facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

V Festiwal Biegów Alpejskich - relacja

5. Festiwal Biegów Alpejskich już za nami. Tegoroczna edycja odbyła się w Zawoi w dniach 3-4 sierpnia 2019r. Wydarzenie, jak co roku, przyciągnęło pod Babią Górę i Mosorny Groń miłośników biegów alpejskich.

Start VIII edycji "Grivel Chaszczok - Bieg na Babią Górę"; fot. Elzbieta Sidzina


5. Festiwal Biegów Alpejskich rozpoczął się startem biegu głównego - VIII Grivel Chaszczok-Bieg na Babią Górę to najstarszy bieg Festiwalu, który odbył się już po raz ósmy. W tegorocznej edycji sponsorem tytularnym biegu została marka Grivel. Na starcie biegu było słonecznie, ale już powyżej Schroniska w Markowych Szczawinach warunki zdecydowanie zaczęły się zmieniać – jak to często na Babiej Górze bywa. Na grani zawodnicy zmagali się z silnym wiatrem, słabą widocznością i deszczem, który momentami zamieniał się w grad.

 

Bartosz Misiak na trasie Grivel-Chaszczoka; fot. Magdalena Sedlak

 

Najszybciej na mecie, która była zlokalizowane na szczycie Babiej Góry pojawili się:

 

MĘŻCZYŹNI:

 

1. Bartosz Misiak

2. Tomasz Skupień

3. Piotr Biernawski

 

KOBIETY:

 

1. Katarzyna Wilk

2. Agnieszka Krowicka

3. Izabela Zatorska

 

Katarzyna Wilk - zwycieżczyni tegorocznego Grivel-Chaszczoka wśród Pań. Fot. Magdalena Sedlak

 

Pierwszego dnia Festiwalu Biegów Alpejskich odbyły się jeszcze Biegi dla dzieci oraz Bieg na Małą Babią Górę, w którym najszybsi okazali się:

 

MĘŻCZYŹNI:

 

1. Zbigniew Jaworski

2. Tomasz Skupień

3. Kamil Młynarz

 

KOBIETY:

 

1. Izabela Zatorska

2. Joanna Mrowca

3. Kinga Pachura

 

W Biegu na Małą Babią Górę triumfowała Izabela Zatorska; fot. Magdalena Sedlak

 

Sobotni wieczór Festiwalu Biegów Alpejskich uświetniła prelekcja o zimowym wejściu na Chan Tengri, którą poprowadził Mariusz Hatala. 31 stycznia 2019 r. Mariusz Hatala i Piotr Krzyżowski, w ramach Beskid Pamir Expedition, zdobyli zimą Chan Tengri. Chan Tengri (7010 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Kazachstanu i drugi pod względem wysokości szczyt Tien-szanu.

 

W drugi dzień Festiwalu Biegów Alpejskich o godz. 4:30 z Przełęczy Krowiarski wystartował Bieg Wschodzącego Słońca. Zawodnicy rozpoczęli rywalizację w świetle czołówek, by na grani Babiej Góry drogę oświetliło im już wschodzące słońce. Pogoda w tym roku dopisała, także wszyscy zawodnicy mogli podziwiać zachwycającą, czerwoną kulę słońca.

 

Bieg Wschodzącego Słońca; fot. Krzysztof Nagacz

 

Najszybsi zawodnicy i zawodniczki Biegu Wschodzącego Słońca:

 

MĘŻCZYŹNI:

 

1. Zbigniew Jaworski

2. Witold Skupień

3. Tomasz Skupień

 

KOBIETY:

 

1. Izabela Zatorska

2. Ola Orkwiszewska

3. Renata Szczepanik

 

Kolejny Bieg na Babią Górę, który odbył się w niedzielę to Bieg na Babią Górę przez Perć Akademików. Pierwszy fragment biegu jest bardzo urozmaicony, niemal melancholijny, a potem pozostaje już tylko wspinaczka po kamiennych schodach i skałach. Jest to bardzo trudny bieg, ponieważ na dystansie 7,5 km uczestnicy mają do pokonania przewyższenie +1040 m!

 

Bieg na Babią Górę przez Perć Akademików; fot. Krzysztof Nagacz

 

Jako pierwsi na szczycie Babiej Góry pojawili się:

 

MĘŻCZYŹNI:

 

1. Zbigniew Jaworski

2. Paweł Buczek

3. Tomasz Kącki

 

KOBIETY:

 

1. Joanna Mrowca

2. Aleksandra Grabias

 

Joanna Mrowca w trakcie Biegu na Mosorny Groń; fot. Magdalena Sedlak 

 

Najmocniejsi i najwytrwalsi zawodnicy uczestniczyli w Etapowym Maratonie Biegów Alpejskich oraz Etapowym Półmaratonie Biegów Alpejskich. Uczestnicy tego pierwszego wyzwania mieli do pokonania 13 tras, 40 km (dystans bez zbiegów na start kolejnego etapu), ponad 6000 m przewyższenia w górę, a wszystko to w ciągu dwóch dni i jednej nocy Festiwalu Biegów Alpejskich. Natomiast uczestnicy Etapowego Półmaratonu Biegów Alpejskich, krótszej etapówki, wystartowali w 8 biegach o łącznym dystansie pod górę 20 km (+ zbiegi na start kolejnego etapu) o łącznym przewyższeniu w górę +3100 m.

