facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-04-08
 

Z pasji do nart

Muzeum Tatrzańskie i Tatrzański Park Narodowy serdecznie zapraszają na kolejny wieczór z cyklu „Z pasji do nart”. Spotkanie odbędzie się 8 kwietnia (sobota) o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25 w Zakopanem. Wieczór poświęcony ludziom nart poprowadzi Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie).

Mariusz Zaruski, fot. ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego

 

W czasie spotkania Wojciech Szatkowski zabierze nas na wyprawę, albo jeszcze lepiej: wyrypę przez dzieje polskiego i światowego narciarstwa. Odwiedzimy Gorgany i Karpaty Wschodnie, stromą Doboszankę, wyniosłą Howerlę, skaliste Szpyci  i groźnego Pietrosa. Zaglądniemy do schronisk w Sławsku i na Koźmieskiej, ponieważ jedna z opowieści wieczoru dotyczyć będzie słynnych narciarzy Karpackiego Towarzystwa Narciarzy: Romana Kordysa i Maksymiliana Dudryka. 

 

Roman Kordys, fot. ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego

 

Następnie przeniesiemy się do Zakopanego okresu międzywojennego, czasów budowy kolejki linowej na Kasprowy Wierch, słynnego narciarza i instruktora, Zdzisława Wujka Rittersschielda, pierwszych skoków na Krokwi i szusów w Tatrach. Oglądniemy kilka par drewnianych nart ze świetnych zakopiańskich wytwórni nart okresu międzywojennego.

Nie zabraknie podsumowania sezonu zimowego – znakomitego w wydaniu ekipy polskich skoczków narciarskich, prowadzonym przez trenera Stefana Horngachera. Opowiemy o sezonie, który okazał się najlepszym w historii polskich skoków narciarskich.

Opowiemy też o magii tatrzańskich szałasów.

 

 

Kolejnymi bohaterami wieczoru będą narciarze ekstremalni: Polak Piotr Malinowski, Słowacy: Peter Šperka, Vlado Dżipsy Tatarka, Peter Lichy i inni. Ostatnimi akordami tego spotkania będzie opowieść o słynnym francuskim narciarzu: Candide Thovex, a także pokaz kilku filmów narciarskich.

 

W czasie spotkania będzie też można zakupić nowy, zimowy numer kwartalnika „Tatry” (Wydawnictwo TPN).

Serdecznie zapraszamy.

 

 

Zajawka filmowa https://www.youtube.com/watch?v=a1vbs4iIG4M&t=200s

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Łukasz Ziółkowski
 
2016-03-14
GÓRY
 

IV Dni Lawinowo-Skiturowe 9-10 kwietnia

Komentuj 0
Goryonline
 
2022-04-21
WYDARZENIA
 

Wspinaczkowy Puchar Polski w Skarpie Bytom

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-04-11
WYDARZENIA
 

Spektakl „WANDA”

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-09
WYDARZENIA
 

Przegląd Kobiecych Filmów Górskich i Podróżniczych

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com