facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-01-03
 

Zimowa wyprawa PZA na Broad Peak - w drodze

Osiągnięcie miejscowości Askole w północno-wschodnim Pakistanie, skąd rozpocznie się już tylko piesza karawana do bazy planowane jest na 15 stycznia.
Himalaiści w drodze do bazy będą mieli do pokonania blisko 100 km - w tym ok. 50. km odcinek lodowca Baltoro i kilkukilometrowy lodowca Godwin-Austen. Jeżeli zgodnie z planem, doświadczeniami ostatnich lat i prognozami nie będzie nadmiernych opadów śniegu, wtedy uczestnicy mają szansę dotrzeć do bazy 21 stycznia.
 

 
Broad Peak, droga klasyczna. Fot. Polskihimalaizmzimowy.pl
 
Wyprawie w drodze do bazy towarzyszyć będzie tylko ok. 20 tragarzy, niosących niezbędny sprzęt biwakowy, minimum żywności i osobisty uczestników. Pozostałe 2500 kg sprzętu, żywności i paliwa zostało bowiem zgromadzone w miejscu obozu bazowego już we wrześniu.
Lodowiec Baltoro zimą jest niezwykle trudny do pokonania dla tubylców. Jeszcze 3-4 lata temu w ogóle nie było możliwe znalezienie chętnych do tej pracy i bazy wyprawy zimowe osiągnąć mogły jedynie helikopterem. Teraz m.in dzięki wyposażeniu i wysokiej stawce pojawiła się grupa tragarzy na tyle wyspecjalizowanych, że wynajmowanie helikoptera nie jest już konieczne.
 
Z/w na brak źródeł prądu po drodze lodowcem Baltoro nie należy się spodziewać żadnych relacji ani wiadomości od wyprawy przed 21 stycznia. Rozpoczęcie akcji górskiej planowane jest na 23 stycznia. 

Jak pokonywany był Baltoro zimą w drodze powrotnej z Broad Peaka w 2009 roku:
 

Źródło: polskihimalaizmzimowy.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-10-22
GÓRY
 

Fundacja TOPR. Twój 1% ma znaczenie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-10-18
GÓRY
 

X Opolski Festiwal Gór już za nami

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-09-23
GÓRY
 

Tyrolskie lodowce - radość do potęgi piątej

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com