Jako członkini założycielka Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Górskiego została zaproszona jako mówca przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2001 roku, aby zainaugurować Międzynarodowy Rok Gór.
W 2006 roku otrzymała w Szwajcarii prestiżową nagrodę Księcia Alberta za wkład w rozwój światowej społeczności górskiej. W 2009 została odznaczona Alberta Order of Excellence najwyższym cywilnym odznaczeniem przyznawanym w prowincji Alberta. W 2010 r. została członkiem honorowym Indyjskiego Klubu Himalajskiego. Jest współwydawcą
From the Summit: The World`s Great Mountaineers on the Future of Climbing, wydawcą
Extreme Landscape oraz współwydawcą
Whose Water Is It, publikowanych przez National Geographic Books. Jest autorką
I`ll Call You in Kathmandu: the Elizabeth Hawley Story opublikowanej w 2005 roku przez The Mountaineers Books, tłumaczonej następnie i opublikowanej w Niemczech i we Włoszech. Jej książka
Brotherhood of the Rope, opublikowana w 2007 przez The Mountaineers Books była nominowana do brytyjskiej nagrody Boardmana-Taskera w dziedzinie literatury górskiej. Biografia słoweńskiego alpinisty Tomaza Humara jej autorstwa została opublikowana w 2008 przez Random House w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, USA, Słowenii oraz we Włoszech. Zarówno
Brotherhood of the Rope jak i
Tomaz Humar, otrzymały w kolejnych latach nagrodę Kekoo Naorobi w dziedzinie literatury górskiej. W 2009 roku wydała
Inspiring Creativity opublikowaną przez The Banff Centre Press. Bernadette jest absolwentką Literatury Angielskiej oraz Muzykologii ze specjalizacją z wykonawstwa oraz teorii analitycznej.
Jej kompozycja Fusion 5 wykonana wraz z zespołem po raz pierwszy w Banff Centre była wykonywana na tournee w Europie i Ameryce Północnej. Bernadette jest byłą przewodniczącą rady powierniczej Whyte Museum of the Canadian Rockies, a obecnie członkinią międzynarodowego komitetu doradczego National Geographic`s Expedition Council.
Z Bernadette MacDonald rozmawiał Jerzy Porębski dla activelifedvd.pl
JP:
Czym jest kultura górska?
BM:
Kultura górska to określenie globalnej społeczności mającej wspólne wartości i pasję dla krajobrazu, który ją inspiruje. Członkowie tej społeczności są zainteresowani zagadnieniami związanymi z górami, również wodą i zagrożononymi kulturami. Są także aktywnymi uczestnikami górskich krajobrazów, czy robią filmy, wspinają się, piszą książki, czy po prostu patrzą.
JP:
Jaką rolę odgrywa kultura górska w tworzeniu Banff Center?
BM:
Rolą Banff Centre dla kultury górskiej zawsze była promocja zrozumienia i docenienia terenów górskich poprzez stworzenie ludziom możliwości dzielenia i odnajdywania inspiracji w górskich doświadczeniach, ideach i wizjach.
JP:
Najważniejszy dzień w twoim życiu?
BM:
Ojej! Jest ich tak wiele! Ale w kontekście tego wywiadu muszę wymienić pewną noc spędzoną w górach. Miałam 11 lat i moja rodzina podróżowała z płaskiego preryjnego krajobrazu Saskatchewan, gdzie dorastałam, do British Columbia, na święta do dalszej rodziny. Spędziliśmy noc w Banff. Tej nocy wybraliśmy się z tatą na spacer. Niebo było bezchmurne i poprzetykane gwiazdami. Był to czas niedługo po burzy i wioska pokryta była warstwą miękkiego puszystego śniegu. Las świerkowy był nim przystrojony, a uczucie obejmowania i przytulności doliny (Bow Valley, jak się później dowiedziałam) zrobiło na mnie tak duże wrażenie, że postanowiłam pewnego dnia związać się z górami. Nie wiedziałem, że wrócę do tej samej wioski!
JP:
Co będziesz robić przez następne 20 lat?
BM:
Pisać książki o górach, wspinać się, wędrować, jeździć na nartach, wiosłować i spotykać natchnionych ludzi gór.
Dalsza część wywiadu na stronie:
http://activelifedvd.pl/wywiady.php?interview=2