facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-06-22
 

Zespół Herve Barmassea zmierzy się z pakistańskim Ogrem

Włoska ekspedycja wyrusza do Karakorum z zamiarem zdobycia mierzącego 7285 m n.p.m. Baintha Brakk.
Herve Barmasse z teamu The North Face poprowadzi ekspedycję na północnej ścianie Baintha Brakk w Pakistanie. Mierzący 7285 m n.p.m. szczyt, nazywany przez wielu Ogrem, jest uważany za jeden z najtrudniejszych celów wspinaczkowych na świecie.

Zespół, w skład  którego wejdą Włosi Daniele Bernasconi i Martin Peterlongo, wyruszy już 22 czerwca. Do bazy na polu lodowcowym Snow Lake wspinacze dotrą na początku lipca. Część dystansu pokonają samochodami, potem czeka ich podejście wzdłuż lodowców Biafo i Sin, a przewidywany czas wyprawy to 55 dni.

Prawdziwa eksploracja wiąże się dla mnie z działaniem w miejscu, które nie pozwala czuć się zbyt pewnym siebie i wymaga konfrontacji z siłą natury. Trzeba być gotowym na trudności logistyczne, trzeba zaakceptować niegościnne, lodowe otoczenie i ryzyko związane z działaniem w takim miejscu. Ta wyprawa jest dla mnie kwintesencją wspinaczki - z dala od tradycyjnych dróg, tłumów, w poszukiwaniu granic własnych możliwości - tłumaczy wybór nowego celu Barmasse.

 

Baintha Brakk to najwyższy szczyt w rejonie Pammah Muztagh. Dotychczas poprowadzone zostały na niego jedynie dwie drogi wspinaczkowe od południowej strony. Po raz pierwszy udało się to zespołowi brytyjskiemu w 1977 roku. Na następny sukces trzeba było poczekać 20. ekspedycji i blisko 30 lat! Poza samymi trudnościami technicznymi na 2,5 - kilometrowych ścianach Ogra, największym wyzwaniem czekającym ekipę są ciężkie warunki pogodowe panujące zazwyczaj w tym rejonie.

Więcej informacji znaleźć można na stronach:


web: www.thenorthfacejournal.com

facebook: http://facebook.com/thenorthface.europe

twitter: http://twitter.com/TheNorthFaceEU
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-10-22
GÓRY
 

Fundacja TOPR. Twój 1% ma znaczenie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-10-18
GÓRY
 

X Opolski Festiwal Gór już za nami

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-09-23
GÓRY
 

Tyrolskie lodowce - radość do potęgi piątej

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com