facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-12-14
 

Wywiad z himalaistą Simone Moro

W tym roku Simone chce wejść na kolejny niezdobyty dotychczas ośmiotysięcznik Nanga Parbat. Miłej lektury.

Dawid Hajok: Nie wyglądasz na mi buchaltera, no może te okulary.

Simone Moro 
(śmiech) Jeszcze jako młody chłopak wymarzyłem sobie, że chcę zostać profesjonalnym alpinistą, ale wiedziałem, że osiągniecie tego celu, jeśli w ogóle okaże się możliwe, będzie niesłychanie trudne. Dlatego przygotowałem sobie „miękkie lądowanie”, na wypadek gdyby jednak okazało się, że nie nadaje się do tej roboty. Zdecydowałem się więc studiować rachunkowość, żeby mieć zawód na wypadek gdyby w górach mi nie wyszło. Prawdę mówiąc na taki scenariusz, gdzieś w głębi duszy się przygotowywałem, wiedząc, że przecież prawdziwym profesjonalistą był Messner, a gdzie mnie do niego. Nie miałem w sobie tyle arogancji, żeby się z nim porównywać. Gotowy byłem na porażkę, z czasem jednak, jeszcze na studiach zacząłem nabierać przeświadczenia, że być może moje marzenia nie są wcale takie nierealne. Rozpocząłem więc kurs wychowania fizycznego i ukończyłem go ze specjalnością fizjologia organizmu na dużych wysokościach. Tak zaczyna się moja historia.

Nadal można cię jednak zobaczyć z nosem w księgach, tyle, że już nie rachunkowych. Śledzisz tam historie innych?

- Tak, książki zabieram ze sobą wszędzie, a szczególnie w góry. Sam dwie napisałem. To z książek dowiedziałem się prawie wszystkiego, co zostało dokonane w alpinizmie. W górach może się nam wydać, że to co robimy jest pionierskie, niesamowite i wyjątkowe, ale dzięki kulturze i książkom właśnie zdobywamy wiedzę o tym, że jedynie kultywujemy coś, co zostało już odkryte i rozwinięte. Ta wiedza uczy pokory, daje wymiar tego, gdzie obecnie znajdujemy się w naszym dążeniu do perfekcji.

Sam też piszes?

- Obecnie pracuję nad swoją trzecią książką "Zimowy alpinizm Simone Moro", która poświęcona będzie moim 11 zimowym ekspedycjom, w tym trzem na ośmiotysięczniki.

Jaką książkę masz teraz w plecaku?

- "Nanga Parbat" Reinholda Messnera...


Więcej na: http://drytooling.com.pl/serwis/info/art/wywiady/1664-simone-moro-himalaista
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com