Jeżeli masz ochotę: pozytywnie rozpocząć rok akademicki (wersja dla studentów) lub odetchnąć od codzienności (wersja dla zapracowanych), a do tego chwilowo uciec od zgiełku miasta, popatrzeć jak kolorowo „starzeje się” lato, poszurać stopami w szeleszczących liściach, pochodzić z głową w chmurach oraz przede wszystkim poznać fantastycznych ludzi z którymi przemierzysz niejeden kilometr, a wieczorem zasiądziesz przy wspólnym ognisku… to ten wyjazd jest dla Ciebie :)
Jeżeli nie masz się z kim zapisać - nie martw się i daj sobie szansę poznać nowych ludzi. Tu z pewnością znajdziesz towarzystwo osób kochających góry i otwartych na przygodę. Nic nie zbliża bardziej niż wspólna "glumza", łyk wody z jednego strumienia, ciepło wspólnego ogniska czy dźwięki gitary płynące w dal pod rozgwieżdżonym beskidzkim niebem. Z każdą grupą wędruje przewodnik SKPB Łódź dbający o jej bezpieczeństwo, okraszający wędrówkę swoimi opowieściami oraz znajdujący drogę w plątaninie grzbietów i dolin.
Informacje ogólne:
Kierownictwo rajdu (udziela wszystkich informacji o rajdzie):
Anna Niewiadomska (138)
tel. 600-705-597
mail: rajd@skpb.lodz.pl (nowy adres rajdowy!)
Wyjazd i powrót:
W obie strony jedziemy autokarem. Wyjeżdżamy w nocy 11/12 października (czwartek/piątek) – zbiórka o godz. 00.00 – z parkingu przed Łódzkim Domem Kultury (ul. Traugutta 18) naprzeciwko dworca PKP Łódź Fabryczna. Powrót w to samo miejsce 14 października (niedziela) wieczorem około godz. 22.00.
Ilość miejsc ograniczona pojemnością autokaru – przy zapisach kto pierwszy ten lepszy :)
Cena rajdu:
Całkowity koszt Rajdu wynosi 170 zł i obejmuje m.in.: przejazd autokarem w obie strony, dwa noclegi w warunkach turystycznych, ubezpieczenie, opiekę przewodnicką, „małą imprezę” na ognisku zakończeniowym itp.
Zapisy:
osobiście w siedzibie SKPB Łódź ul. Lipowa 48 (I piętro) w każdą środę w godzinach 18:00 – 20:00
mailowo: rajd@skpb.lodz.pl
Przy zapisach należy podać imię i nazwisko, adres, nr PESEL (potrzebne do ubezpieczenia) oraz nr telefonu. Pobieramy również zaliczki wysokości 100 zł będące potwierdzeniem zapisu na rajd.
Trasy rajdowe i Przewodnicy:
TRASA I
Raczańskim Workiem
poprowadzi: Marcin Tabała (127)
Brak wolnych miejsc!
Zapraszam na trasę biegnącą atrakcyjnymi widokowo grzbietami Worka Raczańskiego. Sporą część trasy postaramy się przejść bez szlaków, wyposażeni jedynie w kompas i mapę, przemierzając leśne dukty, wąskie ścieżki, a może nawet klucząc gdzieniegdzie w zaroślach. Wędrówka po grzbiecie granicznym będzie dobrą okazją do opowieści o osadnictwie w Beskidzie Żywieckim, a także o historii stosunków sąsiedzkich i kulturze regionu. Jeżeli widoczność pozwoli będziemy obserwować w całej okazałości Beskid Śląski, wschodnią część Beskidu Żywieckiego z Babią Górą (1725 m n.p.m.) na czele, a może nawet charakterystyczne szczyty słowackiej Małej Fatry.
Dzień 1 (piątek)
Rycerka Górna-Kolonia - Bendoszka Wielka - Schronisko na Przegibku - Bania - Rycerzowa Wielka - Bacówka na Rycerzowej - Soblówka-Hutyrowa (nocleg w "Starej Chacie")
Najwyższy punkt: 1266 m n.p.m. (Rycerzowa Wielka)
Najniższy punkt: 650 m n.p.m. (Rycerka Górna-Kolonia)
Długość trasy: ok. 10 km
Dzień 2 (sobota)
Soblówka-Hutyrowa - Smereków Wielki - Jaworzyna - Przeł. Glinka - Krawców Wierch - Okrągła - Złatna (nocleg w szkole)
Najwyższy punkt: 1084 m n.p.m. (Krawców Wierch)
Najniższy punkt: 650 m n.p.m. (Szkoła w Złatnej)
Długość trasy: ok. 15 km
Dzień 3 (niedziela)
Złatna - Bucioryska - Redykalny Wierch - Sucha Góra - Rajcza
(lub alternatywnie: Złatna - Bucioryska - Zapolanka - Rajcza-Nickulina - Surpaja Groń)
Najwyższy punkt:1144 m n.p.m. (Redykalny Wierch) lub 853 mnpm (Zapolanka)
Najniższy punkt: 500 m n.p.m. (Rajcza-Centrum)
Długość trasy: ok. 11 lub 7 km
TRASA II
Tam, gdzie Soła dzieli Beskid na Śląski i Żywiecki...
