facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-11-04
 

Zawody wspinaczkowe IVBV w Austrii

PSPW reprezentował w zawodach absolwent kursu przewodnickiego z 2004 roku - Marek Kazior. Wszyscy, którzy wspinali się zimą w Tatrach pod koniec lat dziewięćdziesiątych, bardzo dobrze pamiętają jego osobę.
Parę dni temu podawaliśmy informacje o zakończeniu kolejnego etapu kursu przewodnickiego organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich (PSPW) (nius).
Pisaliśmy wtedy jak trudno jest uzyskać ten tytuł i jakim dużym prestiżem jest znalezienie się w gronie przewodników o międzynarodowych uprawnieniach IVBV.Podobnie jak np. TOPR, który raz do roku ma swoje święto – Dzień Ratownika (o ostatnim, na który przypadały finały obchodów Stulecia TOPR pisaliśmy tutaj...), także przewodnicy mają swoje święto, które tak naprawdę jest po prostu corocznym spotkaniem przewodników z całego świata.
Przy okazji tego spotkania odbywają się również zawody, które pomimo luźnej atmosfery przyjacielskiego spotkania przebiegają na dość wysokim sportowym poziomie.
Ostatnie takie zawody we wspinaczce sportowej odbyły się w Austrii, w miejscowości Dornbirn w dniach 23-24 października bieżącego roku.PSPW reprezentował absolwent kursu przewodnickiego z 2004 roku - Marek Kazior. Wszyscy, którzy wspinali się zimą w Tatrach pod koniec lat dziewięćdziesiątych, bardzo dobrze pamiętają jego osobę. Marek przechodził „klasycznie” na dziabach trudne pasaże jeszcze na długo zanim zaczęto to nazywać „klasyką zimową”. Oczywiście ma on również w swoim wykazie pokaźny dorobek dróg sportowych, a także startów, często zakończonych sukcesem, w różnorakich zawodach wspinaczkowych.

Wracając do meritum – tegoroczny start Marka należy do naprawdę udanych. W zeszłorocznych zawodach, po pierwszym dniu, kiedy to należał do ścisłego grona faworytów, zbyt mocno udzieliła mu się gorączka sobotniej nocy i następnego dnia wspinanie nie wychodziło tak dobrze, jak miało, choć - co trzeba podkreślić - z pewnością zdobył tytuł króla imprezy.

W tym roku w wyniku lepszej logistyki całego przedsięwzięcia, co przełożyło się na dobrą formę w obu dniach zawodów, Marek zajął drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej, a siódme w kategorii ogólnej.


W akcji Marek Kazior. Źródło: www.bergaufbergab.com

Jest to najwyższe miejsce zajęte przez polskiego przewodnika w tych prestiżowych zawodach.

Pełne wyniki są dostępne na stronie:
http://www.bergfuehrer.at/climbing-cup/IVBV_Championship2009_all.pdf

Serdecznie gratulujemy!!!

Więcej na temat PSPW możecie dowiedzieć się na stronie www.pspw.pl, oraz na stronie społecznej akcji www.wyprawypartnerskie.pl.       
 
 
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com