facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-09-19
 

XXIV Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju to najstarszy w Polsce i jeden z najważniejszych festiwali w Europie poświęcony sportowej aktywności człowieka w górach i samym górom. Zapamiętajcie datę: 19 – 22 września 2019!

 

XXIV Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju zblia siwielkimi krokami – ju19 wrzenia rozpocznie sijeden z najwikszych i najwaniejszych festiwali w Europie powicony sportowej aktywnoci człowieka w górach. Co w tym roku znajdziemy w programie? Gala Złotych Czekanów. Wybitne postacie himalaizmu z kraju i ze wiata. Festiwal Filmów Górskich i Górskiej Literatury. Wspomnienia o najwikszych alpinistach, którzy zostali w górach. Spotkania ze wspinaczami, speleologami i przewodnikami,. Zawody i warsztaty – dla dorosłych i dzieci. W skrócie: moc atrakcji, wzrusze, górskich emocji i... wiele, wiele wicej.


ZŁOTE CZEKANY


Na pewno najbardziej prestiowym punktem jest rozdanie Złotych Czekanów. Francuzom, którzy zdecydowali siw zeszłym roku eksperymentalnie przenieść uroczystość wrczenia najwaniejszych nagród wspinaczkowych wiata poza Alpy – tak sispodobało w Polsce, e postanowili organizacjzłotoczekanowej gali ponownie powierzyldeckiemu festiwalowi.


Festiwal Górski 2018: Ceremonia Rozdania Czekanów. Fot. Łukasz Widziszowski


Wiemy już, że Złoty Czekan za całokształt dokonań (Piolet d’Or Carrière) otrzyma Krzysztof Wielicki. Oprócz niego za drogę na północnej ścianie Latoka I w Karakorum Złotego Czekana otrzyma Brytyjczyk Tom Livingstone oraz Słoweńcy Aleš Česen i Luka Stažar. W Lądku- Zdroju na pewno pojawią się ci dwaj ostatni. Dwa pozostałe Złote Czekany przyznano za przejścia samotne w Nepalu i Karakorum Zachodnim. Niestety, obaj nagrodzeni soliści, Austriacy David Lama i Hansjörg Auer, zginęli podczas tragicznego wypadku na Howse Peak w kwietniu tego roku, więc na uroczystej gali nagrodę w ich imieniu odbiorą bliscy i partnerzy wspinaczkowi alpinistów. Jak zwykle niespodzianką będzie zestaw osobistości wręczających nagrody. Niedługo przekonamy się także, czy organizatorzy zdecydują się przyznać w tym roku Polski Złoty Czekan, a jeśli tak – jaki wyczyn zostanie wyróżniony zainicjowaną w ubiegłym roku nagrodą.

 

Do spotka„czekanowych” naley zaliczytake sobotnprelekcjJohna Roskelleya, jednego z najwybitniejszych himalaistów wiata i laureata nagrody Piolet d’Or Carrière z 2014 roku.


John Roskelley odbiera Piolet d'Or Carrière w Courmayeur; 2014r. W tym roku spotkamy go w Lądku-Zdroju. Fot. Piotr Drożdż


SPOTKANIA IN MEMORIAM


Wspomniany wyej wypadek na Howse Peak z udziałem Davida Lamy, Hansjörga Auera i trzeciego wybitnego wspinacza – Jessa Roskelleya bdzie tematem absolutnie wyjtkowego w skali globalnej spotkania. John Roskelley, ojciec Jessa, wielokrotnie odwiedzał lawinisko pod Howse Peak, znajdujc nieuszkodzone aparaty i kamery wspinaczy. Ze znalezionego tam materiału przygotował specjalnprezentacj, którpokae po raz pierwszy włanie w Ldku-Zdroju w czwartkowy wieczór. Prelekcja zapowiada sisensacyjnie, bo nie tylko bdziemy mieli okazję prześledzić ostatnią wspinaczkę Wielkiej Trójki, ale także poznać nowe fakty, które zapewne rzucą więcej światła na przyczynę tragedii. 