poprowadzi: Wojtek Stopczański (139)
Brak wolnych miejsc!
Dzień 1 (piątek)
Wystartujemy z Węgierskiej Górki. Idąc czerwonym szlakiem (GSB) będziemy mieli możliwość dotknięcia najnowszej historii związanej z kampanią wrześniową II Wojny Światowej. Fortyfikacje "Wędrowiec", "Wąwóz" i "Wyrwidąb" każdy będzie miał okazję obejrzeć z bliska. Co ciekawe, bunkry oddano do użytku tuż przed 1 września 1939 roku. Miało ich być 16, jednak jedynie 5 zdołano wybudować. Amunicji wystarczyło na trzy dni. Bohaterstwo żołnierzy na czele z dowódcą kpt. Tadeuszem Franciszkiem Semikiem zostało docenione popularną nazwą dla tego odcinka – Westerplatte Południa.
Idąc dalej czerwonym szlakiem na rozgrzewkę będziemy mieli grzbiet Abrahamów, a po drodze ciekawe widoki. Ze Skały 946 m n.p.m. zobaczymy Beskid Śląski, Żywiecki, Mały, a nawet Makowski. Miejmy nadzieję, że pogoda umożliwi nam "wypstrykanie" połowy pamięci aparatu (drugą połowę warto zostawić na widoki z Hali Rysianka :). Naszym najdłuższym szlakiem w Polsce (GBS) dalej powędrujemy na DSCF5675 Suchy Groń (i może Romankę 1366 m n.p.m.? - szlak niebieski). Przez Przełęcz Pawlusią dojdziemy do schroniska PTTK Na Rysiance, gdzie będziemy nocowali. Od tego miejsca towarzyszyć będzie nam królowa Beskidów – Babia Góra. Jeżeli wystarczy nam sił, chęci i czasu to pójdziemy na Pilsko (z lekkimi plecakami). Konieczne będą latarki.
A rano spektakularny wschód słońca z Hali Rysianka. Wszystko jak na dłoni, a panorama jakby z nieskończoną ilością gór... z Tatrami, Wielkim Choczem, Fatrą Małą i fragmentem Wielkiej, Magurą Orawską i Workiem Raczańskim. Takie wschody słońca na Rysiance są zawsze gwarantowane.
Dzień 2 (sobota)
Drugiego dnia naszego rajdu powędrujemy czerwonym szlakiem na Trzy Kopce i stamtąd już żółtym szlakim i granicą państwa na Krawców Wierch 1084 m n.p.m. Cały czas dostarczane będą emocje związane z widokami na słowackie góry wraz ze srebrzystą taflą Jeziora Orawskiego. W pobliskiej bacówce PTTK na Krawców Wierchu możliwy będzie obiadek i dalej wędrówka do Złatnej przez górę Straceniec. Do doliny Bystrej będziemy mieli już niedaleko. To właśnie od tej rzeki nazwę swoją zawdzięcza Złatna, poniważ Bystra nazywała się wcześniej Złotna (prawdopodobnie od aluwialnego złota). Ale jeszcze wcześniej wieś nosiła nazwę Sołka, bo myślano, że właśnie tutaj Soła bierze swój początek. W Złatnej znajduje się źródło leczniczej wody zwanej "śmierdzącym potokiem" oraz dwór z czasów Habsburgów i pozostałości po hucie szkła.
W szkole spotykamy się z pozostałymi uczestnikami tras rajdowych. Będzie ognisko, dużo śpiewu i zabawy...
Dzień 3 (niedziela)
Trzeciego dnia wracamy do Łodzi. Ale zanim to zrobimy pozostanie nam trochę czasu na dobrą wycieczkę w terenie z kompasem w ręku :) Zobaczymy także hutę szkła i napijemy się pysznej wody z leczniczego źródła :)
Potem już spokojnie autokarem pojedziemy doliną Soły w kierunku Żywca, Bielska Białej... W Łodzi będziemy późnym wieczorem.
