facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-04-28
 

Z wizytą u Kurdów, czyli... szukamy Arki Noego

Turystyczne Koło Naukowe Wagabunda zaprasza na niezwykłą opowieść o Araracie. Gościem będzie Musa Saltik.
„Masyw Ararat składa się z dwóch gór. Mniejsza góra to Mała Ararat (3896 m npm). Jednak na nią nikt nie zwraca uwagi, bo pozostaje w cieniu większej siostry - Dużej Ararat (5137 m npm). Wszyscy przybywają na wschód Turcji, by to właśnie ją podziwiać i ewentualnie zdobyć z nadzieją na natknięcie się śladów po Arce Noego. Sam ich także poszukiwałem wraz z amerykańską ekspedycją.

Ararat to góra leżąca w granicach Turcji, jednak historycznie, a i duchowo należąca do Ormian, ale zamieszkana przez Kurdów. Ja sam właśnie jestem Kurdem i urodziłem się prawie 27 lat temu na stokach Araratu, na wysokości około 2500 m n.p.m. Od urodzenia mam więc dobrą aklimatyzację. Kurdowie nie mają swojego kraju, ale mają swój język, kulturę i obyczaje. To kurdyjski książę Ishak wybudował przepiękny pałac wznoszący się na wzgórzu ponad miastem Dogubayazit zwany przez wszystkich Ishak Pasha Sarayi. Ale tutaj na ziemi tureckiej, a może i kurdyjskiej, zobaczycie wiele pamiątek po Ormianach - przede wszystkim kościoły. Są też zabytki otomańskie i seldżuckie. Zabytki to nie wszystko. Mamy unikalną Jaskinię Lodową i gorące źródła, a także wiele obszarów nieskalanych stopą turysty z pięknymi widokami. Zapraszam na pokaz zdjęć, a potem... na Ararat.


Slajdowisko odbędzie się o godz. 19.00 we wtorek 08.05.2012 w sali nr 9 pawilonu Sportowo-Dydaktycznego na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (ul. Rakowicka 27).

Zapraszamy serdecznie
Wstęp wolny
TKN Wagabunda

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com