facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2020-02-14
 

Wyprawa PHZ na Baturę Sar – trwa akcja górska

Gigantyczne opady śniegu i porywisty wiatr wstrzymały w tym tygodniu akcję górską wyprawy programu Polski Himalaizm Zimowy na Baturę Sar.

 Obóz II, wysokość 5930 m; fot. Marco Schwidergall

 

14.02.2020 r. Od poniedziałku 10 lutego w samej bazie (wys. 4100 metrów n.p.m.) spadł około metr śniegu wstrzymując działania wyprawy. W czwartek w BC wiatr osiągał momentami prędkość 60 kilometrów na godzinę. Widoczność ograniczona jest do kilkunastu metrów. „Z tego względu w tym tygodniu nie było żadnego wyjścia do góry. Czekamy na ustabilizowanie pogody, dopiero wtedy ocenimy warunki lawinowe i to, kiedy można wznowić akcję” – mówi kierownik wyprawy, Piotr Tomala. „Naszym kolejnym zadaniem będzie ponowne przetorowanie drogi do CI, sprawdzenie w jakim stanie są położone wcześniej liny poręczowe i sprzęt pozostawiony w obozach” – dodaje.

 

 Zasypana baza; fot. Oswald Rodrigo Pereira


Widok z CII na szczyt: fot. Marco Schwidergall


***

 

W niedzielę 9 lutego trzyosobowy zespół wyprawy programu Polski Himalaizm Zimowy na Baturę założył obóz II na wysokości 5930 metrów. Wszyscy uczestnicy wyprawy spędzili już noc powyżej 5000 metrów.

 

 Obóz II; fot. PHZ / Wojciech Flaczyński 


Od początku tygodnia działania uczestników wyprawy koncentrowały się na wytyczeniu drogi i niezbędnym zaopatrzeniu docelowego obozu II. W środę 5 lutego dwuosobowy zespół – Piotr Tomala i Oswald Rodrigo Pereira – wyniósł na wysokość 5150 metrów sprzęt niezbędny do założenia CII i spędził noc na tej wysokości. Następnego dnia do góry ruszył kolejny zespół – Wojciech Flaczyński, Marco Schwidergall i Filip Babicz. Wspinacze spędzili noc w CI, a następnego dnia przetorowali drogę do wysokości 5800 m n.p.m.

 

Piotr Tomala i Oswald Rodrigo Pereira w drodze do CI; fot. PHZ / Wojciech Flaczyński 

 

W sobotę 8 lutego z Bazy w kierunku CI wyszło trzech himalaistów. Rafał Fronia, Mariusz Hatala i Kacper Kłoda po nocy w obozie I wyruszyli do góry i założyli obóz II na wysokości 5930 metrów.

 

Jeżeli pogoda będzie sprzyjać, w najbliższych dniach działania wyprawy skoncentrują się na wytyczeniu drogi i dostarczeniu sprzętu, który posłuży do postawienia obozu III. 

 

Zejście do bazy; fot. PHZ / Wojciech Flaczyński


***

 

3.02.2020 r. Wyprawa programu Polski Himalaizm Zimowy na Baturę Sar przeniosła obóz I na wysokość 5150 m n.p.m.


Filip Babicz i Marco Schwidergall powyżej obozu I; fot. PHZ / Wojciech Flaczyński


W niedzielę 2 lutego trzyosobowy zespół wspinaczy przetarł w głębokim śniegu trzy kilometry drogi powyżej dotychczasowego obozu I, znajdującego się na wysokości 4800 metrów.

 

 W drodze do CI; fot. PHZ / Wojciech Flaczyński

 

Dzień później kolejny zespół w składzie: Rafał Fronia, Mariusz Hatala i Kacper Kłoda wyszedł z bazy z samego rana. Po kilku godzinach himalaistom udało się dotrzeć do wysokości 4800 metrów. W godzinach popołudniowych wspinacze wynieśli cały ekwipunek ponad 300 metrów wyżej i tam założyli ostateczny obóz I – „Ta operacja zwiększy nasz komfort i bezpieczeństwo podczas przebywania w CI, ale przede wszystkim pozwoli na zmniejszenie dystansu do przełęczy (wys. 5900 m), w pobliżu której zamierzamy postawić obóz II” – podkreśla kierownik wyprawy, Piotr Tomala. „Jeżeli pogoda będzie nam sprzyjać, to nasze działania w najbliższych dniach skoncentrują się na zdobyciu kolejnych metrów góry i założeniu następnego obozu” – dodaje. 

 

 Filip Babicz toruje w głębokim śniegu; fot. PHZ / Wojciech Flaczyński

 

***


1 lutego wyprawa na Baturę założyła obóz pierwszy na wysokości 4800 metrów.Z samego rana do góry wyszły dwa zespoły. Jako pierwsi, z zadaniem przetorowania drogi do obozu I, akcję rozpoczęli Mariusz Hatala i Kacper Kłoda. Godzinę później ze sprzętem biwakowym do góry ruszyli Wojciech Flaczyński, Filip Babicz i Marco Schwidergall.

 

O 13:30 czasu lokalnego (09:30 w Polsce) udało się założyć CI. Trzech wspinaczy spędzi w nim najbliższą noc. W kolejnych dniach akcja będzie kontynuowana. 

 

***

 

29 stycznia pięcioosobowy zespół wspinaczy wyprawy na Baturę (7795 m n.p.m.) wyszedł z rekonesansem w kierunku planowanego obozu I. Udało się osiągnąć wysokość 4650 metrów. 

 

 Baza PHZ; fot. Wojciech Flaczyński

 

Zespół himalaistów wyszedł z Bazy (4100 m n.p.m.) z samego rana z zamiarem przetarcia drogi w kierunku planowanego obozu pierwszego. Początkowy etap prowadził w głębokim śniegu sięgającym momentami po pachy – pokonanie kilometrowego odcinka zajęło wspinaczom półtorej godziny.

 

 Batura Sar – widok z bazy na szczyt; fot. Wojciech Flaczyński

 

Po czterech godzinach udało się dotrzeć do wysokości 4600 metrów. Tam rozpoczęły się pierwsze trudności wspinaczkowe. Udało się je pokonać i na wysokości 4650 metrów założyć stanowisko i linę poręczową dla kolejnych zespołów. Łącznie akcja trwała osiem godzin. Wieczorem wszyscy wrócili bezpiecznie do bazy.

 

 Uskok na wysokości 4600 metrów; fot. Wojciech Flaczyński

 

30 stycznia jest dniem przerwy i przygotowań do kolejnych wyjść w ścianę. Na razie warunki pogodowe są sprzyjające, choć problemem są największe od 26 lat opady śniegu. Miejscami pokrywa śnieżna ma 1,5 metra grubości. Najniższa temperatura zanotowana w bazie to –27 stopni Celsjusza.

 

Źródło: komunikat prasowy PHZ

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2020-02-18
GÓRY
 

Koniec wyprawy i wypadek Denisa Urubko

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2020-02-04
GÓRY
 

Wyprawa na Mitre Peak potrzebuje waszego wsparcia

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2020-02-01
GÓRY
 

Broad Peak – atak szczytowy przerwany

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2020-01-27
GÓRY
 

Wyprawa PHZ na Baturę Sar założyła bazę

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2020 Goryonline.com