facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2016-09-22
 

XXI Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju

Program XXI Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju


CZWARTEK, 22 WRZEŚNIA 2016:

 

Jaskinia Radochowska, Radochów:

15:00 – prelekcja Kasi Biernackiej „Wyprawa do wnętrza Ziemi” oraz otwarcie wystawy fotograficznej „Zobaczone w ciemności”

Kinoteatr:

18.00 – uroczyste rozpoczęcie Festiwalu Filmu Górskiego im. Andrzeja Zawady

19.00 – „Każdemu Everest” – spektakl jeleniogórskiego teatru im. Norwida

Radosław Paczocha „Każdemu Everest”

Reżyseria: Piotr Jędrzejas

Scenografia i kostiumy: Jan Kozikowski

Muzyka: Sławomir Kupczak

Występują: Małgorzata Osiej – Gadzina, Bogusław Kudłek, Robert Mania, Bogusław Siwko, Sebastian Świerszcz (gościnnie)

Tragiczne losy himalaistów były tematem niejednego filmu czy książki. Zdobywanie najwyższych szczytów ziemi to przede wszystkim piękne, ale jednocześnie niezrozumiałe dla zwykłego mieszkańca nizin szaleństwo. Za tragicznymi wypadkami kryją się decyzje kierowane uczuciami, które są zrozumiałe jedynie od pewnej wysokości nad poziomem morza. Radosław Paczocha w swoim tekście próbuje zmierzyć się z Everestem niezwykłości ludzi stojących za polskim himalaizmem, Everestem niezrozumienia zwykłych śmiertelników i Everestem pragnień, wspinania, ekstremalnych doznań i zdobywania. Mierzy się także z powszechnymi wyobrażeniami na temat polskich himalaistów, które ukazane w różnych kontekstach przestają być jednoznaczne. Jelenia Góra długo czekała na taki spektakl o górach, który stworzy reżyser, a także przewodnik górski – Piotr Jędrzejas.

 

Wielki namiot:

10.00-18.00 – pokazy w ramach Konkursu Filmowego

21.00 – Film „Meru” (2015, Indie, USA, 1 godz. 27 min.) Nagrodzony i wielokrotnie nominowany do nagród dokument, reżyseria: Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi OBSADA: Jon Krakauer, Jimmy Chin, Renan Ozturk, Conrad Anker, Grace Chin, Jennifer Lowe-Anker, Amee Hinkley.

 

PIĄTEK, 23 września 2016:

Wielki namiot:

10.00-17.00 – pokazy w ramach Konkursu Filmowego Festiwalu Górskiego

17.00 – Wielki Szlak Himalajski – Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski

Upał, deszcz, huraganowe wiatry, mróz, dżungla, lodowce, płaskowyże, górskie zbocza porośnięte prosem, karawany jaków – tak w skrócie wygląda liczący ok. 1700 km Wielki Szlak Himalajski. Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski w trakcie 120 dni żmudnej wędrówki, jako pierwsi Polacy przemierzyli tę długą i zjawiskową trasę. Działali bez wsparcia przewodników, tragarzy oraz kucharzy polegając na własnych umiejętnościach nawigacyjnych, sile mięśni i odporności psychicznej.

 

18.00 – Urko Carmona Barandiaran

Rocznik 81, utytułowany niepełnosprawny hiszpański wspinacz, zaczął wspinać się w wieku 14 lat, dwa lata później w wyniku wypadku stracił prawą nogę, jednak po amputacji wrócił do swojej największej pasji odnosząc sukcesy na skalę światową. Jest m.in. laureatem prestiżowej statuetki Arco Rock Legends 2014 w kategorii La Sportiva Competition Award.19.00 – Monika Witkowska – „Czego nie wiecie o Evereście – mity, prawda, ciekawostki”

 

19.00 – Monika Witkowska

dziennikarka, pisarka, podróżniczka, żeglarka, zdobywczyni Korony Ziemi, 10. Polka na Evereście, odwiedziła 180 krajów, przepłynęła 30 tysięcy mil morskich na jachtach, właśnie szykuje się do wydania kolejnej książki

 

20.00 – Piotr Pustelnik

Wybitny himalaista i wierny fan naszego festiwalu tym razem w nowej odsłonie – jako Prezes Polskiego Związku Alpinizmu dzieli się przemyśleniami na temat kondycji i przyszłości polskiego wspinania oraz środowiska górskiego w rozmowie ze Zbyszkiem Piotrowiczem

 

21.00 – Nanga Parbat – Zbigniew Trzmiel (zimą 1996/97 wraz z Krzysztofem Pankiewiczem zawrócili zaledwie 250 m od szczytu ustanawiając rekord wysokości zimą na Nandze), Jacek Czech (tegoroczna próba zdobycia ośmiotysięcznika zimą wraz z Adamem Bieleckim), i Alex Txikon (pierwszy zimowy zdobywca Nangi, 26 lutego 2016) wspominają i komentują walkę o zimowe zdobycie ośmiotysięcznika.