 

 

Klasyfikacja Etapowego Maratonu Biegów Alpejskich:

 

MĘŻCZYŹNI:

 

1. Tomasz Skupień

2. Tomasz Kącki

3. Kamil Lisicki

4. Mikołaj Podsiadło

5. Paweł Starzak

 

Podium mężczyzn Etapowego Maratonu Biegów Alpejskich; fot. Krzysztof Nagacz

 

KOBIETY:

 

1. Joanna Mrowca

2. Aleksandra Grabias

3. Edyta Kubiak

4. Kinga Pachura

5. Katarzyna Zych

 

Podium kobiet Etapowego Maratonu Biegów Alpejskich; fot. Magdalena Sedlak

 

Wyobraź sobie bieg ultra gdzie pierwsze 10 km biegniesz pod górę walcząc jak lew. Potem schodzisz na dół i w bufecie spędzasz godzinę. Wstajesz, niby czujesz się świeży i robisz 5 podbiegów po 150 m na totalnego maxa, bo kibice i adrenalina nie pozwalają Ci wolniej. Padasz na twarz po ostatnim, bo wcześniej nie było czasu. Mięśnie powoli rozumieją, że zwariowałeś, a Ty robisz 2 kolejne biegi. Sen ... od 0 do 1,2 … 5 godzin - zależy od zdolności zasypiania na adrenalinie.

 

Bieg nocny, a potem Bieg Wschodzącego Słońca na który pobiegnie, każdy kto może zrobić choć jeden krok. Jesteś na szczycie. Słońce wchodzi, a Ty zachodzisz .... Zachodzisz w głowę czy to możliwe, że ktoś chce abyś jeszcze coś zrobił tego dnia. A jest dopiero 5 rano ...  Schodzisz na dół by trochę odpocząć, a zaraz przed Tobą kolejny bieg na Babią Górę, tym razem przez Perć Akademików – to jeden z najtrudniejszych podbiegów w Polsce. Szybko schodzisz na południową stronę, a tu na starcie piknik przy ognisku zupełnie nie pasujący do stanu Twojego ciała. Startujesz ... 3,9 km i prawie 900 m w pionie .... Dochodzisz do (siebie), startu ostatniego etapu. Na dochodzenie. O co chodzi? Miałeś 10 minut straty, a tu zostało to podzielone przez 10!!!

 

Startujesz za nim ledwie minutę później. Przez cały czas trochę Cię wyprzedzał, a teraz startuje minutę przed Tobą. Jak go wyprzedzisz to wygrasz z nim całą imprezę. I META na Mosornym Groniu – upragniona meta 13-go biegu. Taki jest Etapowy Maraton Biegów Alpejskich. Jak go ukończysz to żadna 100-ka nie będzie dla Ciebie wyzwaniem! No chyba, że Ultramaraton 6xBabia Góra!

 

Sprint po stoku; fot. Krzysztof Nogacz

 

Sponsorzy 5. Festiwalu Biegów Alpejskich to: Grivel Polska, Garmin Polska, Leki Polska, Salco, Tervel, Nikwax, Kuracjusz Beskidzki oraz HydroFlask.

 

Partnerami biegu byli: Babiogórski Park Narodowy, PKL Mosorny Groń, Lasy Państwowe: Nadleśnictwo Sucha oraz Nadleśnictwo Nowy Targ, PGKiB Zawoja, Schronisko Górskie PTTK Markowe Szczawiny, Górska Leśniczówka, PIUS XX - Strefa rozrywki, Babiogórskie Centrum Kultury, Klub Aktywnych Mam z Zawoi.

 

Obsługę medialną zapewnili: Magazyn GÓRY, Biegigorskie.pl, Portal Górski, Outdoor Magazyn, Wspinanie.pl, Testy Outdoorowe, Tygodnik Podhalański, suskiDlaWas.info, Sucha24.pl, PowiatSuski.24.pl.

 

Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie: http://biegnababia.pl

 

Organizatorzy – „Kozica” Fundacja Biegów Górskich

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-02-06
BIEGI GÓRSKIE
 

Poczuj magię Babiej Góry! – 11. Ultramaraton Babia Góra

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-13
BIEGI GÓRSKIE
 

NNormal – The Shoe, reinvented

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-15
BIEGI GÓRSKIE
 

Zimowe bieganie? Tak, ale na nartach!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com