facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2013-04-11
 

Zakończył się pierwszy w Polsce kurs freetourowy

W miniony weekend w Tatrach odbył się  pierwszy kurs freetourowy organizowany w ramach cyklu szkoleń  „Never Stop Exploring Safely” Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu i TOPR.
Od 5 lat Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR organizują w Tatrach szkolenia lawinowe przeznaczone dla miłośników jazdy poza trasami na nartach i snowboardzie. Ich uczestnicy zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu planowania wypraw w góry, oceny zagrożenia lawinowego i ratownictwa z użyciem podstawowego sprzętu lawinowego (detektor, sonda, łopatka).

W ramach akcji odbywającej się pod hasłem „Never Stop Exploring Safely” organizowane są także szkolenia na poziomie zaawansowanym, w czasie których szczególna uwaga przykładana jest do kwestii poruszania się w terenie (wyboru tras podejścia i zjazdu), a także ćwiczone są bardziej skomplikowane scenariusze zasypań.

W tym roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rosnącej grupy młodych freeriderów, którzy coraz częściej wychodzą w teren wysokogórski zorganizowane zostało szkolenie freetourowe.

Freeride i skituring to dwie bliskie sobie formy narciarstwa. Jest jednak jedna podstawowa różnica - miejsce jakie w planie kolejnego dnia na nartach zajmuje zjazd z jakiegoś szczytu. Stąd też oczywista różnica w sprzęcie. Freeriderzy potrzebują szerokich, długich nart, na których mogą z dużą prędkością pokonywać zbocza, pewnie lądować po skokach i „surfować” w świeżym puchu. Z kolei długie, całodzienne skiturowe wycieczki wymagają sprzętu lekkiego, o znacznie mniejszych rozmiarach, który może nie ułatwia zbytnio jazdy w głębokim śniegu, ale pozwala za to szybko poruszać się w terenie. Tak było przynajmniej dotychczas. W mediach branżowych, katalogach producentów czy dyskusjach na forach internetowych na dobre już zadomowiło się nowe określenie: „freetour”. Co oznacza? Po prostu, połączenie tego co najlepsze w dwóch światach - swobody poruszania się w terenie z możliwością czerpania jak największej przyjemności ze zjazdu”
- tłumaczy Jacek Będkowski, jeden z organizatorów szkoleń PSF i TOPR.
 

 
Na kursie, który odbył się w miniony weekend w okolicach Murowańca można było zobaczyć całą gamę  sprzętu wykorzystywanego obecnie w górach. Od wąziutkich i prostych skitourowych klasyków, poprzez najnowsze lekkie narty z technicznymi wiązaniami, aż po najszersze deski do jazdy w głębokim puchu. Niezależnie od tego jaki sprzęt wybrali uczestnicy, kurs był dla nich okazją do zdobycia lub podniesienia poziomu swoich umiejętności.

W czasie zajęć w terenie ćwiczone były tak proste z pozoru sprawy jak prawidłowe wykonywanie zwrotów i podejście zakosami, podchodzenie w rakach i z czekanem w stromym terenie, ale i bardziej skomplikowane jak zakładanie stanowiska i asekuracja z użyciem podstawowego sprzętu wspinaczkowego. Program zajęć obejmował także naukę nawigacji z użyciem mapy i kompasu oraz przypomnienie zagadnień związanych z tematyką lawinową. Kurs zakończyła wspólna wycieczka, w czasie której uczestnicy mieli okazję m.in. przećwiczyć zjazdy na linie w górnej części żlebu opadającego ze Świnickiej Przełęczy.

Naszym kursom przyświeca hasło „Never Stop Exploring Safely”. Bezpieczeństwo to nie tylko wiedza na temat lawin, ale także umiejętność poruszania się w trudnym terenie. Ponieważ miłośnicy jazdy poza trasami docierają w poszukiwaniu dobrych warunków coraz dalej i wyżej, postanowiliśmy stworzyć kurs, na którym zdobędą potrzebne im w takich sytuacjach umiejętności. W kolejnych latach z pewnością rozwijać będziemy koncepcję naszych szkoleń, tak by każdy mógł dowiedzieć i nauczyć się jak najwięcej na temat bezpiecznej eksploracji gór - zapowiada Andrzej Lesiewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu.

 

Tymczasem wciąż jeszcze można zarejestrować  się na kurs lawinowy na poziomie zaawansowanym, który odbędzie się w najbliższy weekend w Schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej. Tydzień później w tym samym miejscu odbędzie się szkolenie na poziomie podstawowym, kończące tegoroczną, 5. edycję akcji Never Stop Exploring Safely.

Więcej informacji na temat programu szkoleń i rejestrację znaleźć można na stronach:

www.kursylawinowe.pl


www.facebook.com/lawiny


Akcję wspierają:
PZU, The North Face, Nikon Sport Optics, Ortovox, Uvex, Odlo, Black Diamond,  Armada Skis, TwoTip.com, e-moko.pl
Partnerzy akcji:
TPN, TOPR
Organizator:
PSF
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com