Pierwszą próbę zdobycia tego himalajskiego ośmiotysięcznika podjęli Polacy w latach 80. Od tego czasu Nangę Parbat próbowało zdobyć wielu światowej klasy himalaistów, w tym sporo Polaków. Bardzo blisko, bo tylko 250 m od szczytu byli Zbigniew Trzmiel i Krzysztof Pankiewicz zimą 1996/97 rok, podczas wyprawy kierowanej przez Andrzeja Zawadę, jednak musieli zawrócić z powodu odmrożeń. W zimowym sezonie 2015/2016 ten ośmiotysięcznik próbowały zdobyć aż cztery wyprawy. Wśród nich duety Jacek Czech i Adam Bielecki oraz Tomek Mackiewicz z Francuzką Elisabeth Revol. Pierwszymi zdobywcami 26 lutego 2016 r. zostali Simone Moro, Alex Txikon i Ali Sadpara.

 

22.00 – Alex Txikon „Moja Nanga”

Alex, można by już śmiało rzec – stały gość naszego festiwalu, drwal z Kraju Basków ma na koncie jedenaście ośmiotysięczników i jest – wraz z Simone Moro i Ali Sadparą – pierwszym zimowym zdobywcą Nangi Parbat.

 

Kinoteatr:

10.00-15.00 – warsztaty z pierwszej pomocy

15.00 – 16.30 – Warunki w górach a ocena ryzyka – warsztat z zakresu bezpieczeństwa w górach prowadzi nasz stały i ceniony szkoleniowiec, instruktor PZA Bogusław Kowalski

16.30-23.00 – pokazy w ramach Konkursu Filmowego Festiwalu Górskiego

 

SOBOTA, 24 września 2016:

Wielki Namiot:

9.00-15.00 – pokazy filmów w ramach Konkursu Filmowego Festiwalu Górskiego

 

15.00 – Silvia Vidal

Wybitna katalońska specjalistka od wielkich ścian i samotnego wspinania.

 

16.00 - Piotr Hercog

Tym razem jako zwycięzca Baikal Ice Maratahon 2016 i nie tylko…

 

17.00 – Carlos Soria

Ten hiszpański himalaista ma 77 lat i właśnie zdobył swój 12. ośmiotysięcznik do „Korony”. I tym samym pobił rekord – został najstarszym człowiekiem na szczycie Annapurny. Mając 68 lat zdobył Broad Peak, a potem kolejno (co roku) szczyty: Makalu, Gasherbrum I, Manaslu. W planach ma Dhaulagiri.

 

18.00-19.30 – „Ka Dwa” – Krystyna Palmowska, Bogumił Słama, Janusz Majer, Krzysztof Wielicki, Przemysław Piasecki, Piotr Pustelnik, Ryszard Pawłowski oraz uczestnicy tegorocznej letniej wyprawy na K2 – Marek Chmielarski, Paweł Michalski, Piotr Tomala wraz z kierownikiem Jerzym Natkańskim

Ten rok stoi pod hasłem „K2”.

Po pierwsze – rocznice. Czterdzieści lat temu, w 1976 r. wyruszyła pierwsza polska wyprawa na K2, pod kierownictwem Janusza Kurczaba. O tej wyprawie Janusz, stały bywalec Lądka nam już nie opowie, ale opisał ją w książce „K2 8611 m. Ostatnia bariera”. Za to Janusza i kolejną kierowaną przez niego, drugą polską wyprawę na K2, w 1982 roku, wspomni w niezwykłej prezentacji „K2 – zapomniana wyprawa” jego przyjaciel i uczestnik wyjazdu – Bogumił Słama.

Będzie Krystyna Palmowska (i również Anna Czerwińska, jeśli nie wyjedzie w połowie września na wyprawę), które w 1982 r. wzięły udział w pierwszej polskiej kobiecej wyprawie na K2 i razem dotarły do wysokości 7000 m na Żebrze Abruzzi. Krystyna wzięła też udział w wyprawie na ten szczyt w 1984, a obie panie wraz z Januszem Majerem dotarły w 1986 r. kultową drogą Magic Line do wysokości 8200 m. Na festiwalu nie zabraknie również Przemysława Piaseckiego, który wraz z Wojciechem Wróżem dokonali pierwszego całkowitego przejścia Magic Line (3 sierpnia 1986). Będzie Janusz Majer, który był kierownikiem tej historycznej wyprawy.

