facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-03-30
 

Wyprawa Ratowników TOPR DHAULAGIRI 2009 - przygotowania do karawany

28 marca ruszyła w góry karawana polskiej wyprawy ratowników TOPR. Celem wyprawy jest zdobycie siódmego co do wielkości ośmiotysięcznika Dhaulagiri.
28 marca o godz. 9.00 rano wyruszyła w góry karawana polskiej wyprawy ratowników TOPR.  Celem wyprawy jest zdobycie siódmego co do wielkości ośmiotysięcznika – Dhaulagiri  położonego w środkowo-zachodnich Himalajach Nepalu, na wysokości 8167 m n.p.m. W ten sposób ratownicy chcą uczcić setną rocznicę powstania TOPR oraz przypomnieć udział Polaków w zdobywaniu tej góry. Szczególną pamięć pragną oddać Jerzemu Hajdukiewiczowi, który wziął udział w wyprawach na Dhaulagiri (1958 i 1960) oraz przyczynił się do rozwoju medycy górskiej i nowoczesnych metod ratowniczych.

Ratownicy wylecieli z Polski 23 marca br. Po załatwieniu w Ministerstwie Turystyki i Lotnictwa Cywilnego w Kathmandu wszelkich formalnych pozwoleń na zdobywanie szczytu przez wyprawę oraz zakupach sprzętu i żywności dotarli do miejscowości Beni. W tej chwili ratownicy rozpoczynają pierwszy etap działalności górskiej polegający na dotarciu do obozu bazowego położonego na wysokości 4800 m n.p.m.  

„Po długim załatwianiu formalności na lotnisku w czwartek po południu udało się przetransportować cargo wyprawy do hotelu. W międzyczasie pakowane były ładunki z zakupionego w Kathmandu sprzętu i żywności. Następnie trzeba było przepakować ładunki z cargo tak, aby każdy miał 30 kg oraz napełnić tlenem butle ratownicze dowiezione z kraju. Wieczorem nasza agencja trekkingowa przygotowała dla nas uroczystą kolację regionalną. W piątek pobudka o szóstej rano, szybkie śniadanie i wyjazd busem. Droga do Beni przez Pokharę zajęła nam 12 godzin. Do celu dotarliśmy już po zmroku. Wkrótce po nas dojechały nasze ładunki. Po rozpakowaniu sprzętu i przeliczeniu wszystkich pakunków mogliśmy zjeść zasłużoną kolację.

Dziś od rana trwały gorączkowe przygotowania do karawany, które polegały na przepakowywaniu sprzętu i kilkakrotnej zmianie koncepcji jego transportu. Ostatecznie karawana ruszyła o godzinie 9.00. Nasze ładunki osobiste i sprzętowe to 28 pakunków do tego dochodzi drugie tyle wyposażenia bazy zapewnionego przez agencję trekkingową. Cała karawana składa sie z 80 tragarzy. Dotarcie do obozu bazowego planujemy za 6-7 dni” – powiedział Ryszard Gajewski, kierownik wyprawy.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) – powstało 29 października 1909 roku jako organizacja do niesienia pomocy ofiarom wypadków górskich. Było wtedy czwartą organizacją ratowniczą na świecie. Dziś jest jedyną organizacją ratownictwa górskiego działającą nieprzerwanie od 100 lat. Jej pomysłodawcami byli Mariusz Zaruski i Mieczysław Karłowicz. Co roku TOPR udziela pomocy blisko 2000 poszkodowanych oraz organizuje około 200 wieloosobowych wypraw ratunkowych w Tatrach.  

Zapraszamy do śledzenia bloga wyprawy w naszym serwisie...


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-09-19
GÓRY
 

Lagorai – Poza utartym szlakiem

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-15
GÓRY
 

Arizona Trail – Część 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-06
GÓRY
 

Wysiłek warty efektów

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-06
GÓRY
 

Główna Grań Tatr – Bardziej niż mniej

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-08-30
GÓRY
 

Aklimatyzacja w fajnych okolicznościach przyrody

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com