Dziepóniej, w pitek wieczorem, tragicznie zmarłych wspinaczy bdziemy wspominaw szerszym gronie absolutnej wspinaczkowej elity. Na scenie o Wielkiej Trójce opowiedzzaproszeni specjalni gocie – midzy innymi brat Hansjörga i równieznakomity alpinista Matthias Auer, wietny wspinacz i stały wspinaczkowy partner Jessa - Benjamin Erdmann czy postaz absolutnej wiatowej czołówki – Conrad Anker, który wspinał się z Davidem Lamą. Będą także obecne liczni przedstawiciele rodzin zmarłych alpinistów, a z ekranu w specjalnie na ten wieczór nagranych klipach o bohaterach wieczoru wypowie się wiele znakomitości wertykalnego świata. Warto dodać, że Conrad Anker opowie o wspinaczkach z Davidem także na marginesie filmu „Lunag Ri Second Attempt”, który zostanie wyświetlony w sobotę tuż przed południem.

 

 

W CIENIU K2


Zeszłoroczny festiwal odbywał sipod znakiem Narodowej Wyprawy na K2. W tym roku wyprawy nie było, ale klimaty K2 bdwciąż obecne. Festiwal odwiedzi jego stały gość – baskijski himalaista Alex Txikon, który ostatnizimspdził włanie pod K2, a Dariusz Załuski pokae swój film „Ostatnia Góra”, który pokazuje kulisy zeszłorocznej wyprawy w sposób co najmniej tak emocjonujcy jak słynna „Temperatura Wrzenia” z 1976 roku.


Jeeli jujestemy przy Dariuszu Załuskim – wyjtkowym himalaicie i filmowcu zarazem – organizatorzy przygotowujw Ldku-Zdroju jego benefis. Oprócz spotkania z reyserem i najnowszego filmu bdzie mona zobaczyszereg jego wczeniejszych realizacji - Przypadki Pani Ani, Zimą na Shishę, Annapurna na lekko, No Ski No Fun, Dwoje na K2, Zimowa Wyprawa na K2 1987/88.


Festiwal Górski 2018: Uczestnicy Zimowej Wyprawy na K2. Fot. Lucyna Lewandowska


FESTIWAL FILMÓW GÓRSKICH


Filmy stanowigłównoprogramowldeckiego festiwalu, w tym roku zostanie pokazanych 25 obrazów, z czego przeszło połowa po raz pierwszy w Polsce. Bdzie je mona zobaczyod czwartku do niedzieli w kilku festiwalowych. Specjalnocildeckiego festiwalu jest, e wikszoci filmom towarzyszich twórcy lub bohaterowie – std w Ldku zagoszcznie tylko wspomnieni Alex Txikon, Conrad Anker i Dariusz Załuski, ale równieBrytyjczyk Leo Houlding czy Amerykanin Cedar Wright znany ze wspinaczek z Alexem Honnoldem i Tommy Caldwellem.


FESTIWAL LITERATURY GÓRSKIEJ


Oprócz części filmowej coraz waniejsze miejsce zajmujksiążki – od zeszłego roku część festiwalu im powicona nosi miano Festiwalu Literatury Górskiej – tutaj aroisibdzie od spotkaautorskich, porannego czytania na trawie czy długich kolejek do podpisywania książek. W tym roku – w konkursie ponad 30 pozycji. Wród zaproszonych autorów – Dominik Szczepański, Mariusz Sepioło, Marek Kamiski, Danuta Piotrowska i wielu innych.


Nie obdzie sitebez rozstrzygnicia emocjonujcego i wywołujcego corocznie długie dyskusje konkursu na KsiążkGórskRoku. A przed galrozdania nagród – panel dyskusyjny o Ego Człowieka Gór.


Festiwal Górski 2018: Laureaci Konkursu Książka Górska Roku 2018. Fot. Małgorzata Telega


SPOTKANIA ZE SPELEOLOGIĄ (Z JASKINIAMI)


Swojobecność na festiwalu wyranie zaznacztespeleolodzy. Oprócz prelekcji brytyjskiego nurka – Chrisa Jewella – ratownika dzieci z zalanej tajskiej jaskini czy innego wybitnego polskiego nurka i ratownika TOPR Krzysztofa Starnawskiego, wszyscy odpowiednio wysportowani bdmogli wziąć udział w Mistrzostwach Polski w Technikach Jaskiniowych, które po raz pierwszy będę odbywać się w Lądku- Zdroju w czasie Festiwalu. Dodajmy do tego pokaz filmu „Harda”, który odbędzie się... w Jaskini Radochowskiej z udziałem twórców (Marcin Polar) i odkrywców (Wojciech Kuczok, szerzej znany jako autor literatury niezupełnie speleologicznej).

