jest uhonorowanie wspinaczkowej kariery Andreja Štremfelja ze Słowenii – niewielkiego kraju o imponującej górskiej kulturze.  

 XXII Festiwal Górski w Lądku-Zdroju; fot. Lucyna Lewandowska

 

Rok 2017 był bardzo bogaty w alpinistyczne osiągnięcia. Z pewnością nie ułatwia to pracy zespołu jurorów, których zadaniem będzie wyłonienie osiągnięć wybitnych, jednak czyni z tegorocznej edycji Złotych Czekanów wydarzenie niezwykle ciekawe. Na stronie Piolets d'Or (www.pioletsdor.net) znaleźć można „Długą Listę Przejść”, które jury będzie brało pod uwagę przyznając nagrody. Już samo znalezienie się na tej liście traktowane jest jako duże wyróżnienie, dlatego w tym kontekście trzeba docenić dostrzeżenie przez jury, i to dwukrotnie, przejść Marka Regana Raganowicza.

 

Obecnie jurorzy analizują przejścia z listy i jeszcze w czerwcu ogłoszą swój werdykt. Mamy nadzieję, że wszyscy laureaci Złotych Czekanów pojawią się na gali w Lądku-Zdroju, aby odebrać prestiżowe nagrody i spotkać się z publicznością.

 

Już dziś jednak możemy poznać pierwszą osobę uhonorowaną przez jury  – jest nim Andrej Štremfelj ze Słowenii, którego doceniono za całokształt wspinaczkowej kariery, przyznając mu Piolet d'Or Carrière. Andrej jest żywą legendą w środowisku himalaistów, a także niezwykle doświadczonym, zawodowym przewodnikiem górskim. Na Festiwalu w Lądku-Zdroju będziemy mieli możliwość spotkać się z Andrejem Štremfeljem, ale też z innymi znaczącymi postaciami światowej, wspinaczkowej sceny.

 

Zapraszamy na XXIII Festiwal Górski do Lądka-Zdroju i galę Złotych Czekanów 2018. Wielkie święto współczesnego alpinizmu, które trwać będzie od 20 do 23 września, odwiedzi około 10 000 górskich pasjonatów. Czy może nas tam zabraknąć?!

 

fot. Marko Prezelj

 

Andrej Štremfelj (ur. 1956) – znakomity słoweński alpinista, autor wielu nowych dróg wytyczonych na wybitnych ścianach Himalajów i Karakorum, przewodnik wysokogórski, laureat nagrody Piolet d’Or Carriere 2018.

 

Pierwszym wielkim osiągnięciem Słoweńca było wytyczenie nowej drogi na Gasherbumie I w 1977 roku. Na szczycie stanął w towarzystwie innego znakomitego słoweńskiego alpinisty – Nejca Zaplotnika i było to dopiero czwarte wejście na ten ośmiotysięcznik.

 

Dwa lata później dwudziestotrzyletni Andrej zapisał na swoje konto kolejny sukces – tym razem na najwyższej górze świata.  Podobnie jak wcześniej na Hidden Peaku, osiągnął szczyt Mount Everestu w towarzystwie Nejca. Podczas wspinaczki dziewiczą zachodnią granią wprost, zespół pokonał wówczas klasycznie trudną rysę przecinającą tzw. Grey Band – było to w tym czasie najtrudniejsze technicznie miejsce na drogach prowadzących na Everest.  

 

Początek lat osiemdziesiątych przyniósł nieudane próby na dwóch największych południowych ścianach Himalajów – Lhotse (1981) i Annapurny (1983). W 1985 roku Štremfelj  dokonał pierwszego znaczącego wejścia w stylu alpejskim. Wraz z Marjanem Kregarem, Iztokiem Tomazinem i Stane Belakiem przeszedł nową drogą wschodnim urwiskiem Dhaulagiri. Niestety, himalaiści musieli zawrócić po osiągnięciu wysokości 7600 metrów na północno-wschodniej grani. Z tego względu w części opracowań topograficznych ich linia figuruje jako „Próba Jugosłowiańska”.

