facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

WSPINACZKA SPORTOWA Topo

Rejony na majowy weekend – Chorwacja, część 2

Chorwacja jako cel wspinaczkowy jest doskonałą opcją. Wprawdzie rejony są tam rozproszone prawie po całym obszarze kraju, ale za to dostępne po około dniu jazdy od nas z kraju, niezależnie czy jest to Istria czy Hvar. W tym odcinku przedstawiamy Stracine i Brela.

 
 
 

Topo Locha-Łóżeczko (Łutowiec) 2018

Łutowiec to kameralny rejon skalny leżący na północny-wschód od Mirowa. Pierwsze drogi powstały tam w połowie lat 90-tych XXw. Dzisiaj na jego skałach istnieje gęsta siatka dróg ale jak się ciągle okazuje można natknąć się nadal na wolne połacie umożliwiające poprowadzenie całkiem logicznych linii. Największym sektorem jest Łóżeczko w skład którego wchodzą skały Knur, Locha i Warchlak. 

 
 
 

Rusza Puchar Świata w boulderingu! Meiringen 13-14.04

Szwajcarskie Meiringen po raz pierwszy zasłynęło po tym jak Arthur Conan Doyle opisał w jednym ze swoich opowiadań o Sherlocku Holmes'ie pobliski wodospad Reichenbach. Włodarzom IFSC (International Federation of Sports Climbing) również urokliwe alpejskie miasteczko zdecydowanie przypadło do gustu – nie wiadomo czy to kwestia rzeczonego wodospadu czy też innych walorów, w każdym razie po raz trzeci już z rzędu licząca sobie niespełna 5 tysięcy mieszkańców gmina będzie gospodarzem otwierających zmagania rangi Pucharu Świata zawodów. W najbliższy weekend, 13-14 kwietnia do rywalizacji przystąpi niemal 250 wspinaczy. Wśród nich niestety nie zobaczymy naszych reprezentantów, niemniej z pewnością nie powinno to zniechęcić nas do oglądania zmagań najlepszych. W akcji będzie można bowiem ujrzeć całą światową elitę. 

 
 
 

Lutynia Skałoplan Drytooling

Kotlina Kłodzka wspinaczom kojarzy się z klasyczną wspinaczką skalną. Jednak dzięki pracy kilku zapaleńców, którzy poświęcają wolny czas na szczotkowanie, przycinanie, odkrzaczanie, czyszczenie, itp. powstaje ciekawy ogródek wspinaczkowy w skałkach Skalnego Wąwozu koło Lutyni gdzie powstają drogi drytoolingowe.

 
 
 

Zimny Dół – nowy rejon drytoolowy

Na początku roku 2018 otwarto nowy rejon drytoolowy, Zimny Dół, położony niedaleko Krakowa. Miał on już swoje oficjalne otwarcie podczas Mroźnych Ostrzy i obecnie pozostaje tylko zaprosić do wspinania w tym ciekawym ogródku drytoolowym.

 
 
 

Legalny dostęp do Janikowej Skały w Jeleśni-Mutne

Nasze Skały odnotowały kolejny sukces w walce o legalny dostęp do rejonów wspinaczkowych leżących na terenach prywatywnych.

 
 
 

Czarny Kamień - skałoplan

Bardzo długo miałem tylko przeczucie, że w pobliżu drogi na granicy Żarek i Niegowej w lesie stoi okazała skała.

 
 
 

Koci Łeb - skałoplan

Moja znajomość z tą jak się okazuje całkiem stylową skała rozpoczęła się w samej końcówce XX w. Gdy penetrowałem tamtejsze okolice w poszukiwaniu nowych, „nieznanych” skał. 

 
 
 

Mniszek - Mirów Skałoplan

W wielu przypadkach może się wydawać, że na pewnej skale nic rozsądnego w kategorii nowych dróg już nie może powstać. Bardzo często okazuje się jak mylnym jest ten sąd i dobrym przykładem jest sympatyczny Mniszek w Mrowie stanowiący całkiem efektowne zakończenie długiego grzbietu Ósmej Grzędy. 

 
 
 

Mazurowe Skały - skałoplan

Mazurowe Skały to kolejny, niewielki boulderowy rejonik znajdujący się w pobliżu Myślenic powstały w nieczynnym kamieniołomie. Przystawki w większości pionowe lub połogie, oferują wspinanie po krawądkach i dziurkach w najwyższej jakości piaskowcu.

