facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-01-28
 

Zawoja, Babia Góra - nowe wydanie

Informujemy o kolejnej mapie, której nowe wydanie ukazało się nakładem Wydawnictwa Kartograficznego "Compass".
"Zawoja, Babia Góra"

wydanie VI, rok 2010
skala 1:30`000
mapa jednostronna z informatorem turystycznym, siatka GPS
ISBN: 978-83-60240-59-5
EAN: 9788360240595
cena detaliczna brutto: 5,90 zł   

Babia Góra od wieków przyciągała uwagę podróżników i badaczy, fascynowała pisarzy i poetów. Otaczały ją fantastyczne opowieści: o jeziorze położonym na wierzchu góry, o rycerskim czy diabelskim zamku, o pogrzebanym w rumowisku głazów kościele. Na jej szczycie, nie bez powodu zwanym Diablakiem, miały – jak powszechnie sądzono – swoją siedzibę złe moce, spotykały się tam na sabatach wiedźmy. Kapryśna, niedostępna góra ze swoją pierwotną przyrodą pobudzała fantazję, urzekała, niepokoiła. Już w XIX stuleciu wyprawy na Babią Górę były w świecie intelektualistów i artystów, zwłaszcza w Galicji, wręcz obowiązkowe. Podziwiano wspaniały, dziki krajobraz, zachwycano się bogactwem roślinności, ekscytowano krążącymi o tej górze ludowymi legendami i baśniami. Prawdziwą osobliwością i niezwykłym przeżyciem dla turystów jest rozległa panorama z niepowtarzalnym widokiem Tatr oraz wschód słońca podziwiany ze szczytu.

Babia Góra (1725 m n.p.m.) leży we wschodniej części Beskidu Żywieckiego. Spośród wszystkich gór polskich, pod względem wysokości ustępuje jedynie szczytom tatrzańskim. Stanowi odosobniony, jednolity bastion górski o charakterze pasma długości ok. 10 km. Królowa Beskidów wyróżnia się nie tylko wysokością; jest interesująca również pod względem przyrodniczym. Zbudowana jest z fliszu karpackiego, czyli kompleksu różnych skał osadowych: zlepieńców, piaskowców, łupków, mułowców. Kolejną cechą jest asymetria stoków: południowe, opadające w kierunku Orawy są względnie łagodne w stosunku do dobrze widocznych z Zawoi, stromych i urwistych stoków północnych zwanych „wielką zerwą Babiej Góry”.

Zawoja - malownicza miejscowość położona u północnych podnóży Babiej Góry. Jej zasadnicza część rozciąga się wzdłuż potoku Skawicy. Wraz z ponad 100 przysiółkami, rozrzuconymi na stokach Pasma Polic, Pasma Jałowieckiego oraz wzdłuż dopływów Skawicy, jest największą pod względem powierzchni wsią w Polsce. Niezwykle piękne krajobrazy, walory klimatyczne, ciekawa kultura i gościnność mieszkańców, a także rozbudowana baza noclegowa i gastronomiczna sprawiają, że Zawoja jest obecnie jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości wypoczynkowych na południu Polski.

Więcej informacji: www.compass.krakow.pl.
 Zawoja, Babia Góra - nowe wydanie
 
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com