facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-01-02
 

Zimowa wyprawa na Noszak

Dnia 10 stycznia 2013 wyrusza zimowa wyprawa na Noszak (7492 m n.p.m.). Ten leżący w paśmie Hindukuszu szczyt jest pierwszym wierzchołkiem powyżej 7000m zdobytym zimą przez człowieka.

Wejścia tego dokonali w 1973 roku Polacy Tadeusz Piotrowski i Andrzej Zawada, rozpoczynając tym samym erę zimowych wspinaczek na najwyższe góry świata. W czterdziestą pierwszą rocznicę ich wyczynu chcielibyśmy go powtórzyć i zarazem przypomnieć. Jednocześnie wejście na szczyt przez uczestniczkę wyprawy Aleksandrę Dzik byłoby pierwszym zdobyciem siedmiotysięcznika zimą przez kobietę z Polski.

 

 

Widok spod szczytu na zachód. Fot. Andrzej Zawada


Ekspedycja działać będzie w terminie od ok. 10 stycznia do ok. 20 lutego. Decyzja o wyborze początkowego okresu sezonu zimowego podyktowana jest dokonywanymi w ubiegłych latach obserwacjami pogody, które wskazują, iż właśnie wtedy w rejonie przeważnie mają miejsce długie okresy wyżowej pogody. Ta specyfika klimatyczna w połączeniu z faktem, iż Noszak leży stosunkowo dalej na południe niż pozostałe siedmiotysięczniki Centralnej Azji, daje relatywnie duże szanse na sukces wyprawy przy względnie niskim jak na ekspedycję zimową poziomie ryzyka.

 

 

Noszak. Widok z bazy. Fot. Krzysztof Mularski

 

Skład wyprawy tworzą: Aleksandra Dzik (KS Kandahar), Robert Róg (KW Jelenia Góra), Rosjanin Oleg Obrizan oraz będący wsparciem dla głównego zespołu Hubert Szczepan Krzemiński (1% for the Planet, KW Warszawa, AKS Polonia Warszawa).

 

Źródło: KW Warszawa

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com