facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-01-10
 

Zima w Himalajach

Sezon zimowy w najwyższych górach rozpoczął się od próby mało znanego włoskiego alpinisty Simone La Terra na Nanga Parbat.


Sezon zimowy w najwyższych górach rozpoczął się od próby mało znanego włoskiego alpinisty Simone La Terra na Nanga Parbat.

Włoch założył bazę pod flanką Diamir już 3 grudnia 2007. Wraz ze swoim partnerem — doświadczonym alpinistą z Hunzy Mehrbanem Karimem — 10 grudnia rozbił obóz I na wysokości 6000 m. Silne wiatry i mróz sięgający minus 35 stopni utrudniały wspinaczkę. Gdy 21 grudnia wiatr zniszczył namioty bazowe i zwiał sprzęt kuchenny, La Terra postanowił przerwać wyprawę.

Inny Włoch — dobrze nam znany Simone Moro — zamierza ponowić zeszłoroczną próbę zimowego wejścia na Broad Peak. Na razie spotkało go niepowodzenie — zdeponowany w Skardu sprzęt po zeszłorocznej próbie, został niemal cały rozkradziony. Zginęły m.in. generatory, śpiwory i sprzęt wspinaczkowy. Moro nie rezygnuje i próbuje zdobyć brakujące wyposażenie.


Od lewej: Romano Benet, Nives Meroi i Luca Vuerich.Nadzwyczaj ciekawe i trudne przedsięwzięcie ma przed sobą włosko-kazachska wyprawa na Makalu. Zimowego wejścia na ten wyjątkowo narażony na wichury ośmiotysięcznik, który odparł już kilka polskich prób i kosztował życie sławnego Francuza Jean Christophe Lafaille`a, podejmie się włoskie małżeństwo Romano Benet i Nives Meroi w towarzystwie młodego alpinisty Luca Vuerich`a. Kazachską część wyprawy tworzyć będą Denis Urubko, Siergiej Samojłow oraz mniej znani Jewgienij Szutow i Gienadij Durow. Zarówno Włosi jak i Kazachowie dotarli już do Katmandu.

Źródło: mounteverest.net / PZA

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com