facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Zapiski na marginesie reklam wspinaczkowych cz. I

Firma Edelrid popisywała się innowacyjnością nie tylko w zakresie zastosowań technicznych, ale także reklamowach. Cóż się lepiej sprzedaje niż… seksapil. Nie da się ukryć, że owinięta w linę Edelrida pani niespecjalnie odpowiada lansowanemu dzisiaj w mediach typowi urody, przez co obrazek raczej śmieszy niż budzi skojarzenia seksualne… Inna sprawa, że za pomocą kilku narzędzi Photoshopa – czyli wcięciu „czego trzeba”, wypchaniu „czego trzeba” i ewentualnemu podrasowaniu fryzury – bez problemu uzyskalibyśmy „pożądany”, w przenośni i dosłownie, efekt. Jednak grafik odpowiadający za ten projekt, który swoją premierę miał w grudniu 1970 roku, nie dysponował takimi środkami i musiał ograniczyć się do posiadanego wówczas wyposażenia studia fotograficznego. Za to zastosował stopniowanie… nagości, ponieważ w numerze opublikowanym miesiąc później…

 

 

 … pani odsłoniła już znacznie więcej. „Macie więcej Edelrida? Cały swój już zużyłam…” Nic dodać, nic ująć :).

 

 


Firma Berghaus próbowała podobnych sztuczek i anatomiczny system nośny plecaków o nazwie Cyclops postanowiła promować reklamą budzącą skojarzenia… jak najbardziej anatomiczne.

 


A to już czysty Monthy Python! Długie kalesony na długą zimę! Czasopismo „Mountain” z 1971 roku.

 

 

I znowu Chouinard. O wynalezieniu heksów już wspominaliśmy, ale na tym – jeśli chodzi o kostki heksagonalne – Yvon i Tom nie poprzestali. W 1974 roku stworzyli kostkę Polycentric Hexentric, która pozwalała klinować jeden rozmiar heksa w rysach o różnych szerokościach. Celem zmniejszenia wagi większych rozmiarów w ich ściankach zaczęto wywiercać otwory.

 

 

 

Jedna z pierwszych reklam friendów zaprojektowanych przez Amerykanina Raya Jardine, które jako pierwsza wypuściła na rynek brytyjska firma Wild Country. Jardine, kontrowersyjny wspinacz z Doliny Yosemite, stworzył prototypy frienda już w 1973 roku. Co ciekawe, jako źródło inspiracji posłużył mu projekt innego zasłużonego konstruktora sprzętu wspinaczkowego, Grega Lowe, który już od drugiej połowy lat sześćdziesiątych zaczął pracować nad stworzeniem pierwszego „mechanika”. W 1972 roku Lowe wyprodukował cam nuta – przyrząd dwukrzywkowy. Jardine zajął się konstruowaniem frienda po tym, jak zobaczył pokazane mu w sekrecie projekty Grega (lata później, po wprowadzeniu frienda do sprzedaży, Lowe postanowił podać twórcę frienda do sądu za kradzież pomysłu).

 

 

 

 

Przez długi czas Jardine używał frienda tylko na prywatny użytek i traktował go jako sekretną broń, która pozwalała mu na pokonywanie trudnych technicznie, szerokich rys, na których asekuracja za pomocą istniejących rodzajów kości lub haków była niemożliwa. W ten sposób padły między innymi tak znane drogi w Dolinie Yosemite jak Crimson Cringe czy Hangdog Flyer z 1976 roku oraz o rok późniejsza, a jeszcze bardziej rozsławiona – Seperate Reality. Dopiero w 1978 roku Amerykanin opatentował i ujawnił swójn wynalazek, a rok później rewolucyjną kość mechaniczną zaczęła produkować brytyjska Wild Country. Reklama pokazuje wynalazcę frienda na wspomnianej drodze – Seperate Reality.

 

Reklama butów wspinaczkowych firmy EB założonej przez Edmonda Bourdonneau (stąd nazwa) i świetnego alpinistę Pierre Allaina. Ten ostatni zaprojektował pierwowzór buta wspinaczkowego z prawdziwego zdarzenia już w 1935 roku. Premierowe modele zaczęły być produkowane od 1948 roku, a popularnością na całym świecie cieszyły się aż do lat 70. Pierre Allain zasłynął nie tylko dzięki świetnym przejściom alpejskim. Należał także do pierwszej grupki wspinaczy eksplorującej buldery  w lesie Fontainebleau pod Paryżem (grupka ta zyskała nazwę Bleausardzi). Allain zamiast „marnować” weekendy w Alpach, ładował na bulderach w Bleau, co później mógł skutecznie wykorzystać na alpejskim granicie. I wykorzystał – dość powiedzieć, że w 1936 roku dokonał pierwszego przejścia północnej ściany Dru. Cóż się jednak dziwić, jeśli Pierre prezentował wówczas formę na poziomie mniej więcej 6B w dzisiejszej skali bulderowej (!). Myliłby się jednak ten, kto pomyślałby, że kolega Pi Ej ładował na podparyskich kamykach, myśląc tylko o tym, jakie to szczyty załoi dzięki wypracowaniu buły i techniki. Francuz uznawał buldering jako cel sam w sobie, o czym dobitnie świadczy cytat z jego książki Alpinisme et Competition: „Nie pod kątem wspinaczki górskiej jeździmy do Bleau, ale dlatego, że jest to wciągająca gra. To prawda, jest to trening, ale naszą motywację stanowią cotygodniowe spotkania i próbowanie nowych problemów”. Brzmi jak pierwszy manifest bulderowy, nieprawdaż?

 

 

Allain wyrył swoje nazwisko na kamiennych tablicach historii sportów wspinaczkowych nie tylko za pomocą buły, ale także tego, co miał w głowie. Otóż dzielny Pierre wykorzystał swoją wiedzę inżynierską do skonstruowania rewolucyjnych wynalazków na niwie sprzętu wspinaczkowego. Oprócz butów zaprojektowanych pod kątem trudnej wspinaczki skalnej, Francuz wykonał w 1939 roku pierwszy karabinek ze stopu aluminium, którego seryjną produkcję rozpoczęto w 1947 rok oraz widelec zjazdowy (później produkowany przez firmę Simond).

 

Wróćmy jednak do butów EB z reklamy. Jak widać, firmuje je znakomity wspinacz brytyjski Joe Brown. U nas nazwisko to jest praktycznie nieznane, za to na Wyspach Brown jest ciągle absolutną legendą. I nic dziwnego. Można śmiało powiedzieć, że Joe był takim „Huberem lat 50 i 60”. Dowody? Prosimy bardzo. Do dziś niejednego wspinacza – i to wcale nie adepta – pogną wytyczone przez niego w latach 50 problemy skalne, na przykład Right Eliminate w Curbar czy The Sloth w Roaches. Równocześnie Joe dokonał pierwszego wejścia na jeden z najtrudniejszych ośmiotysięczników Kangczendzongę (1955) oraz na wybitną, siedmiotysięczną turnię Muztagh Tower (1956) w Karakorum.

1 | 2 | 3 | 4 |
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-02-26
Tylko w GÓRACH
 

Wschodząca Gwiazda

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-07
Tylko w GÓRACH
 

Nie wiem co zdarzy się jutro – Denis Urubko

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-05
Tylko w GÓRACH
 

10 Naj…

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-02
Tylko w GÓRACH
 

Nauka pokory – Jacek Czyż wspomina pamiętne rysy off-width

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-29
Tylko w GÓRACH
 

Kacper Tekieli (1984–2023) – In Memoriam

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com