 

Jaskinia Radochowska. Fot. Łukasz Widziszowski

 

Skoro jujestemy przy zawodach – Speleomistrzostwa to nie jedyna forma współzawodnictwa przygotowana dla widzów i uczestników festiwalu. Tradycyjnie odbdsizawody wspinaczkowe Wild Country Ldek Big Wall Climbing oraz zarówno w sobotjak i w niedzielzawody biegowe z cyklu „Ldecka biegowa korona Himalajów” czyli rywalizacja na dystansie omiu tysicy metrów.


NIEDZIELA DLA WSPINACZY I PRZEWODNIKÓW


Niedziela, ostatni dziefestiwalu, zazwyczaj juspokojniejszy. tym razem bdzie obfitowaw wyjtkowe spotkania. Najpierw panel górskiego przewodnictwa z udziałem Christiana Trommsdorffa – szefa IVBV i innych wybitnych midzynarodowych przewodników, m. in. Sandy Allana. W jego trakcie – wręczenie odznak polskim przewodnikom IVBV. Potem spotkanie z Catherine Destivelle – wybitną francuską wspinaczką, jedną z najlepszych alpinistek świata, autorką samotnych spektakularnych dróg, która w latach 80. i 90. wyprzedziła swoją epokę. Na sam koniec rozmowa Jacka Żakowskiego z Adamem Bieleckim o jego życiu, aktualnej kontuzji i planach na przyszłość.

 

Adam Bielecki na XXIII Festiwalu Górskim. Fot. Małgorzata Telega


„JAK DRZEWIEJ BYWAŁO”


Festiwal w Lądku oprócz pokazywania najnowszych osiągnięć zawsze chętnie wraca do upamiętniania wybitnych eksploratorów lat ubiegłych. W tym roku wyjątkową atrakcją będzie odrestaurowany Jelcz, replika samochodu, którym polscy himalaiści jeździli na wyprawy w latach 70’ i 80’. Obok niego zorganizowany zostanie Base Camp z autentycznym wyposażeniem z tamtej epoki.


Wśród prelekcji znajdziemy opowieści kierowców owego Jelcza – Mirosława Wiśniewskiego i Mariana Sajnoga, przygotowane przez Bogumiła Słamę wspomnienie Bogdana Jankowskiego, wielkiego przyjaciela festiwalu zmarłego w maju tego roku oraz rozmowę „40 lecie zimowego EverestuJacka Żakowskiego z Krzysztofem Wielickim i Leszkiem Cichym (w tym samym składzie panowie spotkali się już w 1980 roku, czego efektem była książka „Rozmowy o Evereście”). Lądecki festiwal będzie też częścią Polish Mountain Festival – Interdyscyplinarnego projektu zakładającego pokazy najlepszych polskich filmów górskich oraz polski osiągnięć w górach wysokich – stąd też obecność w Lądku Anny Czerwińskiej, Janusza Majera, Macieja Pawlikowskiego i Leszka Cichego.


WARSZTATY


Przez 4 festiwalowe dni odbdzie si46 warsztatów z rónych dziedzin zwizanych z górami. Medycyna wysokogórska, pierwsza pomoc, co zabra, jak siubra, jak unikasytuacji niebezpiecznych, jak trenowabieganie czy wspinaczk– to tylko część tematów, które poruszwybitni praktycy z GOPR czy zwizani ze sklepem 8a.pl. Dla dzieci organizatorzy przewidzieli Warsztaty Młodego Podrónika – cykl spotkadedykowany młodym.


Oprócz dziesitek spotka, prelekcji i warsztatów bdzie teczas na rozmowy i zabaw– jak zwykle co wieczór szeroko otwarte podwoje Domu Zdrojowego bdzapraszana zabawy od zmierzchu do witu. Nie moe Was tam zabraknąć!


***


Festiwal Filmów Górskich jest dofinansowywany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Festiwal Literatury Górskiej jest dofinansowywany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współorganizowany przez Orodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Polish Mountain Festiwal jest dofinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „dyplomacja publiczna 2019”.


 

Pełen program XXIV Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady znajdziecie pod tym linkiem

 


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-11-08
WYDARZENIA
 

Wystawa „Spojrzenie z góry. Archiwum Wady Rutkiewicz”

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-07-28
WYDARZENIA
 

Wystawa „Skały”

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-04-06
WYDARZENIA
 

KIERAT 2023 – góry w solidnej dawce

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com