facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-01-07
 

XXVII Złaz Turystyczny SZLAKIEM POWSTANIA STYCZNIOWEGO na Polanę Langiewicza (16 stycznia)

Już po raz 27 w lasach siekierczyńskich na "Polanie Langiewicza" odbędzie się złaz turystyczny upamiętniający wydarzenia z okresu powstania styczniowego.
16 stycznia 2010 - XXVII Złaz Turystyczny SZLAKIEM POWSTANIA STYCZNIOWEGO na Polanę Langiewicza
XXVII Złaz Turystyczny
SZLAKIEM POWSTANIA STYCZNIOWEGO
na Polanę Langiewicza

16 stycznia 2010 r. (sobota) Polana Langiewicza, godz. 12.00

Już po raz 27 w lasach siekierczyńskich na "Polanie Langiewicza" odbędzie się złaz turystyczny upamiętniający wydarzenia z okresu powstania styczniowego. W tym roku jego współorganizatorem obok Oddziału PTTK im Jerzego Głowackiego jest Urząd Miejski w Starachowicach.

Złaz jak co roku odbędzie się na Polanie Langiewicza, gdzie zgodnie z legendą miał znajdować się obóz powstańców gen. Marina Langiewicza, późniejszego dyktatora powstania, który w tym czasie kwaterował w Wąchocku. Wydarzenia te upamiętnia umieszczona w 1925 r. na potężnej sośnie żeliwna tablica oraz kamienny obelisk ustawiony przez spadkobierców powstańczej tradycji, byłych żołnierzy Armii Krajowej zgrupowań "Ponurego" i "Nurta".

W sobotę 16.01.2010 r. o godz. 12, w tym właśnie miejscu, spotkają się uczestnicy złazu organizowanego przez starachowicki oddział PTTK im Jerzego Głowackiego i - po raz pierwszy w tym roku - Urząd Miejski w Starachowicach złazu. Impreza ta od lat jest nieoficjalną inauguracją nowego roku turystycznego w naszym województwie. Dlatego podobnie jak w poprzednich latach wezmą w niej udział turyści z całego województwa i spoza jego granic. Pod kamiennym obeliskiem upamiętniającym powstańców złożone zostaną kwiaty. Nie zabraknie tradycyjnej gawędy historycznej. Na turystów czekać będzie ognisko i gorący posiłek.

Na "Polanę Langiewicza" dotrzeć można m in. ze Starachowic czarnym szlakiem turystycznym (od dworca Zachodniego PKP) lub biało czerwonym spacerowym (od ul Południowej), lub z Wąchocka szlakiem niebieskim (przy okazji warto zwiedzić muzeum w klasztorze oo. Cystersów, gdzie znajduje się ekspozycja pamiątek z okresu powstania zgromadzonych przez ks. mjr Walentego Ślusarczyka). To tylko propozycje, gdyż organizatorzy nie narzucają tras.

Najważniejsze, aby na godzinę 12 dotrzeć na Polanę. Koszt udziału w złazie wynosi 6 zł (posiłek i znaczek). Bliższe informacje w siedzibie starachowickiego oddziału PTTK im Jerzego Głowackiego, ul Krywki 1, lub pod nr tel. 41 -274 - 62 - 68
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com