facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-12-30
 

Wyruszyła wyprawa do Patagonii

Do argentyńskiej części Patagonii wyruszyła wyprawa z Łodzi i Londynu w składzie: Adam Pustelnik, Sławek Cyndecki, Jurek Stefański.
Do argentyńskiej części Patagonii wyruszyła wyprawa z Łodzi i Londynu w składzie: Adam Pustelnik, Sławek Cyndecki, Jurek Stefański. Ekipa chce zdobyć klasycznie Fitz Roy’a, cel to dwie drogi: Casarotto Route – ED, 6b, A2, 1200 m (lub klasycznie ok. 7a) oraz Royal Flush - VI 5.12c, A2, 1350 m. O ile pierwsza z nich doczekała się już kilku w pełni klasycznych powtórzeń, tak druga ma zaledwie kilka przejść. Pokonanie jej w stylu alpejskim pozostaje wielkim wyzwaniem.


Fitz Roy z ogólnym zarysem drogi Royal Flush
 
   
Na starcie wyprawa ma zamiar „rozruszać” się na ścianie Aguja Memroz, gdzie celem jest Red Pillar – VI, 5.12b, 650 m, droga autorstwa tego samego zespołu, który zrobił Royal Flush. O ile siły, cierpliwość i przede wszystkim pogoda pozwolą, ekipa ma nadzieję zrealizować wszystkie te cele.

Uczestnicy wyprawy:

Sławek Cyndecki, 30 lat.Absolwent etnografii na Uniwersytecie Łódzkim. Zapalony podróżnik oraz wspinacz. Członek Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi, wspina się od 10 lat. Odwiedził rejony skalne Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii oraz Anglii. Wspina się zarówno w skałkach jak i w górach. Zdobył między innymi słynną, południową ścianę Marmolady we włoskich Dolomitach. Za swoje wybitne przejścia skalne został wyróżniony przez Akademicki Klub Górski w Łodzi nagrodą Srebrnego Haka w roku 2008.

Adam Pustelnik, 25 lat.
Absolwent socjologii na Uniwersytecie Łódzkim, instruktor wspinaczki sportowej. Wspina się od 15 lat. W tym czasie zdobywał tytuły Mistrza Polski i zdobywcy Pucharu Polski Juniorów. W skałkach jako pierwszy Polak pokonał drogi o stopniu trudności 8c+. Razem z bratem Pawłem dokonał najlepszych polskich przejść na 1000-metrowej ścianie El Capitana w dolinie Yosemite w USA, a także na granitowych turniach doliny Ak-Su w Kirgistanie. Uczestnik i organizator wyprawy do Pakistanu na dziewicze turnie w masywie K7. Wielokrotnie nominowany do nagrody środowisk wspinaczkowych „Jedynka” Polskiego Związku Alpinizmu. Tegoroczny sukces to klasyczne przejście drogi Silbergeier (8b+, 200 m), w Alpach Szwajcarskich.

Jerzy Stefański (KW Katowice)Wspinacz skałkowy i górski. W 2006 roku wziął udział w śląsko-krakowskiej wyprawie do Doliny Kara-su, w górach Pamiro-Ałtaju, w zachodniej części Kirgistanu. Poza powtórzeniami istniejących w rejonie dróg, wspólnie z Arturem Magierą wytyczył na pd.- zach. ścianie Kotiny nową linię o nazwie Czarna Wołga (7a OS, 29 wyciągów, 1500 m + 200 m granią na szczyt). W roku 2007 wraz z Janem Kuczerą wziął udział w wyprawie do doliny Charakusa w Pakistanie. Po odmrożeniu palców przez partnera, pokonał solo ścianę Beatrice drogą pierwszych zdobywców, Diaper Couloir (D+, 65°, lód i śnieg, 1000 m deniwelacji) oraz Ski Track (ok. 500 m, 7a, 9 wyciągów) na ścianie Igball Wall, w towarzystwie Nicolasa Favresse i Seana Villanueva. Wielokrotnie nominowany do nagrody środowisk wspinaczkowych „Jedynka”.

Wyprawa wspierana jest przez HiMountain.

Źródło: www.himountain.pl.
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2021-12-01
GÓRY
 

Rusza Akademia GOPR!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-11-12
GÓRY
 

Nowa droga Ukraińców na Annapurnie III

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com