 

W 1986 roku Stremfelj stanął na wierzchołkach dwóch ośmiotysięczników w ciągu zaledwie siedmiu dni. Najpierw wszedł w Broad Peak w towarzystwie m. in. swojej żony Mariji (która została wówczas pierwszą Słowenką na szczycie ośmiotysięcznika). Później w stylu alpejskim wraz z Bogdanem Biščakiem, Victorem Grošeljem i Pavle Kozjekiem zdobył Gasherbrum II. Od wyjścia z bazy do powrotu wspinaczka zajęła im zaledwie 32 godziny. Rok 1989 przyniósł kolejny błysk w stylu alpejskim: nową drogę na południowej ścianie Shisha Pangmy wytyczoną wspólnie z Pavle Kozjekiem.

 

 Rok po tym sukcesie Andrej wrócił, tym razem wraz z Mariją, na Mount Everest. Małżeństwo zapisało się w historii jako pierwsza para, która wspólnie stanęła na „dachu świata”.

 

Wspomniane wyżej przejścia w stylu alpejskim okazały się jedynie rozgrzewką przed prawdziwym opus magnum Słoweńca, jakim było wejście na Kangczendżongę południową granią dokonane w zespole z Marko Prezeljem w 1991 roku. W opinii ekspertów jest to jedno z niewielu osiągnięć w stylu alpejskim końca XX wieku, którego klasa była porównywalna do zachodniej ściany Gasherbruma IV pokonanej sześć lat wcześniej przez Kurtykę i Schauera. Wyczyn Andreja i Marko miał zresztą niemal identyczną „skazę”: podobnie jak zespół polsko-austriacki, Słoweńcy nie zdobyli właściwego szczytu i swoją wspinaczkę zakończyli na południowym wierzchołku. Za przejście słoweński duet otrzymał nagrodę Złotego Czekana.

 

W trakcie swojej długiej kariery w górach najwyższych Štremfelj nie koncentrował się tylko na szczytach o kocie powyżej 8000. Wręcz przeciwnie – w jego wykazie znajdziemy imponującą listę ciekawych osiągnięć na siedmiotysięcznikach i wysokich sześciotysięcznikach. Najciekawsze wydają się być wejścia północną ścianą Gyachung Kang 7952 m (1999), wschodnią Meglutse 7181 m (1992) i południowo-zachodnim filarem Janak 7041 m (2006).

 

Štremfelj z powodzeniem realizował swoje górskie ambicje także poza Himalajami i Karakorum. Dobrym przykładem są: przejście w stylu alpejskim Drogi Bezzubkina na północnej ścianie Piku Komunizmu (1983) w Pamirze lub udział w wytyczeniu Born Under a Wandering Star na Północnej Wieży Paine (1996) w Patagonii, a także ciekawe przejścia w Alpach Zachodnich czy macierzystych – Julijskich. W tych ostatnich zrealizował na przykład projekt, którym w 2002 roku uczcił trzydzieści lat swojego wspinania. Polegał on na przejściu 30 dróg na 27 szczytach, na co potrzebował czterdziestu dni.

 

Na co dzień Andrej jest cenionym przewodnikiem wysokogórskim, który po blisko pięćdziesięciu latach wspinania wciąż uwielbia wracać w góry zarówno zawodowo, jak i prywatnie. „Tylko wyjątkowi ludzie potrafią zachować prawdziwy entuzjazm wobec życia do swoich późnych lat. W tym względzie Andrej Štremfelj wydaje się być fenomenem. Jego podejście do alpinizmu, a także do życia codziennego, cechuje zarówno świeżość, jak i dojrzałość” – napisał o nim Marko Prezelj. Jesteśmy pewni, że Słoweniec zarazi entuzjazmem i podzieli się swoimi wyjątkowymi doświadczeniami z publicznością podczas festiwalu w Lądku-Zdroju. Nie możemy się doczekać! 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
Piotr Michalski
 
2021-02-05
GÓRY
 

Tatry – nowa droga na Pośredniej Baszcie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com