TRASA III
poprowadzi: Michał "Lolo" Markowicz (129)
Dzień 1 (piątek)
Starujemy z Rycerki Górnej, dalej już pojechać nie można :) Idziemy więc pieszo a naszym celem jest Wielka Racza (1236 m n.p.m. ) Po drodze przewodnik gwarantuje beskidzkie pogwarki i garść dowcipu. Prawda o wstrząsającej historii Żywiecczyzny, o Habsburgach i tragicznych dniach II WŚ będzie się przeplatać z opowieściami o półlegendarnych Zbójach – „dobrych chłopcach”. Idąc grzbietem granicznym obejdziemy Worek Raczański rozkoszując się panoramą na cały Beskid Żywiecki. Dzień pożegnamy (lub powitamy hehehe) zdobywając Wielką Rycerzową. Do schroniska zostało nam parę minut, ale kto wie jak zakończy się ten dzień…
Dzień 2 (sobota)
Wiadomo jednak, że zacznie się wcześnie rano :) Idąc malowniczymi lasami wsłuchamy się w odgłosy jesiennej przyrody która szykuje się do zimowego snu. Przejedziemy w pobliżu florystycznego rezerwatu Muńcoł, zdobywając przy okazji szczyt o tej samej nazwie. Następnie zejdziemy do miejscowości Ujsoły, skąd ruszymy malowniczym grzbietem przez Kiczorę i Zapolankę, by podziwiać Beskidy w złotym zachodzącym słońcu. Dalej już schodzimy do Złatnej na nocleg w szkole.
Dzień 3 (niedziela)
Dla Chętnych Spacer po Okolicy z ogniskiem i odpiekaniem kiełbasek fakultatywnie wycieczka do Żywca i zwiedzanie Browaru (dodatkowa opłata 22-30 zł)
TRASA IV - rodzinna
poprowadzi: Edyta Wiśniewska (46)
Brak wolnych miejsc!
Sopotnia Wielka lub Korbielów - Hala Miziowa - Pilsko - Trzy Kopce - Hala Rysianka - Hala Lipowska - Złatna
TRASA V
poprowadzi: Szymon Gradka (121)
Trasa jest w trakcie opracowania, ale wystartujemy na pewno :)
Na dobry początek Węgierska Górka i bunkry, potem kierunek Romanka, następnie... może na Pilsko? Szczegóły trasy pojawią się w najbliższych dniach, ale już teraz serdecznie zapraszam!!!
Co ze sobą zabrać:
- z pewnością przyda się plecak koniecznie ze stelażem i pasem biodrowym, na tyle duży by pomieścił cały dobytek i na tyle wygodny by móc nosić go po górach każdego dnia po kilka godzin
- śpimy w warunkach turystycznych – niezbędny jest śpiwór i karimata
- buty – nie nowe, nie za ciasne – koniecznie za kostkę, dobrze rozchodzone i na podeszwie z grubym bieżnikiem (np. typu wibram). W walce z deszczem i błotem przydać mogą się także stuptuty (ochraniacze na buty).
- kolana dostaje się jedna na całe życie – nie warto dwa razy zastanawiać się nad wzięciem kijków trekkingowych…
- warto pamiętać o zasadzie co najmniej trzech warstw w stroju: miło – ciepło – pancernie. Warto mieć ze sobą choć dwa komplety odzieży bezpośrednio kontaktującej się z ciałem, ciepły polar lub bluzę oraz kurtkę chroniącą od deszczu i wiatru. Konieczne dodatki to rękawiczki i czapka
- niektórzy uważają, że nawet podczas trzydniowego rajdu choć raz powinni się umyć – konieczność taka nie jest potwierdzona ani naukowo, ani poprzez doświadczenia, ale jeśli zaliczasz się do wspominanej grupy warto pamiętać o przyborach toaletowych (współpasażerowie z autokaru z pewnością będą Ci za to wdzięczni…)
- na rajdach wspólnotę grupy budują wspólne posiłki – przyrządzamy je razem z tego, co wygrzebiemy z plecaków (m.in. ryż, kasza lub makaron, konserwy warzywne (groszki, kukurydze itd.), wędliny, pasztety a nawet nieśmiertelny paprykarz. Inne mile widziane dobra to: sery (żółte i topione), dżemy, herbata, czekolada, ciastka. Na wagę złota są przyprawy i sól :) Z produktów, które zabierzecie będziemy wspólnie przygotowywali posiłki, także nie zapomnijcie o zabraniu noży.
Uwaga!
Koniecznie należy zabrać ze sobą dowód tożsamości, legitymację studencką lub szkolną.
ZAPRASZAMY!!!
cytat za:
http://www.skpb.lodz.pl/