 
 
 

Skała przy Drodze (Marianówka) - skałoplan drytooling

Wybierając się na „narzędziowe” wspinanie na Ziemię Kłodzką warto mieć na uwadze alternatywę dla leżącej blisko Lądka Lutyni jaką jest Skała przy Drodze. 

 
 
 

Čertovy skály - skałoplan

Morawy to z pewnością bardzo atrakcyjny wspinaczkowo region. Mnogość skały oraz różnorodność jej odmian umożliwia w ciągu dnia powspinanie się w wapieniu, łupku, zlepieńcu i piaskowcu a to jest już naprawdę coś! 

 
 
 

Topo Skała Pod Wieżą - nowa propozycja Kamieńca

Potencjał eksploracyjny Podkarpacia, w tym czarnorzeckiego Kamieńca, daleki jest od wyczerpania. 

 
 
 

Skałoplan: Dupa Słonia – reload

Klika lat temu wraz z Grześkiem Kletschką z KW Kraków rozpoczęliśmy prace nad poprawą stanu asekuracji na istniejących drogach oraz nad przygotowaniem nowych dróg w masywie Dupy Słonia. Trzy zimy spędzone na czyszczeniu, usuwaniu krzaków i kruszyzny zaowocowały powstaniem ponad 25 nowych dróg i kilka ciekawych kombinacji. Dodatkowo prawie 10 istniejących linii zostało doczyszczonych i wyposażonych w kompletną asekurację, a jeszcze na kilku dokonano poprawy stanu asekuracji.

 
 
 

Podzamcze, Niedźwiedź - skałoplan

Stanowiąca element umocnień Zamku  Bonerów skała o nazwie Niedźwiedź stanowi interesujący cel wspinaczkowy dla osób pokonujących trudności między V a VI.2. 

 
 
 

Dobřečov - skałoplan

Dobřečov to mały, ale bardzo klimatyczny rejonik położony niedaleko Dużego Rabstejnu. Oferuje on 35 w większości ubezpieczonych dróg o trudnościach od 3, do 10-/10. 

 
 
 

Skałoplan Krzewiny - Karlin

Zgodnie z obietnicą prezentuję skałoplan kolejnej nowo wyposażonej skały w rejonie Karlina. Na Krzewinach, podobnie jak w przypadku Reniferowej i Lemura, działałem wspólnie z Waldemarem Podhajnym. Przy okazji chciałem pogratulować Waldkowi poprowadzenia Przebudzenia Mocy VI.7 na Jastrzębniku! Moc z Krzewin się przełożyła…

 
 
 

Skałoplan – Szczeliniec Wielki

Góry Stołowe to moim zdaniem najbardziej niesamowity i poruszający wyobraźnię rejon skalny w Polsce. Pięknie pisał o nich Goethe – co można znaleźć w Internecie – więc nie będę z nim w tej materii konkurował. Potwierdzę tylko, że koniecznie musicie zobaczyć je na własne oczy, szczególnie południowe ściany Szczelińca i Narożniaka. Szlaki turystyczne wprawdzie omijają te skały, ale jako wspinacze możecie pod nie podejść.

 
 
 

Lemur - kolejna skała w Karlinie

Niedawno informowałem o udostępnieniu do wspinania Reniferowej Skały w Karlinie, a już mogę zaprezentować topo kolejnej skały w rejonie: Lemura. 

 
 
 

Przewodnik Skałki Lądeckie

Skałki Lądeckie to całkiem interesujący ogródek wspinaczkowy oferujący możliwość działań w gnejsie. Topograficznie, tworzą go dwie grupy skał z których jednak znajduje się w partiach szczytowych góry Trojak a druga to jest położona blisko drogi łączącej Lądek ze Stroniem Śląskim i nosi nazwę Stołowych Skał. O ile na skały na Trojaku czeka nas rozgrzewkowy spacerek pod górę (auto zostawiamy przy ośrodku wczasowo-sanatoryjnym „ Trojak” na ul. Leśnej) to pod Stołowe dostaniemy się w kilka minut od parkingu przy Willi Marianna (ul. Kościuszki 84). 

 
 
 
 
1
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com