facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-05-26
 

Zimny Dół, Ścianka z Teleportacją

Prezentujemy coś dla trochę bardziej zaawansowanych. Panie i Panowie, oto najbardziej klasyczna
miejscówka podkrakowskiej mekki bulderingu Zimnego Dołu, czyli Ścianka z Teleportacją.
Jak trafić?
Z Krakowa kierujemy się na Kryspinów, a następnie na Czułów. Po minięciu Czułowa i przejechaniu kilkuset metrów po prawej stronie dostrzegamy krzyż. Tutaj zwalniamy, skręcamy w drugą polną drogę w prawo i zostawiamy samochód przy sadzie (N50º03’51,26’’ E19º40’39,86’’). Dalej pieszo polną drogą, a po dojściu do lasu w prawo w dół ścieżką pod skały (N50º03’59,39’’ E19º40’28,70’’).SPIS PROBLEMÓW


01. To 6C+ – prawym kantem ściany. Startujemy z dwóch dobrych krawądek i od razu wchodzimy w trudności. Kluczowe jest dobre ustawienie na nogach. Prawa wysoko na śliski stopień, lewą haczymy w klamki startowe z Teleportacji. Dociągamy się mocno i sięgamy lewą ręką do trójki (parametryczny ruch:)). Potem już lajtowo do krawądki prawą i koniec na klamie.

02. 5489 KJ 7C – niski start SD z dużej klamy. Nogi wysoko pod siebie i po krzyżu lewą ręką do półki, dokładka i znowu lewa do góry do krawądki. Jesteśmy w trudnościach. Podhaczamy prawą piętę o półkę, po czym następują szybkie przestrzały prawą ręką po oblaczkach. Jeszcze tylko ruch lewą do klamy i po zawodach. Końcówka bulderem To.

03. Teleportacja 7B – megaklasyk autorstwa Jano Woty, kiedyś wyceniony nawet na 8A. Masywny skok pomiędzy wielkimi klamami (180 cm odległości).

04. Teleportacja SD 7C – start wspólny z KJ i od razu odbijamy mocno w lewo – lewa ręka do podbetonowanej klamki. Dokładka po krzyżu do odciągu, nóżki pod siebie i lewą ręką do oblaczka. Teraz już tylko podhaczamy prawą piętę i zdecydowany ruch prawą ręką do klamy. Szybki reścik i petarda do topu.

05. 1400 kcal 7B – początek jak Teleportacja SD, koniec bulderem To.

06. Gilette 7A+ – start prawą ręką z krawądki (najlepiej złapać lekko na odciąg), a lewą z małego podchwytu. Kluczem znowu jest dobre ustawienie nóg. Prawą ustawiamy na „betonach”, a lewą piętę haczymy wysoko na dużej półce. Ciągnąc z pięty, sięgamy przestrzałami wysoko lewą ręką do podchwytu, lewą nogę przestawiamy na palce i sięgamy jeszcze raz lewą ręką wysoko do odciągu. Prawa ręka do klamy i zrobione.

07. Gilette SD 7B+ – dojście do krawądki wspólne z Teleportacją SD.

08. Jesienny Krokodyl 6B+ – startujemy prawą ręką z wielkiego odciągu i z niego długi ruch lewą do krawądki, podhaczenie prawej pięty do ręki, spokojny ruch do krawądki i poprawka do topu. Dokładka i koniec.

09. Jesienny Krokodyl SD 7B – start SD z dużej dziury, potem lekko w prawo do krawądek i w górę lewą ręką do obłego ścisku i banieczka do póły (uwaga: nie łapiemy się klamek po prawej z Teleportacji SD).

10. Krokodyl Light 7A+ – start Teleportacją SD, koniec Jesiennym Krokodylem HE.

Oprócz logicznych problemów na Ściance z Teleportacją powstało też kilka kombinacji i przystawek o charakterze treningowym:


1. Jesienne Żule 7C+ – start Jesiennym Krokodylem, trawers w prawo do klamek startowych z 5489 KJ i do góry.

2. Dieta 1500 kalorii 7C+ – początek wspólny z KJ, po dojściu do klam trawers w lewo i końcówka Gilettem.

3. Dżule+Teleportacja 7C+ – kombinacja startu KJ i Teleportacji ze stania.

4. Animalsiki 7C – pierwsze ruchy razem z 5489 KJ, po dojściu do krawądki wychodzimy w skos w lewo po stopniach z Teleportacji, ale bez korzystania z betonów. Po dojściu do klam koniec bulderem To. Mocno koncepcyjna przystawka :).

Ciekawostką jest również treningowy obwód wymyślony przez stałego rezydenta Zimnego Dołu – Grześka Lenartowicza zwanego Hobbitem:

Obwód nr 48 Jesienne Żule do klamek z Teleportacji + Teleportacja HE + zejście bulderem To + trawers w lewo klamami + koniec Gilette HE. Hardcore straszny;)

Opracował: Maciek Szopa


GÓRY, nr 9 (184) wrzesień 2009.

Zobacz filmowe uzupełnienie.
 topo
 
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com