facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-08-24
 

Zabrakło 200 metrów - Pik Pobiedy wciąż czeka na pierwsze polskie kobiece wejście

Ola Dzik, liderka wyprawy "HiMountain Tien-Shan 2009 – Polish Female Expedition”, napisała dzisiaj (24.08.2009 r.)  do rodziny sms-a: „Brakło 200 m do szczytu. Ale żyję i wszystko OK. Ruszamy trekiem do Maida Adyr.”
Szczegóły pewnie poznamy, jak zejdzie w doliny, do miejsca, z którego będzie mogła posłać maile. Powodów wycofu mogło być wiele, można snuć rozmaite przypuszczenia... Niebawem na pewno poznamy relację Oli.

Pik Pobiedy (7439 m) to jeden z najtrudniejszych siedmiotysięczników na świecie. Marcin Miotk, który w 2004 r. wszedł na Pik Pobiedy, stwierdził wtedy, że zdobycie tej góry jest dla niego większym sukcesem niż zdobycie dwóch ośmiotysięczników: Shisha Pangmy (8013 m, 1999 r.) i Cho Oyu (8201 m, 2003 r.).


Pik Pobiedy. Fot. M. Hennig

Wspinacze z dawnych "sowietów" mają takie powiedzenie: "Nie ważne czy byłeś na  Evereście, powiedz, czy wszedłeś na Pik Pobiedy. Góra słynie z dużych trudności technicznych, wspinania przez pionowe lodowe seraki, czterokilometrowej grani na wysokości siedmiu tysięcy metrów, konieczności założenia sześciu obozów. Jakby tego było mało, przez górę tę przetaczają się huraganowe wiatry, bo leży na styku ogromnego zlodowacenia gór Tien-Szan i pustyni Takla Makan. Pik Pobiedy mrozi swoją statystyką: na 200 zdobywców przypada około 100 ofiar. Brak wejścia w sezonie nie jest rzadkością.

Z założonych celów wyprawy "HiMountain Tien-Shan 2009 – Polish Female Expedition", czyli zdobycia Chan Tengri i Piku Pobiedy, zrealizowany został ten pierwszy. Na Pik Pobiedy Aleksandra Dzik wspinała się w towarzystwie zespołu trzech alpinistów rosyjskich. Pozostałe uczestniczki opuściły wcześniej bazę.


Grzegorz Chwoła - HiMountan

Aleksandra Dzik, która bierze udział w wyprawie testuje sprzęt dla serwisu Ceneria.pl

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com