facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-01-31
 

XX Złote Czekany w marcu

XX Złote Czekany zostaną rozdane 21-24 marca w Chamonix i Courmayeur.  Do tej pory wybrano około 80 przejść z 2011 roku, które będą walczyć o nominację do Złotego Czekana. Tegorocznym laureatem nagrody za życiowe osiągnięcia będzie Robert Paragot, francuski alpinista.

Robert Paragot rozpoczął swoją karierę górską na początku lat 50-tych w Alpach. Wkrótce zaczął się wspinać w górach wysokich. Kierowana przez niego w 1954 wyprawa zdobyła południową ścianę Aconcagua. Nowo wytyczona droga została pokonana w stylu alpejskim (4 biwaki), miała długość ponad 2000 metrów.Robert Paragot. Fot. arch. piolet d`Or

Na tym nie zakończyła się bynajmniej jego górska kariera. W 1956 w małym zespole udaje im się zdobyć - drugie wejście – Mustagh Tower w Pakistanie. Nową drogą, pięć dni po pierwszym wejściu. Sześć lat później dokonuje pierwszego wejścia na Jannu w Nepalu. 1966 to wejście na Huascarán w Peru.
W 1971 prowadzi ekspedycję na zachodni filar Makalu, która kończy się wytyczeniem jednej z najbardziej technicznych dróg na ośmiotysięcznik w tamtym czasie.

Do tej pory Piolets d`Or za życiowe osiągnięcia otrzymali Walter Bonatti (2009 rok), Reinhold Messner (2010) i Doug Scott (2011).
 
Tegorocze jury, którego przewodniczącym będzie Michael Kennedy, będzie się składać z tak znanych osobistości jak Walery Babanow, Ines Papert, Alberto Inurrategi, Liu Yong, Alessandro Filippini.

Wybraliśmy kilka wartych uwagi przejść


La Classica Moderna

Nowa droga wytyczona na południowej ścianie Mont Blanc przez zespół Herve Barmasse, Iker i Eneko Pou.

Uklasycznienie Sebastien Gay Memorial Route
Na początku października 2011 roku duet Robert Jasper i Roger Schäli uklasycznili Sebastien Gay Memorial Route (1000 metrów, F5 / a2, 90°). Kluczowe trudności wycenili na M8, a drogę przeszli w ciągu jednego dnia!

Nowa droga na Mt. Hunter na Alasce
W ciągu sześciu majowych dni dwuosobowy zespół, w skład którego wchodził Matt Helliker i Jon Bracey poprowadził nową drogę na Moonflower Buttress.

Pierwsze przejście południowej ściany Cerro Standhardt
3 grudnia w stylu alpejskim Jorge Ackerman i Colin Haley przeszli jako pierwsi całą (wielokrotnie atakowaną) południową ścianę Cerro Standhardt (2730 m).

Nowa Droga Venus Azules na Torre Egger
W grudniu Norwegowie Bjørn-Eivind Aartun i Ole Lied otworzyli nową linię Venas Azules na południowej ścianie Torre Egger (2850 m).

Nowa droga w Kirgizji - Quantum of Solace (ABO, WI7+, M7)
Dzięki zespołowi Ines Papert i Wolfgang Russegger w Kirgistanie powstała nowa mikstowa linia Quantum of Solace. Nowa 600-metrowa propozycja na ścianie Great Wall of China* została wyceniona na ABO, WI 7+, M7.

Gasherbrum II – Pierwsze zimowe wejście
Simone Moro, Denis Urubko i Cory Richards - zdobyli szczyt Gasherbrum II jako pierwsi zimą!!!

Wytyczenie nowej liniii na północno-zachodniej ścianie Cerro Kishtwar.
David Lama, Stephan Siegrist, Denis Burdet i Rob Frost poprowadzili nową drogę na północno-zachodniej ścianie Cerro Kishtwar (6155 m) w Himalajach.

Wytyczenie nowej drogi na dziewiczym Mugu Chuli
Mick Fowler i Dave Turnbull wytyczyli nową drogę w stylu alpejskim na niezdobytym Mugu Chuli (6310 m) w Himalajach.

Zdobycie Korony Himalajów przez Gerlinde Kaltenbrunner.
Dzięki wejściu w 2011 roku na K2 Gerlinde stała się 2 kobietą na świecie, której udała się ta sztuka.

O pozostałych przejściach możecie przeczytać stronie Złotego Czekana.

Źródło: climbing.com, the bmc.co.uk, pioletsdor.com
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-22
GÓRY
 

Lato i jesień w Laponii

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com