facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-07-10
 

Wywiad z Klaudią Buczek - jedną z najlepszych europejskich wspinaczek sportowych

Klaudia jest pierwszą Polką, która zdobyła tytuł mistrza świata w kategorii wiekowej juniorów we wspinaczce na czas. Dwudziestoletnia tarnowianka podczas samych Mistrzostw Polski i Pucharu Polski zgromadziła osiemnaście złotych, pięć srebrnych oraz sześć brązowych medali.


Czy wspinaczka sportowa to to samo co bouldering, jeśli nie, to czym się
różnią? Co
to jest bouldering?


Wspinaczka sportowa, to dyscyplina sportu, na którą składają się trzy konkurencje. To jest wspinaczka na czas, wspinaczka na prowadzenie (z liną) oraz bouldering.

Wspinaczka na czas jest to konkurencja uprawiana właściwie tylko na sztucznych ściankach i zawodach. Chodzi w niej o to, aby jak najszybciej pokonać określoną drogę wspinaczkową. Na obecną chwilę jest to już na tyle wyspecjalizowana konkurencja, że najważniejsze zawody międzynarodowe odbywają się na tak samo ułożonej drodze, która posiadał odpowiednią homologację (takie same chwyty i stopnie, takie samo przewieszenie, tarcie ściany etc.). Dzięki takiemu rozwiązaniu, możliwym jest ustanawianie rekordów świata.

Wspinaczka na prowadzenie, to najbardziej klasyczna forma wspinaczki. Wspinacz pokonuje samodzielnie trudną połać skały, a lina którą wpina do punktów asekuracyjnych służy tylko do zabezpieczenia ewentualnego upadku. Wspinać na prowadzenie można się zarówno na sztucznych ściankach, jak i w naturalnej skale...

Dalszy ciąg na stronie: http://strongersi.pl/klaudia-buczek/76-wywiad-z-klaudia-buczek-jedna-z-najlepszych-europejskich-wspinaczek-sportowych

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com