facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-11-19
 

Zagraniczne filmy na 10. Krakowskim Festiwalu Górskim

W tym roku podczas 10. Krakowskiego Festiwalu Górskiego już po raz trzeci zagraniczne produkcje powalczą w Międzynarodowym Konkursie Filmowym o Grand Prix KFG 2012. Do Konkursu zaproszonych zostało siedem filmów zagranicznych plus wybrane polskie obrazy.
Szalona podróż wspinaczkowa do wenezuelskiej dżungli, zapierające dech w piersiach solowe wspinaczki Alexa Honnolda, ekscytujące zmagania na najtrudniejszych sportowych drogach Chrisa Sharmy i Adama Ondry, wspinaczkowy hołd dla Waltera Bonatti, nowe alpejskie linie Herve Barmasse, oraz Pete Whittaker i Tom Randall w starciu z przerysami Century Crack – to i wiele więcej zobaczymy na ekranie 10. Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

W tym roku już po raz trzeci zagraniczne produkcje powalczą  w Międzynarodowym Konkursie Filmowym o Grand Prix KFG 2012. Na festiwalowym ekranie pojawią się najlepsze obrazy z całego świata, w których występują wybitni himalaiści, alpiniści i wspinacze, a za kamerą stoją doświadczeni i utytułowani twórcy filmów górskich.

Do Konkursu zaproszonych zostało siedem filmów zagranicznych, a wkrótce dołączą do nich dwa polskie obrazy.

O tym, które z rodzimych produkcji zobaczymy w międzynarodowej stawce, dowiemy się 20 listopada. Wtedy też zostanie opublikowana pełna lista filmów zakwalifikowanych do Konkursu Filmu Polskiego. Co ważne, w tym roku filmy wytypowane do walki z zagranicznymi obrazami, będą także mogły wystartować w polskim konkursie – w poprzednich edycjach takiej szansy nie było.

Przypomnijmy, że laureatem głównej nagrody w premierowym Międzynarodowym Konkursie Filmowym (2010) był obraz Petera Mortimera „Alone on the Wall”, portretujący Alexa Honnolda. Rok później wygrał utrzymany w poetyckiej stylistyce, snowboardowy „Solitaire” w reżyserii Nicka Waggonera.

W Międzynarodowym Konkursie Filmowym o Grand Prix KFG 2012 zobaczymy:

Autana

Wielka Brytania, 2012, 58 min.
Reżyseria: Alastair Lee
Produkcja: Posing Production

Szalona podróż wspinaczkowa do wenezuelskiej dżungli, a w rolach głównych Brytyjczycy: Leo Houlding, Jason Pickles i Stanley Leary, którzy próbują wytyczyć drogę na Cerro Autana.Honnold 3.0

USA, 2012, 27 min
Reżyseria: Peter Mortimer i Nick Rosen
Produkcja: Sender Films / Reel Rock Tour 7

Bohaterem swojego filmu Peter Mortimer znów uczynił Alexa Honnolda, najodważniejszego solistę swojej generacji. W tej niebezpiecznej "grze" nie wiadomo do końca, w jaki sposób Amerykanin znajduje równowagę pomiędzy ambicjami a instynktem samozachowawczym.La Dura Dura

USA, 2012, 32 min.
Reżyseria: Josh i Brett Lowell
Produkcja: Big Up Production / Reel Rock Tour 7

Wspinaczkowy popis dwóch liderów sportowego wspinania - Chrisa Sharmy i Adama Ondry. Panowie pracują wspólnie nad drogą La Dura Dura, o której mówi się, jako potencjalnie najtrudniejszej sportowej linii na świecie. Obok wspinają się Sasha DiGiulian i Daila Ojeda.


 
La Voie Bonatti

Francja, 2011, 52 min.
Reżyseria: Bruno Peyronnet
Produkcja: Eliocom/Christophe Salomon

Dwóch młodych francuskich wspinaczy Christophe Dumarest i Yann Borgnet oddaje hołd najsłynniejszemu włoskiemu alpiniście - Walterowi Bonattiemu. Francuzi wspinają się na trzy jego drogi otwarte w latach 50. i 60. w masywie Mont Blanc.

 

 
Non Cosi` Lontano (Nie tak daleko)


Włochy, 2012, 38 min.
Reżyseria: Herve Barmasse
Produkcja: A.S.D. Les Yeux du Mont Cervin

Z włoskim alpinistą Herve Bermasse odkrywamy nowe alpejskie linie na Mont Blanc, na południowo-wschodniej ścianie Monte Rosa oraz na południowej ścianie Matterhornu.Verticalmente Démodé

Włochy, 2012, 19 min.
Reżyseria: Davide Carrari
Produkcja: L`Eubage SRL

Maurizio "Manolo" Zanolla opowiada o swojej motywacji i emocjach związanych z otwieraniem drogi, którą wypatrzył wiele lat temu i którą przez lata uważał za niemożliwą do poprowadzenia.

Link do trailera: http://vimeo.com/40284891

 
Wide Boyz

Wielka Brytania, USA, 2012, 48 min.
Reżyseria: Paul Diffley
Produkcja: Hot Aches

Dwóch angielskich wspinaczy Pete Whittaker i Tom Randall dokonuje pierwszego przejścia niesamowitej przerysy, Century Crack 5.14b/8c w Canyonlands, w Utah.


Więcej informacji o festiwalu i o filmach znajduje się na stronie: www.kfg.pl. Zapraszamy również na stronę: www.facebook.com/FestiwalGorski

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com