facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-01-20
 

Zimowe gotowanie z Optimusem

Zimowe gotowanie nie straszne – poradnik i oferta marki Optimus.

W plecaku prawdziwego backpackera palnik i kartusz z gazem zajmują poczesne miejsce. Dzięki nim można czuć się niezależnym i przygotować posiłek, nawet jeśli naokoło pustynia, wysokie góry czy środek tundry. Gotowanie na gazie jest proste i wygodne. Wystarczy podpalić kuchenkę połączoną z kartuszem gazowym, a w przypadku palników z piezozapalnikiem nie potrzeba do tego nawet zapalniczki! Problemy zaczynają się, gdy planujemy gotowanie w trudniejszych warunkach - w przypadku wietrznej pogody, w wysokich górach lub zimą.

 W takich warunkach kartusze z gazem należy chronić przed zimnem. Warto wcześniej ogrzać je pod kurtką lub choćby w dłoniach. Należy izolować je od śniegu, lodu oraz innych zimnych powierzchni (np. beton) poprzez postawienie na innym podłożu – może być nim choćby karimata, a najlepiej sprawdza się w tej funkcji ogrzewacz chemiczny. By uniknąć utraty ciepła, obowiązkowym wyposażeniem powinna być ochrona przeciwwietrzna – czasami dodawana gratisowo do kuchenki lub do kupienia osobno.

 Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie systemów radiacyjnych lub zintegrowanych osłon przeciwwietrznych. Typowym zestawem tego typu jest Optimus Elektra FE, który zaprojektowany został w technologii Fuel Efficient, co gwarantuje maksymalną wydajność przy minimalnym zużyciu paliwa. Zawiera m.in. palnik Crux Lite, garnek z radiatorem i osłonę.

 Najbardziej wydajnym sposobem gotowania na śniegu jest używanie maszynki na paliwa płynne. Ich jednorazowa cena jest znacznie wyższa niż palników na gaz, ale z kolei gdy porównamy cenę zużywanego paliwa oraz kartuszy, to jednak okazuje się, że w ogólnym rozrachunku kuchenka paliwowa jest tańsza.

 

 

Panuje jednak opinia, że paliwówki są skomplikowane w użyciu i że jest z nimi więcej kłopotów. Faktycznie trzeba bardziej dbać o regularny przegląd części, gdyż gdy się używa paliwa gorszej jakości, przewody lubią się zatykać. Tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z kuchenką paliwową, radzimy uważnie przeczytać instrukcję. Są pewne zasady, których należy przestrzegać, jak odpowiednie pompowanie paliwa, wygaszanie płomienia etc. Już po kilku użyciach okazuje się, że wchodzą one w nawyk i wydają się oczywiste.

 

 

Jeśli mamy wątpliwości co do niezawodności maszynki paliwowej, radzimy kupować jedynie sprawdzone produkty renomowanych firm. Dobrą opinią na rynku cieszą się firmy skandynawskie, które posiadają wieloletnie tradycje w kwestii sprzętu do gotowania dla miłośników outdooru, np. szwedzka firma Optimus produkuje zestawy do gotowania już ponad 100 lat!

Zimą jesteśmy często skazani na pozyskiwanie wody ze śniegu lub lodu, co zabiera mnóstwo czasu, zanim zamieni się on w stan płynny. Zimno panujące naokoło powoduje, że musimy znacznie dłużej czekać aż woda się zagotuje. Warto więc zawczasu przemyśleć kwestie menu. Nie planujmy zbyt rozbudowanych wieloelementowych dań. Najlepsze są w tym przypadku wszelkie posiłki z proszku, a najsmaczniejsze i najpożywniejsze - dania liofilizowane, które wystarczy zalać wodą, by cieszyć się pełnowartościowym posiłkiem w postaci makaronu z kurczakiem i szpinakiem w sosie śmietanowym lub risottem sojowym z warzywami.

 O marce

Optimus to znana szwedzka firma, która zajmuje się produkcją kuchenek i akcesoriów turystycznych już od ponad 100 lat. Pod koniec 2007 roku stał się częścią Katadyn Group. Od momentu powstania, w 1899 roku, w Sztokholmie, firma kładzie duży nacisk zarówno na ulepszanie istniejących produktów, jak i nieustanne poszukiwanie nowych, innowacyjnych rozwiązań. W ofercie Optimus of Sweden znajdują się kuchenki turystyczne i palniki wielopaliwowe, naczynia biwakowe, akcesoria kuchenne itp.

 Więcej informacji o ofercie marki Optimus: www.ravenoutdoor.com

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-07-02
BIZNES
 

Południowy Tyrol: niezwykły region Włoch

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-24
BIZNES
 

Nowy dystrybutor CLIMBING TECHNOLOGY w Polsce

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com