W ty roku przypada też inna ważna rocznica. 23 czerwca 1986 roku Wanda Rutkiewicz stanęła na K2 jako pierwsza kobieta i w ogóle jako pierwsza osoba z Polski, zaś 8 lipca 1986 r. południową ścianę K2 zdobyli Jerzy Kukuczka i Tadeusz Piotrowski.

86’ to rok wielkich sukcesów i tragedii na K2. Latem na stokach tego ośmiotysięcznika zginęło 13 alpinistów, w tym trójka Polaków: w zejściu śmierć ponieśli Piotrowski i Wróż, z wyczerpania zmarła Dobrosława Miodowicz-Wolf. Opis tych tragicznych wydarzeń znajdziemy nie tylko w książce Jima Currana „K2.Triumf i tragedia”, ale również w „Grozie na K2” Anki Czerwińskiej i reportażu „Śmierć czyha na K2” Krystyny Palmowskiej.

Jest i dwudziesta rocznica zdobycia K2 (1996 r.) przez Krzysztofa Wielickiego, Ryszarda Pawłowskiego i Piotra Pustelnika, których nie zabraknie podczas naszej rozmowy.

Na wierzchołku K2 stanęli również Dariusz Załuski (2011), Adam Bielecki (2012), Janusz Gołąb i Marcin Kaczkan (2014).

Po drugie – letnia wyprawa na K2. Na festiwalu zapowiedzieli się też uczestnicy tegorocznej letniej wyprawy na K2 na czele z kierownikiem Jurkiem Natkańskim.

Po trzecie – planowana zimowa wyprawa na K2. W końcu o planach na pierwsze zimowe wejście na ten ośmiotysięcznik opowiedzą doświadczeni podczas wypraw na ten szczyt – Janusz Majer i Krzysztof Wielicki. Pierwszy szefuje programowi PZA „Polskie Himalaje”, drugi pokieruje zimową wyprawą.

 

20.00 – Chris Sharma

Spotkanie z najlepszym wspinaczem skalnym ostatnich kilkunastu lat. Opis jego sylwetki zająłby pewnie kilka kolejnych stron, pełne dossier ujawnimy wkrótce

Kinoteatr:

10.00-13.00 - Jak zdobyć tę górę? – warsztaty

Warsztaty, które pomogą Wam zbliżyć się do wymarzonego celu☺ Jaki szczyt, dla kogo, kiedy, jak…?

Bogumił Słama zapozna nas możliwościami dotarcia i działania w Alpach. Opowie o tym, z kim jechać, i jak, o przygotowaniu do wyjazdu, kosztach, znajomości sprzętu, terenu, noclegach, miejscowych obyczajach, bezpieczeństwie, ratownictwie, zagrożeniach podczas działalności w górach, przybliży alpejskie klasyki: m.in. Gran Paradiso, Mont Blanc i inne.

Monika Witkowska opowie o tym, jak przygotować się do wyprawy na Denali.

Tomasz Kobielski opowie o zdobywaniu afrykańskich gór: Kilimandżaro (5895 m n.p.m), na którym był 29 razy, Ruwenzori (5109 m n.p.m.) i Mount Kenya (5199 m n.p.m).

Będzie też o górach Ameryki Południowej, w ten temat wprowadzą nas Ryszard Pawłowski i Wojciech Grzesiok.

13.00-15.00 – rozstrzygnięcie konkursu na „Książkę Górską Roku”, spotkanie z Hubertem Jarzębowskim oraz rozmowa z Beatą Sabałą-Zielińską, autorką książki „Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak. Rozmowa z Ewą Berbeką. Opowieść żony himalaisty” i bohaterką książki – Ewą Dyakowską-Berbeką

15.00 – szkolenie lawinowe

16.00 – szkolenie sprzętowe

17.00-20.00 – pokazy filmów w ramach Konkursu Filmowego Festiwalu Górskiego

 

Outdoor:

12.00 – Bieg Górski Brubeck K2 Run

Zdobądź biegiem K2! Do pokonania, oczywiście, 8611 m…

 

11.00-16.00 – Lądek Big Wall – zawody wspinaczkowe, organizowane przez KW Opole

 

Geovita:

22.00 – impreza integracyjna, koncert Lao Che

 

NIEDZIELA, 25 września 2016:

WIELKI NAMIOT:

10.00-14.00 – pokazy filmów w ramach Konkursu Filmowego Festiwalu Górskiego

 

14.00 – Bogumił Słama „Bobas” – „Góry, ludzie… moje wspomnienia”

Znakomity gawędziarz, pisze tak rewelacyjnie jak opowiada, podbija serca publiczności świetnymi, barwnymi prezentacjami i opowieściami… A przede wszystkim taternik, alpinista, wieloletni kierownik Centralnego Ośrodka Szkolenia PZA „Betlejemka”, instruktor PZA, przewodnik wysokogórski IVBV. Wspinał się w Alpach, Pamirze, Himalajach i Karakorum. Był uczestnikiem drugiej polskiej wyprawy na K2 i kierownikiem zwycięskiej wyprawy na Arjunę w Himalajach.

 

15.00 – Dani Andrada

Najazd Hiszpanów na nasz festiwal kończy spotkanie z kolejnym wybitnym, utytułowanym wspinaczem z imponującym wykazem przejść, autorem setek dróg skalnych, twórcą kultowych, trudnych dróg w popularnych rejonach skalnych, a nawet całych sektorów i nowych rejonów, autorem przewodników po rejonach skalnych – Danim Andradą.

 

16.00 – Colin Haley

Amerykanin Colin Haley to obecnie jeden z najlepszych patagońskich wspinaczy. Pogromca szczytów Patagonii i wspinacz-maratończyk. Jego specjalnością są również wielkie ściany i samotne wspinaczki, choć wspina się również zespołowo. Jego przejścia są imponujące. Dopiero co na początku czerwca 2016 r. jako pierwszy samotnie pokonał jedną z najsłynniejszych dróg na Alasce – Infinite Spur na Mount Foraker. To jedno z największych wyzwań dla alpinisty. A w styczniu br. dokonał pierwszego samotnego wejścia na Torre Egger i Punta Herron. Również w tym roku bije rekord przejść w Patagonii. Z Andym Waytt’em przebiegli trasę przez Fitz Roya w rekordowym czasie. Z Alexem Honnoldem pokonuje patagoński trawers marzeń, czyli trawers grupy Cerro Torre, a potem również w niesamowitym czasie przechodzą łańcuchówkę The Wave Effect. Można powiedzieć, Colin maratończyk:) A to tylko wybrane szaleństwa Holeya.

 

17.30 – Uroczyste zakończenie:

– ogłoszenie wyników konkursu filmowego

– wręczenie statuetek za popularyzację kultury górskiej (wręczanej przez Festiwal Filmów Górskich, „Taternika” i Polski Związek Alpinizmu

19.00 – pokaz nagrodzonych filmów

Kinoteatr:

10.00-12.00 – warsztaty z medycyny górskiej i medycyny podróży (choroba wysokościowa, kobiety w górach, dzieci w górach, choroby tropikalne i pasożytnicze)

 

12.00 - Tomasz Nasiółkowski „Zwykłe i niezwykłe zjawiska meteorologiczne w Karkonoszach”

Świetna, nagradzana prelekcja, niesamowite zdjęcia i ciekawa opowieść o górach nam bliskich, pokazanych w sposób niezwykły przez osobę, która znaczną część roku spędza w obserwatorium meteorologicznym na Śnieżce. Tomek Nasiółkowski niezwykłe zjawiska uwiecznia na fotografiach potrafiąc je fachowo i interesująco opisywać…

 

19.00 – „Chiński Maharadża” – spektakl w reż. Klaudyny Rozhin, prowadząca na Słowacji teatr Divadlo Kontra. Adaptacja książki Wojtka Kurtyki pod tym samym tytułem, która ukazała się w roku 2013 i otrzymała Nagrodę Publiczności w konkursie na Książkę Górską Roku w roku 2014, organizowanym przez Festiwal Górski w Lądku-Zdroju. Wręczeniu nagrody towarzyszyło również spotkanie z autorem, w którym udział wzięło blisko 1000 osób.

 

Skałki Lądeckie

12.00-15.00 – warsztaty z autoratownictwa – Bogusław Kowalski, instruktor PZA

Od piątku do niedzieli czynne będzie również Przedszkole Festiwalowe.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-03-20
WYDARZENIA
 

11. Dni Lawinowo-skiturowe

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-11-08
WYDARZENIA
 

Wystawa „Spojrzenie z góry. Archiwum Wady Rutkiewicz”

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-07-28
WYDARZENIA
 

Wystawa „Skały”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com